BLOGI | Tubli sõidu teinud Rein Taaramäe sai Tour de France'i mägisel etapil kolmanda koha

 (59)
BLOGI | Tubli sõidu teinud Rein Taaramäe sai Tour de France'i mägisel etapil kolmanda koha
Rein Taaramäe finišisFoto: Benoit Tessier, Reuters/Scanpix

Rein Taaramäe (Direct Energie) tegi tänavuse Tour de France'i esimesel mägisel etapil südika sõidu, ent jäi ihaldatud etapivõidust lõpuks siiski ilma, lõpetades kolmandana. Mägede kuninga särgi arvestuses tõusis eestlane aga lausa teisele kohale.

Tuttavatel tõusudel sõitnud eestlane oli kogu etapi vältel aktiivne ning ründas esimest korda enne neljast suurest tõusust esimest, saades esimese kategooria mäefinišis Rudy Molardi järel teise koha. Edasi liikus kõrgeima kategooria tõusu poole 13-liikmeline juhtgrupp, suures mäefinišis sai Taaramäe kuuenda koha.

Järgnenud lauskmaa lõpus eestlane taas ründas ja seekord üksi - peagi kihutas talle aga järgi Julian Alaphilippe (Quick-Step), kes haaras Taaramäe ees ka esimese kategooria mäefiniši võidu.

Alaphilippe rebis Taaramäel lõplikult eest kahe tõusu vahel olnud laskumisel, kus prantslane kõvasti vajutas ning ka viimasel tõusul (1. kategooria) edumaad suurendas.

Tõusul möödus Taaramäest küll bask Ion Izagirre (Bahrain-Merida), ent finišile eelnenud pikal laskumisel sai eestlane ta kätte ning läks möödagi - finišis oli Izagirre jalg natuke teravam, talle tasuks teine (+1.34), Taaramäele kolmas koht (+1.40).

Liidrisärgi säilitas ülimalt vapra sõidu teinud Greg van Avermaet (BMC) - peamiselt klassikute spetsina tuntud mees kuulus samuti 13-liikmelisse jooksikute gruppi ning suutis lõpuni peagrupist eespool püsida, lõpetades koguni neljandal kohal. Vähe sellest, et belglane jäi liidriks - ta lausa suurendas oma edumaad Geraint Thomase (Sky) ees 43 sekundilt kahele minutile ja 22 sekundile!

Seotud lood:

Peagrupis lõpetanud Tanel Kangert (Astana) on üldarvestuses 30. kohal (+13.09), Taaramäe on 40. real (+24.03).

Mägede kuninga punasetäpilise särgi arvestuses läks võimsaks liidriks Alaphilippe (41 punkti), Rein Taaramäe tõusis seal aga 28 silmaga teiseks.

