BLOGI JA FOTOD | Tartu Ülikool alustas eurosarja raske võiduga soomlaste üle, edasipääseja otsustab kordusmatš

(38)
FIBA Europe Cupi mäng Tartu Ülikool - Joensuu Kataja
Suvel Hispaaniast kodumaale naasnud Robert Valge (palliga) viskas 21 punkti.Foto: Argo Ingver

Tartu Ülikooli korvpalliklubi kohtus FIBA Europe Cupi esimeses kvalifikatsioonimängus kodus Soome tiimi Joensuu Katajaga. Tartu võitis 78:72. Põhiturniirile pääseja selgub kahe matši kokkuvõttes. Seega on Tartul varuks kuuepunktiline edu.

Tartule tõid Kregor Hermet ja Robert Valge 21 punkti. Adomas Drungilas lisas 12 punkti ja 12 lauapalli. Robin Kivi arvele kogunes 9 punkti, 7 resultatiivset söötu ja 4 vaheltlõiget. Soome klubile tõi Brandon Cortez Walters 19 punkti. Vaata kogu statistikat SIIT!

Korduskohtumine peetakse järgmisel nädalal Soomes. Seeria võitja pääseb FIBA Europe Cup alagrupiturniirile ehk selles sarjas 32 parema sekka.

Enne mängu: FIBA Europe Cupi näol on tegu tugevuselt neljanda eurosarjaga. Viimati pürgis Tartu sinna 2017. aastal, aga toona kvalifikatsioonist edasi ei saadud.

Kui 2017. aastal oli vastaseks tugev Türgi klubi Istanbuli Büyükcekmece, siis mullu Soome kõrgliigas veerandfinaaliga piirdunud Kataja tundub selgelt jõukohasem. Kataja alustas nädalavahetusel Soome liigat 79:72 võiduga BC Nokia üle. Meenutuseks, hooaja eel loputas tsentriteta mänginud Kalev/Cramo Nokiat 39 punktiga.

Ka Tartu algus polnud veenev, sest Eesti-Läti liigas oldi võõrsil Valga-Valkast üle vaid 90:84. Sealjuures mängis Tartu teisel poolajal maha enam kui 20-punktilise eduseisu.

Veel eelmisel nädalal oli õhus võimalus, et Tartu võib põhiturniirile saada ka kaotuse korral. FIBA Meistrite liiga kvalifikatsiooniringid kulgesid aga nii, et neljast kolm Europe Cupil mängimast keeldunud võistkonda pääsesid Meistrite liiga põhiturniirile. Nii jäi Europe Cupile täpselt viis vaba kohta ja need täidetakse kvalifikatsiooniringi võitjatega.

Edasipääsu korral ootavad Tartut põhiturniiril ees Varssavi Legia (Poola), Körmend (Ungari) ja Aarhusi Bakken Bears (Taani).

Tartu ja Joensuu paari kordusmäng peetakse 9. oktoobril Soomes. Edasi pääseb kahe kohtumise kokkuvõttes rohkem punkte visanud võistkond.

