FOTOD: Jalgratturite Liidu presidendid kirjutasid alla Balti koostööleppe

 (3)
Balti riikide Jalgratturite Liidu presidendid Jaan Toots (vasakult), Girts Rorbaks ja Romualdas Bakutis
FOTO: Ivar Jurtšenko

Eesti, Läti ja Leedu Jalgratturite Liidu presidendid kirjutasid täna Riias alla ühisele heatahte memorandumile, mis peaks tagama senisest viljakama koostöö ning taastama Baltimaade velotuuri.

Balti velotuuride traditsioon algas 1955. ja katkes 1987. aastal. Nüüd leidus kõigis kolmes riigis initsiatiivgrupp, kes on nõus ühiselt pingutama, et velotuuri kunagine hiilgus taastada.

Velotuuri taassünd peaks aset leidma tuleva aasta augustis, meenutamaks ka 1989. aastal aset leidnud Balti ketti sündmusi. "Kõigi kolme riigi alaliidud on ideega päri, võistluse taastamine oleks kindlasti vajalik. Kõige tõsisemaks küsimuseks on muidugi finantside leidmine, kuid töö käib ja loodetavasti kroonib ponnistusi edu," sõnas Eesti Jalgratturite Liidu peasekretär Urmas Karlson.

Balti velotuuri on peetud 21 korda ja eestlased saanud võidukarika kuuel korral. Kolm korda on võidutsenud Ants Väravas (1959, 1962, 1964) ja korra Rein Leegu (1960), Jaan Veeranna (1981) ja Aivar Murd (1987).

Ants Väravas meenutas pressikonverentsil, et 1950. ja 1960. aastatel oli velotuur ääretult populaarne ning raja ääred rahvast paksult täis. "Võiks tõesti võrrelda Tour de France populaarsusega," ei hoidnud Väravas võrdlustega tagasi.

Kui seni viimane Balti tuur toimus trassil Tartu - Liepaja - Jurbarkas, siis 2011. aasta trassiks on planeeritud Vilnius - Panevežys - Šiauliai - Jelgava - Sigulda - Viljandi - Tallinn. Leedus ja Eestis peaks toimuma kaks ning Lätis üks etapp. Velotuuri kuupäevadeks 17-21 august.