Tour de France'i 10. etapp
Ja nagu juba nägite - Taaramäel hõlpu pole, pika sõidu järel uuesti sadulasse tagasi ja lõdvestuma!https://twitter.com/TeamDEN_fr/status/1019256803803189250
Taaramäed käis õnnitlemas ka kogenud tiimikaaslane Sylvain Chavanel.https://twitter.com/TeamDEN_fr/status/1019258913630441477
https://twitter.com/TeamDEN_fr/status/1019253915072827393
Peagrupist finišeerib esimesena Dan Martin.https://twitter.com/LeTour/status/1019253695136124930
Taaramäe kaotus parandatakse ametlikus protokollis 1.40 peale.
Üldliider van Avermaet tuleb finišisse neljandana ning jääb liidriks. Fantastiline sõit tema poolt - ei osatud loota, et ta suudab ka tänase järel kollast särki säilitada.
Kaotust tuli lõpuks 1.38. 
Taaramäe võtab kolmanda koha! Lõpus eestlane enam väga ei ürita. Etapivõitu küll ei tulnud, aga kolmas koht on samuti märkimisväärne saavutus!
Taaramäe ja Izagirre on endiselt koos. Eestlane sõidab eespool.
Alaphilippe on finišis võitjana. Milline sõit - müts maha! Kes tuleb aga teise-kolmandana?https://twitter.com/LeTour/status/1019251975932796928
Alaphilippe on samal ajal kohe viimasel kilomeetril.
Izagirre ei lase aga Taaramäed eest ära. Mehed on endiselt koos.
Nüüd on Taaramäe juba baskist ette rebinud!
Taaramäe ongi nüüd Izagirre kätte saanud ning koos tullakse teise-kolmandana. Minna jäänud veel vaid 4,6 kilomeetrit!https://twitter.com/LeTour/status/1019250134452973570
Taaramäe laskub hästi ning liigub nüüd Izagirrele lähemale - vahe on juba alla kümne sekundi!
Taaramäe vahe liidriga on kasvanud kahe minuti peale. Temast 15 sekundit tagapool on veel kaks sõitjat, nende seas ka üldliider van Avermaet.
Võimsat sõitu tegev Alaphilippe võtab ka viimase mäefiniši ära ning alustab 14,6-kilomeetrist laskumist finiši poole. Taaramäe peaks olema praegu kolmandal kohal, umbes 1.40 maas.
Eestlane jääb nüüd ka Izaguirrest maha. Etapivõitu täna ei tule, aga üritus oli äge ja kiiduväärt.
Taaramäe taga tulevad Izaguirre ja Pauwels, kes püüavad eestlase ilmselt peagi kinni. Vahe liidriga on aga tasapisi lähenemas pooleteisele minutile. Tõusu lõppu jäänud veel 2,7 km, finišisse 17,3 km.
Taaramäe vahe on nüüd liidriga minut.
https://twitter.com/LeTour/status/1019242828642349058
Taaramäe on jäänud 45 sekundi kaugusele, järgmine grupp on temast veel omakorda sama kaugel. Alaphilippe'il on hambad ristis, aga jalad veel liiguvad. Rasket tõusu on veel viis kilomeetrit.
Tõusul on vahe suurenemas - 37 sekundit. Alaphilippe näitab ülivõimsat minekut. Kas Taaramäe võtab ühel hetkel käigu välja?
Viimane tõus algab. Alaphilippe vajutas laskumise lõpus väga korralikult.
Laskumise peal on vahe 14 sekundit. Kas Taaramäel on veel jalgades viimaseks tõusuks ja finišiks jõudu?
Alaphilippe on Taaramäel laskumise peal nüüd pisut eest libisemas.
Alaphilippe ja Taaramäe laskuvad nüüd koos mäest alla. Üks suur tõus on veel ees.
Alaphilippe ründab ja võtab mäefinišist maksimumpunktid. Taaramäe tuleb sealt teisena läbi ning on nüüd kõrges mängus ka mägede kuninga arvestuses. Alaphilippe'il on selle arvestuse liidrina kirjas 31 silma, Taaramäel ja Rudy Molardil teise-kolmandana 22.https://twitter.com/CarrefourFrance/status/1019240331781591040
Esimesest kahest on kuueliikmeline grupp, kuhu kuulub ka senine üldliider Greg van Avermaet, 48 sekundi kaugusel, peagrupp aga jääb juba viie ja poole minuti kaugusele.
Tervitused spordisõpradele! Tour de France'i 10. etappi on jäänud sõita veel 29,7 km, esimese kategooria tõusu otsa on veel täpselt kilomeeter. Rein Taaramäe on koos Julian Alaphilippe'iga kõigil ülejäänutel eest ära.

Enne sõitu:

Eestlaste vaatevinklist on täna põhiküsimusteks: kas Rein Taaramäe (Direct Energie) üritab ja pääseb jooksikute hulka ning kas Tanel Kangert Astana abimehena on suuteline favoriitide grupis kõik tõusud ära võtma? Etapi lõpp, viimased 14km on allamäge.

Korraliku portsu otsa võib sattuda Sky meeskond. Eriti sel juhul, kui asjad lähevad hästi. Väga suure tõenäosusega tõuseb täna liidriks meeskonna teine number Geraint Thomas. Ta on hetkel teine, Greg Van Avermaetist maas 43 sekundit. Belglane eeldatavalt favoriitide grupiga finišisse ei tule.

Kui Thomas tõuseb liidriks, siis on Sky tõsise dilemma ees, arvab 2012. aasta Touri võitja Bradley Wiggins. Thomas on küll tiimi teine number Chris Froome´i järel, ent talle on antud vabad käed ja ta ei pea otseselt Froome´i aitama. Seega, kui särk on Thomase seljas, on tal võimalus seda kaitsta. "Usun, et Dave Brailsford (Sky meeskonna pealik - toim.) sisendab nii Froome´ile kui Thomasele, et nad suudavad Tour de France´i võita. Ta eelistab naturaalset valikut, võidab see, kes on parem," eeldab Wiggins.

Froome on hetkel üldarvestuses kaheksas, tiimikaaslasest Thomasest maas 59 sekundit.

Taaramäe käis aprilli lõpus tänase trassiga tutvumas: