Tšiili vutimehi ähvardab suur krahh


SOCCER-WORLDCUP-ECU-CHL/
Alexis Sanchez ja teised tšiillased pidid Ecuadori vastu lahkuma platsilt noruspäiFoto: GUILLERMO GRANJA, REUTERS

Viimasel kahel jalgpalli MM-finaalturniiril atraktiivse ning kõrge tempoga mängustiiliga paljude vutisõprade südamed võitnud Tšiili koondis seisab silmitsi karmi tõsiasjaga - kui ennast tõsiselt kokku ei võeta, jääb neile 2018. aastal Venemaal toimuva MMi uks suletuks.

Lõuna-Ameerika tsoonis toimuvad MM-valikmängud lihtsa süsteemi järgi - kõik kümme osa võtvat riiki (Brasiilia, Argentina, Uruguay, Kolumbia, Paraguay, Tšiili, Peruu, Ecuador, Boliivia, Venetsueela) mängivad omavahel üksteisega kodus-võõrsil põhimõttel läbi, saades seega valiktsüklis kokku 18 mängu. Sellisest riikide "miniliigast" pääsevad neli esimest otse finaalturniirile, viies peab pääsme lunastama kaheosalises play-off matšis Okeaania tsooni võitja vastu.

Seoses suurema mängude arvuga alustati Lõuna-Ameerikas valikmängudega Euroopast tunduvalt varem ning praeguseks ollakse kohtumistega täpselt poole peal - kõik tiimid on pidanud üheksa matši ning teha saab juba esimesi tõsisemaid järeldusi.

Team Vi Ka + - P
1. 9 6 1 2 19 5 19
2. 9 5 3 1 21 9 18
3. 9 5 1 3 16 12 16
4. 9 5 1 3 13 10 16
5. 9 4 4 1 11 8 16
6. 9 3 3 3 9 12 12
7. 9 3 2 4 13 15 11
8. 9 2 2 5 10 17 8
9. 9 2 1 6 9 18 7
10. 9 0 2 7 9 24 2
Seotud lood:

Suurtest teada-tuntud vutimaadest on tõsises plindris Tšiili, kes on üheksast mängust kogunud vaid kolm võitu, 11 punkti ning asetseb alles seitsmendal kohal. Viimase kolme mängu tulemused (1:2 kaotus Paraguayle, 0:0 viik Boliiviaga ning 0:3 kaotus Ecuadorile) on viimase kahe MM-i kaheksandikfinalisti ning valitseva Lõuna-Ameerika meistri (Copa America turniir võideti nii mullu kui ka sel suvel) pannud seisu, kus sisuliselt kõik allesjäänud mängud tuleb võita, et lootust säilitada. Eesti aja järgi ööl vastu kolmapäeva ootab neid ees kodumäng Peruuga.

Eriti veidraks teeb tšiillaste viimase aja languse tõsiasi, et veel kolm kuud tagasi hõiskasid mandri lääneranniklased, et nad on lisaks Copa America tiitlitele vaid aasta jooksul omavahelises mängus alistanud kõik teised Lõuna-Ameerika koondised.

Arturo Vidal ja Tšiili on täbaras olukorras Foto: Dolores Ochoa, AP

Mõneti võib aga öelda, et ajalugu räägib selles seisus Tšiili kasuks - poole valiksarja ajal on nad viimases kahes tsüklis olnud küllaltki nigelas seisus, kuid lõpuks siiski end edasi vedanud. Sealjuures olid tšiillased täpselt 11 punkti peal ka 2010. aasta MM-valikturniiril, kuid teenisid seejärel ikkagi nii palju punkte, et endale koht Lõuna-Aafrikas kindlustada.

Samas on seekordne ülesanne ilmselt tunduvalt raskem kui toona. Ecuador ja Kolumbia on näidanud väga head minekut, Uruguay ja Brasiilia näivad juba pea vääramatult edasipääsu poole liikuvat. Viimasel viiendal kohal on hetkel hoopis Argentina, kelle viimased kaks mängu on olnud viigid eeldatavate nõrgemate Peruu ja Venezuelaga... Üks on igatahes kindel - põnevust ja draamat Lõuna-Ameerikas nägema hakkame. Küsimärgi all on vaid see, kes jääb selles halastamatus heitluses kaotajaks.

Kas Alexis Sanchez, Claudio Bravo ja Arturo Vidal suudavad oma kodumaa taas suurde seltskonda vedada või peab Tšiili MMil sarnaselt 2002. ja 2006. aastale pealtvaatajaks jääma?

Futboliit (talgpall)