Läti kergejõustikutähe Londoni olümpiamängude tulemus tühistati dopingu tarvitamise tõttu

 (15)
Ineta Radevica.
Ineta Radevica.Foto: JOSEP LAGO, AFP/Scanpix

2012. aasta Londoni olümpiamängudel kaugushüppes neljanda koha saavutanud lätlanna Ineta Radevica põrus dopingukontrollis ning nüüd tühistati ametlikult ka tema toonane tulemus.

Radevicale tõi neljanda koha 6.88 meetri pikkune hüpe. Pronksmedalist jäi teda toona lahutama ainult üks cm. Tulemusega 6.89 võitis pronksmedali ameeriklanna Janay DeLoach.

Kuldmedali teenis ameeriklanna Brittney Reese 7.12-ga ja hõbemedali venelanna Jelena Sokolova 7.07-ga.

2012. aasta Londoni olümpiamängude dopinguproovide kordustestimisel avastati Radevica analüüsist anaboolset steroidi oksandrolooni.

Kui positiivne dopinguproov oli juba varasemalt avalikkuse ette jõudnud, siis nüüd teatas Rahvusvaheline Olümpiakomitee ROK, et Radevica toonane tulemus on tühistatud.

Praeguseks 37-aastane Radevicia lõpetas sportlaskarjääri just 2012. aasta Londoni mängude järel.

Radevica karjääri kõige säravamateks saavutusteks on 2010. aasta Barcelona EM-i kuldmedal ja 2011. aasta Daegu MM-i hõbemedal.

2017. aasta märtsist alates tegutses Radevica Läti kergejõustikuliidu presidendina, kuid skandaali puhkedes pani ta ameti maha.

Londoni kaugushüppevõistluse finaalist on varasemalt juba dopinguga vahele jäänud esialgu viienda koha saanud venelanna Anna Nazarova ning seitsmendana lõpetanud valgevenelanna Nastassia Mirontšuk-Ivanova.