Semenya tuleb Teemantliiga etapil USA-s starti alal, kus ta ravimeid võtmata võistelda tohib

 (3)
Semenya tuleb Teemantliiga etapil USA-s starti alal, kus ta ravimeid võtmata võistelda tohib
Caster Semenya 3. mail Doha Teemantliiga etapil.Foto: EPA/Scanpix

Kahekordne olümpiavõitja Caster Semenya jookseb 30. juunil USA-s Stanfordis toimuval kergejõustiku Teemantliiga etapil 3000 meetrit, sest distantsidel 400 meetrit kuni üks miil ta enam rahvusvahelise spordikohtu (CAS) otsuse kohaselt ilma testosterooni alandavaid ravimeid võtmata võistelda ei tohi.

800 meetris kaks olümpiakulda ja kolm MM-tiitlit võitnud lõuna-aafriklanna kinnitas pärast 8. maid jõustunud spordikohtu otsust, et ta ei kavatse rahvusvahelise kergejõustikuliidu (IAAF) survele alluda ning ravimeid sööma hakata.

3. mail võitis Semenya Doha Teemantliigal 800 meetri jooksu võistluste rekordi ja maailma hooaja tippmargiga 1.54,98.

Stanfordi Teemantliiga ehk Prefontaine Classic nimelise võistluse direktor Tom Jordan ütles, et luba nende juures 3000 meetrit joosta küsis Semenya agent.

"Me tulime rõõmuga vastu," ütles Jordan AFP-le, lisades, et tal pole hoolimata uute reeglite ümber käivast furoorist sellega mingeid negatiivseid tundeid.

Semenyat USA-s 3000 meetri jooksus kindlasti favoriidiks pidada ei saa, sest stardis on ka 5000 meetri maailmameister Hellen Obiri (Keenia), 2016. aasta 1500 meetri sisemaailmameister Sifan Hassan (Holland) ja 2018. aasta sise MM-i kuld 1500 ja 3000 meetri distantsidel Genzebe Dibaba (Etioopia).

"Ausalt öeldes olen ma sama põnevil nagu kõik teised, kuidas ta selle ala maailma parimate vastu hakkama saab," lisas Jordan. "Ärgem unustagem, et Semenya purustas 1500 meetris 4 minuti piiri, mida on teinud väga vähesed sportlased."

Semenya isiklik rekord 3000 meetris on 2017. aasta märtsist 9.36,29. Tänavu pole ta seda distantsi veel jooksnud.