Tartu Ülikool - Joensuu Kataja
Aga ei. Tartu võidab 78:72.
Kataja suudab 4,1 sekundit enne lõppu veel kaks punkti visata, seega on Tartu edu 78:72. Kas tuleb lisa?
Mõlemad sees! 78:70.
Hästi! Aidoo paneb kolmese mööda ja Mažeika saab 9,5 sekundit enne lõppu vabavisked.
Valge korvi alt! 76:70. Lõpuni 30,4 sekundit.
Vastastele kiirrünnakust kaks punkti. 40 sekundit lõpuni, Tartu on ees 74:70.
Hermet kolmene! 74:68.
Eelmäe teeb 1.33 enne lõppu viienda vea ja nüüd läheb vabaviskele Soome koondislane Aidoo. Ja tabab mõlemad. 71:68 Tartule.
Aga kahest null..
Soome klubi eksib samuti ja Mažeika teenib kaks vabaviset.
Drungilas paneb kolmese mööda, lõpuni alla kahe minuti.
Jätkuolukorras teenivad vastased veel ebasportliku vea. Paraku realiseerivad tartlased vaid neljast vabaviskest ühe. Lõpuni 2.30 ja 71:66.'
Vastaste mängujuht Ogungbemi-Jackson üritab Driungilase viset blokeerida, aga saab vea. Seejärel põrutab ta rusikaga vastu ajakirjanike lauda ja karjub: "F*****g bulls**t!!"
Valge on visanud 19 punkti, Hermet on tõusnud 18 peale.
Hermetilt veel üks kolmene, Tartu läheb ette 70:66. Kataja võtab aja maha.
Mängu lõpuni kolm minutit,, Tartu ees 67:66.
Mažeika on täna kehv olnud. 3 punkti, visked väljakult kuuest üks.
Hermetilt kolmene otsa, aga ka vastased teevad skoori. 67:65.
Hermet korvi alt! 64:61.
Mažeika petab vastaste ääre Bradley õhku ja ameeriklane peab viie veaga pingile minema. Tartul peaks nüüd natuke lihtsam olema. Seis ikka 62:61.
Eelmäe teeb neljanda vea. Mažeika on seni oma neljaga mängus püsinud.
Mängu lõpuni on pisut üle kuue minuti.
Tartu jääb korraks kaotusseisu, aga Valge kolmene viib Eesti klubi taas juhtima. 62:61.
Mažeika kaotab vastaste lühikesele mängujuhile palli ja kohe tuleb kiirrünnakust kaks punkti. Tartu edu on võimalikest napim, 59:58. Mängu lõpuni 8.14.
Algas kohtumise neljas veerandaeg. Et edasipääseja selgub kahe mängu kokkuvõttes, siis täna ei tule lisaaega mingil juhul.
Kolmas veerandaeg läbi, Tartu on ees 55:50.
Vastastel sai neljanda veaga ka 8 punkti toonud Jarekious Bradley. Neil on nüüd kolm mängijat nelja veaga.
Nüüd saab ka Vasialiauskas sisse! 53:48.
Tartu kolmanda leedulase Grantas Vasiliauskase saldo kolmandal veerandajal: kaks möödaviset korvi alt, üks ründeviga ja ja üks viga lauavõitluses. Tartu on siiski 51:48 ees, veerandi lõpuni 1.15.
Valge murrab taas hästi läbi, tal on nüüd 13 punkti. 49:45, kolmanda veerandi lõpuni 3.30.
Kent-Kaarel Vene meelitab Waltersile neljanda vea välja. Väga vajalik.
Valge taas korvi alt. 47:45.
Drungilas jääb waltersiga hätta. Tartul on nelja minutiga võistkondlikud vead täis ja vahe sulab. 45:43.
Vastaste leegionärid teevad individuaalse meisterlikkusega korve. Õnneks vastab Drungilas kolmesega. 45:39 Tartule, kolmanda veerandi lõpuni 6.31.
Valge mängitakse korvi alla täiesti vabaks. 40:33.
Algas teine poolaeg.
Tartule on Hermet toonud 10, Kivi 9 ja Drungilas 7 punkti. Leedulane on võtnud ka 7 lauapalli.
Poolaeg läbi, Tartu võitis selle 38:31.
Käib poolaja viimane minut.
Mõlemad pooled patustavad järjest pallikaotustega. Parema tegutsemise korral võiks Tartu juhtida kümne punktiga. Aga seis on 36:31.
Mažeika taba kahest vabaviskest ühe ja nüüd on Tartu viiega peal. 34:29.
Drungilas võitleb hästi lahtiste pallide eest ja Kataja vahetusmees Samuli Vanttaja teeb oma neljanda vea.
Robert Valge tabab kolmese ja viib Tartu taas ette. Poolajani on pisut üle nelja minuti, Tartu juhib 31:29. Raske hetk üle elatud...
Vastaste põhikeskmängija Walters teeb kolmanda vea ja läheb pingile, Samal ajal sekkub taas mängu nelja veaga Mažeika.
Hermet tabab koos veaga ja vähendab pisut vahet. Poolajani 6.25. Seis Tartu poolt vaadates 26:29.
Jürgenstein kaotab kõigepealt oma mehe kaitses ära ja astub siis otsajoonele. Vastastele kaks kiiret kolmest ja siis veel ühest pallikaotusest alley-oop. 19:25...
Tartu on väljakult tabanud 67 protsendiga, lisaks Mažeika neljale veale valmistavad muret 6 pallikaotust.
Tartule on Kivi toonud juba 9 punkti, visked väljakult kolmest kolm. Hermeti arvel on 4 punkti. Vastaste resultatiivseim on Ogungbemi-Jackson 7 punktiga.
Esimene veerandaeg läbi, Tartu võitis selle 19:17.
Nüüd vahetab Joonas-Anton Jürgenstein siiski Mažeika välja, veerandaja lõpuni on 43 sekundit.
Tuletame meelde, et Tartul pole ühtegi teist kogenud tagameest. Aga esialgu jääb Mažeika väljakule.
Ja siis kohe neljanda otsa...
Mažeika teeb aga juba oma kolmanda isikliku vea. Selge ohumärk Tartule.
Eelmäe läbimurre viib Tartu ette. 17:16.
Robin Kivi teeb kaks vajalikku korvi. 15:16.
Nüüd on Tartu jäänud hätta vastaste survega, tulemuseks on pallikaotused ja lihtsad korvid Katajale. Neli minutit esimese veerandi lõpuni, seis Tartu poolelt vaadatuna 11:16.
Vastaste lühike mängujuht Ogungbemi-Jackson karistab Mažeika kiirusega ära. Tartu otsib abi pingilt, mängu sekkuvad Hendrik Eelmäe ja Kent-Kaarel Vene.
Tartu üritab mängida korvi alla ja seni on Hermet ning Drungilas sealt ära lahendanud. 6:2 Tartule.
Hermet viib Tartu 2:0 ette.
Mäng algas!
Kataja alustab nii: Jarred Ogungbemi-Jackson, Fiifi Aidoo, Jarekious Brandley, Mattias Ojala, Brandon Walters.
Tartu algviisik: Martynas Mažeika, Robert Valge, Robin Kivi, Kregor Hermet, Adomas Drungilas.
Spordihoone on 50-60 protsendi ulatuses täidetud.
Nonii, tere õhtust Tartu Ülikooli spordihoonest! Mängu alguseni on aega pisut üle poole tunni ja võistkonnad teevad sooja. Tartul on kõik põhitegijad rivis, koosseisust jäid täna välja Hannes Saar ja Sverre Aav. Tundub, et erinevalt esimesest Soome liiga mängust saab Kataja kasutada 208 cm pikkust ameeriklast Brandon Waltersit, kes eelmisel aastal mängis Poola kõrgliigas. Tõsi, seal oli ta kümne minuti mees.