Suri sajandi tõrje teinud legendaarne Inglismaa koondise väravavaht

 (2)
Gordon Banks ja Pele hoidmas käes fotot legendaarsest 1970. aasta tõrjest.
Gordon Banks ja Pele hoidmas käes fotot legendaarsest 1970. aasta tõrjest.Foto: Stefan Rousseau, PA Wire/PA Images/Scanpix

Jalgpallimaailm on täna leinas – meie seast lahkus 81-aastasena Inglismaa legendaarne väravavaht Gordon Banks.

Banks suri pärast pikaaegset võitlust vähiga. Klubijalgpalli peamiselt Leicester City ja Stoke City ridades mänginud puurilukk oli Inglismaa koondise esiväravavahiks 1966. aasta MM-finaalturniiril. See on teadupärast seni ainsaks suurturniiriks, mille inglased on suutnud võita.

Paljudele on Banks meelde jäänud aga siiski tõrje tõttu, mille ta tegi 1970. aasta MM-il mängus Brasiilia vastu. Banks suutis suurepärase reaktsiooni abil üle otsajoone lükata Brasiilia legendi Pele löögi. Hiljem on seda sooritust nimetatud sajandi parimaks tõrjeks.

Brasiilia võitis kohtumise siiski 1:0 ning matši järel tõdes ka Pele, et tegemist oli MM-finaalturniiride läbi aegade parima tõrjega. „Brasiilias nõustuvad sellega kõik,“ teatas kolmekordne maailmameister.

„Just selle tõrje tõttu inimesed mäletavad mind,“ sõnas Banks ise 2012. aastal ajakirjale FourFourTwo. „Mind ei mäletata MM-tiitli võitmise pärast. Mind mäletatakse ikka selle tõrje tõttu. Täpselt nii suur see tõrje oligi. Minuga tahetakse alati just sellest rääkida.“

Futboliit (talgpall)