ÜKS PÄEV MÄNGUNI: Mida kujutab endast ajalooline jalgpalli Rahvuste liiga?

 (1)
Rahvuste liiga logo
Rahvuste liiga logoFoto: PIERRE ALBOUY, REUTERS/Scanpix

Laupäeval on A. Le Coq Arenal ajalooline päev. Kordagi varem pole Eesti jalgpallimeeskond võõrustanud vastast UEFA Rahvuste liiga mängul. Võistlus on uus ja huvitav teiste Euroopa koondiste jaoks. Mida see endast kujutab?

UEFA Rahvuste liiga loodi Euroopa jalgpalliliidu poolt, et pakkuda koondistele võrdseid lahinguid, anda lisavõimalus kvalifitseerumaks EM-finaalturniirile ning tõsta pea kohale UEFA Rahvuste liiga karikas!

UEFA on asetanud 55 liikmesriiki nelja liigasse (A, B, C ja D). Eesti mängib C-liigas, kus koondised jaotati loosi tahtel kolme neljaliikmelisse ja ühte kolmeliikmelisse alagruppi.

Võtamegi näiteks C-liiga. Esimeste mängudega tehti algust eile, alagrupimängud kulmineeruvad oktoobris ja novembris. C-liiga alagruppide võitjad pääsevad UEFA rahvuste liiga B-liigasse ja viimased langevad D-liigasse – see tähendab, et tulevikus enam edetabelite järgi liigadesse jaotamine ei toimu. Kui alagrupi võitja ei pääse EM-valiksarja kaudu 2020. aasta EM-finaalturniirile, siis saab ta võimaluse finaalturniiri pääset jahtida 2020. aasta märtsis toimuvates play-off mängudes.

Eesti läheb C-liiga 2. alagrupis vastamisi Kreeka, Soome ja Ungariga. Kreekaga kohtus Eesti viimases MM-valiktsüklis. Esmalt näitasid Kalevipojad kodus head võitlusvaimu, kuid A. Le Coq Arenal peetud mängus tuli siiski vastu võtta 0:2 kaotus. Võõrsil suutis Eesti osutada tugevamat vastupanu ning 2004. aasta Euroopa meistrid hoiti nulli peal ja tasuks väravateta viik. Põhjanaaber Soome on Eesti jaoks tuttav vastane, kui läbi ajaloo on kohtutud 32 korral. Ungariga on Eesti vastamisi läinud kuues mängus, viimati kohtuti 2013. aastal, kui MM-valikmängus tuli vastu võtta 1:5 kaotus.

Seotud lood:

Eesti koondise mängud Rahvuste liigas:

Laupäev, 8. september 2018 kell 21.45 Eesti – Kreeka, A. Le Coq Arena
Teisipäev, 11. september 2018 kell 21.45 Soome – Eesti, Turu Veritase staadion
Reede, 12. oktoober 2018 kell 21.45 Eesti – Soome, A. Le Coq Arena
Esmaspäev, 15. oktoober 2018 kell 21.45 Eesti – Ungari, A. Le Coq Arena
Neljapäev, 15. november 2018 kell 21.45 Ungari – Eesti, Groupama Arena
Pühapäev, 18. november 2018 kell 21.45 Kreeka – Eesti, Ateena Olümpiastaadion

Meie alagrupi teised kohtumised:

Laupäev, 8. september 2018 kell 19.00 Soome - Ungari, Tampere staadion
Teisipäev, 11. september 2018 kell 21.45 Ungari - Kreeka, Ferencvarosi staadion (Budapest)
Reede, 12. oktoober 2018 kell 21.45 Kreeka - Ungari, OAKA Spiros Louis (Ateena)
Esmaspäev, 15. oktoober 2018 kell 21.45 Soome - Kreeka, Tampere staadion
Neljapäev, 15. november 2018 kell 21.45 Kreeka - Soome, OAKA Spiros Louis (Ateena)
Pühapäev, 18. november 2018 kell 21.45 Ungari - Soome, Ferencvarosi staadion (Budapest)

Eesti lähiriikidest on C-liigas lisaks meie alagrupis mängivale Soomele veel Leedu ja Norra. Norra heitleb grupi esikoha nimel Bulgaaria, Küprose ja Sloveeniaga. Leedu vastasteks on Montenegro, Rumeenia ja Serbia. C-liigas on veel üks kolmeliikmeline alagrupp, kui loosi tahtel kohtuvad Albaania, Iisrael ja Šotimaa. Meie idanaaber Venemaa mängib B-liigas, teiste seas mängivad seal ka Rootsi ja Taani. Lõunanaaber Läti on D-liigas.

Rahvuskoondiste võistlusel on uuenduseks klubijalgpallist tuttav liigadest „tõusmine“ ja „väljakukkumine“. Grupis viimaseks jäänud meeskond langeb järgmiseks UEFA Rahvuste liigaks aste madalamale (v.a D-liiga alagruppide kaotajad). See tähendab, et näiteks A-liigas ühes grupis mängivad Horvaatia, Inglismaa ja Hispaania peavad harjumuspäratult „kõrgseltskonnast“ suu puhtaks pühkima.

Loosimisel pani inimesi õhku ahmima loosipallid, mis viisid ühte alagruppi Prantsusmaa, Saksamaa ja Hollandi. A-liigas mängib ka Island, kes peab mõõtu võtma Belgia ja Šveitsiga. Neljanda A-liiga alagrupi moodustavad Itaalia, Poola ja Portugal.

Futboliit (talgpall)