Kas saatus tahab midagi öelda? Hausenbergi vastuoluline hooaeg lõppes puändiga

 (17)
Eesti talvised meistrivõistlused
Hans-Christian Hausenberg.Foto: Jaanus Lensment

Mitmevõistleja Hans-Christian Hausenbergi sisehooaeg oli vastuoluline. Ta tegi üksikaladel silmapaistvaid rekordeid, kuid eri põhjustel nurjus koguni neli seitsmevõistlust.

Mõnikord lihtsalt on nii, et kõik tundub olevat sinu plaanide vastu. 21-aastane Hausenberg oli lõppenud sisehooajal elu vormis, isiklikud rekordid sündisid teivashüppes (5.30), kaugushüppes (7.77), ka 60 m sprindis, kuulitõukes ja 60 m tõkkejooksus oli ta parimate päevade tasemel.

Paraku jäi vorm heaks mitmevõistluseks kokku valamata ning mehe senine mark 5804 jäi üllatuslikult püsima. Ja ei saa öelda, et Hausenberg ei proovinud! Esmalt testis ta vormi jaanuari keskel Lasnamäel, viie ala järel (seeria: 6,85; 7.76; 14.29; 1.95; 8,12) juhtis ta oma rekordigraafikut 78 punktiga. Paraku tundis teivashüppe proovikatsetel reie tagaküljes valu ja otsustas kahe nädala pärast toimunud täiskasvanute Eesti meistrivõistluste nimel mitte riske võtta.

Eesti meistrivõistlustel juhtis ta avapäeva (seeria: 6,86; 7.77; 13.74; 1.93) järel graafikut 62 silmaga, ent kukkus tõkkesprindis. Hausenberg otsustas seepeale, et ei anna alla, vaid läheb vormi tulemuseks vormistama Soome meistrivõistlustele. Viie ala järel (seeria: 6,83; 7.38; 13.53; 1.98; 8,07) kaotas ta rekordiseeriale 16 punktiga, seejärel sai teivashüppes algkõrgusel 4.80 nulli. Pettunud mehe 1000 m aeg oli kõigest 3.15.

Seotud lood:

Ometi oli ta nädal varem ületanud Eesti meistrivõistlustel teivashüppes 5.30, lisades oma varasemale rekordile hoobilt 20 sentimeetrit. Seda, et see 5.30 ületamine polnud päris juhuslik sähvatus, tõestas Hausenberg märtsi alguses Tartus, ületades 5.15. Tõsi, algkõrgus 4.80 oli liiga optimistlik valik, mitmevõistluses on ikkagi esmatähtis tulemus kirja saada.

Õhtulehe kogenud kergejõustikuvaatleja Deivil Tserp kirjutas pärast Soome võistlust, et tema arvates on taevataat saatnud Hausenbergile vihjeid. „Hausenbergile on ta juba mitu korda mõista andnud, et mitmevõistlus ei ole kõige õnnestunum valik, kuigi noorteklassis pääses ta maailmas pildile,” arutles Tserp, pakkudes Hausenbergi õigeks alaks kaugushüpet, kus kaheksa meetri ületamine on vaid aja küsimus.

Aga Hausenberg ei jätnud jonni ja sättis end 12. märtsil Tartu linna meistrivõistlustel kangekaelselt uuesti stardijoonele, et lõpuks ikkagi märk maha saada. Ta läbis pika hooaja lõpetuseks 60 meetrit 6,91-ga, hüppas kaugust 7.49, pääses kuulitõukes nullist, saades alles kolmandal katsel kirja 13.34, ning ületas kõrgushüppes 1.90. Kuid samal päeval õhtul kuulutas Eesti vabariigi valitsus seoses koroonaviirusega välja eriolukorra ja võistlus jäi seetõttu kohustuslikus korras katki! Force majeure. Nuta või naera.

Mõtlemisainet Hausenbergil isolatsiooniajaks jätkub. Mehe hooaja margid andnuks väga kehvast 1000 m ajast hoolimata kokku 5985 punkti. Euroopa hooaja siseedetabelis teenis Hausenberg kaugushüppes 31. ja teivashüppes 61. koha.

Tundub, et hoolimata vastuolulisest ja emotsionaalselt väntsutavast hooajast ning keerulistest aegadest, pole atleet lasknud oma vaimu murda. See on kõige tähtsam. Ta soovitab sotsiaalmeedias ka kõigil teistel mitte üle mõelda ega lasta ahistaval eriolukorral end rivist välja lüüa.