DELFI DUBLINIS: Esiliigasse püsimajäämise nimel algab tihe heitlus ungarlastega

 (4)
Teateneliku avavahetuse jooksja Kaspar Mesila
Teateneliku avavahetuse jooksja Kaspar MesilaFoto: Tanel Meos

Võistkondlike Euroopa meistrivõistluste esiliiga jõuproovi teisel päeval on Eesti trumpaladeks loomulikult meeste kettaheide Gerd Kanteriga peaosas. Lisaks võiks alavõitu oodata ka meeste 3000 meetri jooksus Tiidrek Nurmelt.

Avapäeval kogus Eesti 108 punkti ja on 11. kohal. Esiliigasse püsimajäämiseks peab koondis tulema vähemalt kümnendaks. Millised on šansid eesmärk täita? Eesti konkurentideks on Šveits, kes on meist kuue punktiga taga ja Ungari, kes on kognud 109 punkti. Kuigi avapäeva järel on hoomatavas kauguses ka Bulgaaria (114) ja Belgia (112,5 punkti), libisevad nemad tugevama teise päeva tõttu eest ära. Belglaste trumbiks on ennekõike jooksualad, bulgaarlased on aga jahtimas viit esikolmiku kohta.

Kanteri ja Nurme kõrval on põhjust suuri punkte oodata ka meeste odaviskes Risto Mätaselt ja meeste 3000 meetri takistusjooksus Kaur Kivistikult. Suurimateks küsimärkideks on see, kui hea on tänavusel välihooajal seni väga vähe võistelnud Grit Šadeiko, kellel seisab ees nii tõkkesprint kui ka kaugushüpe, ja mida suudab avapäeval kahvatult esinenud Marek Niit 200 meetri jooksus.

Meie põhikonkurendid ungarlased lähevad ülimalt suure tõenäosusega kohe teise päeva alguses võimsa hooga minema, kui Eesti aja järgi kell 14.15 algaval avaalal ehk naiste vasaraheites on suurimaks võitjasoosikuks Éva Orbán ja sellele järgnevas naiste kuulitõukes peaks esikolmikusse mahtuma Anita Márton. Lisaks loodavad madjarid alavõitu tõkkesprindis Balázs Bajilt ja poodiumikohta ka 800 meetri jooksjalt Tamás Kazilt. Šveitsil teisel päeval selliseid trumpe välja käia ei ole. Esikolmikusse võiksid jõuda naiste 5000 meetri jooksja Sabine Fischer ja ka kaugushüppaja Irène Pusterla.

Seotud lood:

Kui üritada võistlust paberil hooaja ja isiklike rekorditega läbi mängida peaks enne kahte viimast ala ehk 4 x 400 meetri teatejookse Eesti Šveitsi seitsme punktiga edestama, ent omakorda sama palju Ungarile ka kaotama. Õnneks ei toimu võistlus aga paberil ja õiged jõuvahekorrad pannakse paika ikkagi staadionil.

Kui heita veel korra pilk avapäeva, siis tõsiseid punktikaotusi oli vaid kaks. Neist üheks oli Marek Niidu 400 meetrit, kus salamisi võis ehk hellitada ka lootusi, et ehk suudab Niit võidelda poodiumikoha eest, ent lõpuks tuli ajga 48,25 vaid kümnes koht. Teine tagasilöök tabas Eestit kaugushüppes, kus Rain Kase paremale punktisummale tõmbas kriipsu peale avakatsel saadud vigastus.

Meeldivaid eneseületusi pakkusid aga enamjaolt naised. Kuigi Liina Tšernov tõi numbriliselt koondisele viis punkti, püstitas 25-aastane jooksja oma kõrvalalal ehk 800 meetri jooksus uue isikliku rekordi. Ja seda ülimalt keerulistes tuuleoludes, mis Mortoni staadionil valitsesid. Aeg 2.05,70 ületab eelnevat tippmarki koguni 1,72 sekundiga. Täna on Tšernovil kavas põhiala ehk 1500 meetri jooks.

Väga tubli võistluse tegid ka Maris Mägi, kes püstitas 400 meetris uue hooaja tippmargi 53,47, ja Reena Koll, kes ületas teivashüppes 4.15 ehk oma välistingimuste parima. Mõlemad lisasid koondise kontosse neljanda koha üheksa punkti. Korralik eneseületus tuli ka meeste 4 x 100 meetri teatejooksus, kus nelik Markus Ellisaar, Kaspar Mesila, Richard Pulst ja Timo Tiismaa tätsid U-23 vanuseklassi EM-i normi ja said ajaga 40,34 viienda koha.

Järjestus avapäeva järel (21/40): 1. Tšehhi 195, 2. Rootsi 163,5, 3. Rumeenia 163, 4. Portugal 148,5, 5. Holland 146,5, 6. Iirimaa 138, 7. Soome 130, 8. Bulgaaria 114, 9. Belgia 112,5, 10. Ungari 109, 11. Eesti 108, 12. Šveits 102 punkti.