Semenya sai Šveitsi kohtus oma tahtmise: aafriklanna ei pea tarvitama testosterooni alandavaid ravimeid

 (25)
Caster Semenya
Caster SemenyaFoto: Kamran Jebreili, AP/Scanpix

Šveitsi ülemkohus otsustas ajutiselt peatada rahvusvahelise kergejõustikuliidu (IAAF) uue reegli rakendamise, mis tähendab, et 800 meetri jooksu kahekordne olümpiavõitja Caster Semenya ei pea võistlustele pääsemiseks kasutama testosterooni alandavaid ravimeid.

"Olen Šveitsi kohtule selle otsuse eest väga tänulik," teatas Semenya, vahendab BBC Sport.

Lõuna-Aafrika Vabariigi jooksja esindaja dr Dorothee Schramm lisas: "Kohus otsustas Caster Semenyale anda ajutise kaitse. See on väga oluline juhtum, mis avaldab fundamentaalset mõju naissportlaste inimõigustele."

Spordikohus CAS oli kuu aega tagasi Semenya kaebuse tagasi lükanud ja otsustanud, et rahvusvahelise kergejõustikuliidu (IAAF) uus reglement jääb jõusse ning 400 kuni 1500 meetri distantsil osalevatele naisjooksjatele kehtib nüüdsest testosteroonitaseme lubatud ülempiir. Seda piiri ületavad sportlased pääsevad starti vaid juhul, kui kasutavad testosteroonitaset alandavaid ravimeid.

Lõuna-aafriklanna kaebas seejärel CASi otsuse Šveitsi ülemkohusse ning täna tuligi sealt Semenya jaoks positiivne otsus, mis peatas ajutiselt IAAFi uue reegli rakendamise.