Paras segadus: FIBA reegli tõlgendus muudeti tagasi

 (3)
Kalev/Cramo v Riia VEF
Kohtunike ja mängijate elu muudeti taas pisut kergemaksFoto: Priit Simson

Kui 1. novembril andis FIBA teada, et edaspidi hakkab nende egiidi all toimuvates mängudes kehtima reegli uus tõlgendus, mis ka siinmail omajagu segadust külvas, siis täna saabunud kirja alusel tuleb tõlgendus nö tagasi muuta. Ehk siis: vahepealne informatsioon tähelepanuta jätta, vahendab basket.ee.

Eesti Korvpalliliidu kohtunike koolitusjuht Aare Halliko lausus: "Täna tuli FIBA-st uus, muudetud tõlgenduste dokument, kust on välja jäetud eelmises kirjas olnud muudatus, mille ka kõigile kohtunikele saatsin. Tegin selgitava järelepäringu FIBA-sse ning käesoleval hooajal jätkame veel viskel vea tõlgendamisega nii nagu siiani olime teinud."

Homme Zagrebis Cedevita ja Vitoria Kutxa Laborali kohtumises õigust mõistev Halliko lisas: "Miks see tõlgendus tagasi muudeti, ma ei tea - ainus loogiline selgitus võib olla, et kuna hooaeg oli juba peal, siis saadi aru, et praegu selle sisseviimine tekitab liigset segadust."

Nüüdseks juba tagasi võetud reeglimuudatus nägi tõlgituna välja selline: Kui mängija on pealeviskel ja talle tehakse viga, siis tuleb talle alati anda vabavise (visked), vaatamata sellele, kas peale viga mängija jätkab pealeviske liigutust või mitte.

Näide: A1-l on pealeviskel pall käes, kui talle teeb vea B1. Peale viga A1 söödab palli oma kaasmängijale.
Tõlgendus: A1-le antakse kaks või kolm vabaviset.

"Kui me varem pidime vaatama, kas mängija andis hiljem söödu ja sellisel juhul ei andnud vabaviskeid, siis nüüd, kui kohtuniku hinnangul on mängija pealeviskel, kui tehakse viga, ei ole edasine mängija tegevus oluline - tuleb anda visked," selgitas Halliko vaid poolteist nädalat kehtida saanud reeglimuudatust.