Karm süüdistus: inimvõimete piire nihutanud Keenia jooksutalent kasutas tehnoloogilist dopingut

 (71)
Eliud Kipchoge
Eliud KipchogeFoto: CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix

USA poolmaratoni rekordi omanik Ryan Hall väidab, et esimese inimesena jooksumaratoni alla kahe tunni läbinud Eliud Kipchoge sai uut tippmarki püstitades suurt abi Nike Zoom Vaporfly jooksusussidest.

Kipchoge läbis Viinis spetsiaalselt tema jaoks korraldatud võistlusel 42,2 km pikkuse distantsi ajaga 1:59.40. Kuna jooksu ajal olid keenialasele abiks vahetuvad tempotegijad ja tegemist polnud vahetu võistlusolukorraga, uus tippmark maailmarekordina kirja ei lähe.

Nüüd kritiseeris Ryan Hall, kes lõpetas 2008. aasta Pekingi olümpia maratoni 10. kohal, Kipchoge jalanõude valikut.

"Kogu austuse juures Kipchoge vastu - kes on sõltumata jooksusussidest, mida ta kasutab, kõigi aegade parim maratoonar - pean ütlema, et kui firma paneb jalanõude alla mitu süsinikkiust plaati ja jätab nende vahele puhvrid, pole see enam jooksususs. See on ju vedru ja selge mehaaniline eelis kõigile, kes nende sussidega jooksevad," teatas Hall.

"Ma loodan, et IAAF (rahvusvaheline kergejõustikuliit) kindlustab, et eelseisvatel olümpiamängudel ja suurtel maratonidel on kõigil sportlastel jooksujalanõude osas võrdsed tingimused," lisas ameeriklane oma sotsiaalmeedia postituses.

Nike`i Zoom Vaporfly jooksususside kohta on tehtud ka üks uuring, millest selgus, et nende susside kasutajatel on energiakulu jooksmisel 4% võrra väiksem.