SPIKKER: Milliste reeglite poolest erineb USA ülikoolikorvpall Euroopa kossust?

 (2)
Rauno Nurger ja Maik-Kalev Kotsar
Rauno Nurger ja Maik-Kalev KotsarFoto: Kollaaž

Täna öösel alustavad USAs kuulsat NCAA ülikoolide korvpalliturniiri ehk March Madnessit ka kaks Eesti sportlast: Rauno Nurger ja Wichita State kohtuvad kell 1.10 Dayton Flyersiga ning Maik-Kalev Kotsar ja South Carolina Gamecocks kell 3.50 Marquette Golden Eaglesiga.

Enne tähtsate mängude algust on paslik meelde tuletada, mille poolest USA üliõpilaskorvpall meile tuttavatest FIBA reeglitest erineb. Siinkohal kiire meelespea põhilistest erinevustest:

  • Mänguaeg. Kuigi ülikoolikorvpallis kestab kohtumine samuti 40 minutit, jagatakse see nelja veerandaja asemel kaheks 20-minutiliseks poolajaks.
  • Rünnakuaeg. Kui veel paar aastat tagasi oli NCAAs rünnakuaeg 35 sekundit, siis hiljuti muudeti see "vaid" 30 sekundi peale. Samuti on võistkonnal palliga vastase väljakupoolele jõudmiseks kaheksa sekundi asemel aega kümme sekundit.
  • Väljak. Kolmepunktijoon on Euroopas korvist 6,75 meetri kaugusel, NCAAs 6,25 meetri kaugusel. Samuti on ülikoolikorvpallis väiksem kolmesekundiala.
  • Võistkondlikud vead. Iga poolaja seitsmes, kaheksas ja üheksas viga toovad vastasele kaasa ühe vabaviske, mille tabamise korral saadakse veel üks vabavise. Kümnendast võistkondlikust veast alates kaasneb iga veaga kaks vabaviset.