Suri maailma vanim olümpiamedalist

 (4)
Suri maailma vanim olümpiamedalist
Wembley staadion, kus 1948. aasta olümpial peeti kergejõustikuvõistlusi.Foto: Illustrated London News Ltd/Mar/Scanpix

Meie seast on lahkunud endine Rootsi kergejõustiklane, maailma vanim olümpiamedalist Folke Alnevik, kes 31. detsembril oleks saanud 101-aastaseks.

Alnevik võitis 1948. aasta Londoni olümpiamängudel 4x400 meetri teatejooksus koos Kurt Kundquisti, Lars-Erik Wolfbrandti ja Rune Larssoniga pronksmedali. Tema võistkonnakaaslased olid manalateele läinud 85, 62 ja 92-aastaselt.

"Ta oli lahke, tugev, pühendunud ja võitluslik isa," kirjeldas Alneviki tema poeg Mats ajalehele Aftonbladet.

Elu viimastel aastatel oli Alnevik Gästriklandi provintsi kergejõustikuliidu esimees. "Ta pühendas kogu oma elu spordile ja tundis sellest rõõmu," lisas Mats.

Alnevik teadis ka ise, et oli vanim elav olümpiamedalist. "Talle tegi nalja, kui teda tähele pandi. Ta siht oli elada kauem kui minu vanaisa, kes oli 91, seega selle eesmärgi ta täitis," lausus poeg.

Matsi sõnul oli ta isa kuni lõpuni vägagi kõbus mees. "Aga ta kuulis väga halvasti, mis tegi asjad teinekord keeruliseks," lisas ta.

1948. aasta olümpial kaotas Rootsi 4x400 meetri teatenelik USA-le ja Prantsusmaale. Ameeriklaste võiduaeg oli 3.10,4. Kehtiv maailmarekord sel distantsil on 1993. aastast 2.54,29 (Andrew Valmon, Quincy Watts, Butch Reynolds, Michael Johnson).