Kapten Aksalul on pühapäeval võimalik teha Eesti jalgpalliajalugu

 (4)
Eesti vs Šveits jalgpall
Mihkel AksaluFoto: Hendrik Osula

Kõikidel Eesti jalgpallisõpradel on põhjust juba homme pärastlõunal pöidlad pihku võtta ja koondise esiväravavahi Mihkel Aksalu tegemistele üle lahe kaasa elada.

Nimelt alustab Aksalu pühapäeval kell 13.00 oma selle hooaja viimast liigamängu, kui tema koduklubi Seinäjoki JK võtab koduplatsil vastu tabeli viimase FF Jaro.

Täpsemalt näeb Soome kõrgliiga esikolmik enne viimast, 33. vooru välja selline: 1. SJK 57 punkti, 2. RoPS (56), 3. HJK (55). Need kolm tiimi jagavad omavahel välja ka medalid - homne pärastlõuna selgitab, millises järjestuses.

Nagu öeldud, kohtub SJK viimasel kohal oleva Jaroga. Teisel kohal paiknev RoPS läheb võõrsil vastamisi tabeli 5. tiimi Lahtiga, Soome jalgpalli viimaste aastate valitseja Helsingi JK lõpetab hooaja omakorda Kuopios sealse KuPS-iga kohtudes.

Sedavõrd tiheda tabeli tõttu on erinevaid stsenaariumeid palju, aga selge on igal juhul üks - SJK-l piisab kodupubliku ees kolmest võidupunktist ja seeläbi rändakski ajalooline võidukarikas 60 000 elanikuga Seinäjokisse.

Mida aga säärane saavutus Eesti jalgpallifolklooris tähendaks? Alustuseks vaatame, mitu Eesti jalgpallurit läbi aegade üldse piiri taga kuldmedalini küündinud on.

Sergei Terehhov (Valkeakoski Haka (Soome), 2004)
Urmas Rooba (FC Kopenhaagen (Taani), 2003, 2004, 2006)
Joel Lindpere (Sofia CSKA (Bulgaaria), 2005)
Ats Purje (Turu Inter (Soome), 2008)
Taavi Rähn (Panevežyse Ekranas (Leedu), 2008)
Ragnar Klavan (AZ Alkmaar (Holland), 2009)
Sergei Pareiko (Wisla Krakow (Poola), 2011)
Pille Raadik (Aland United (Soome), 2013)
Tarmo Kink (Györi ETO (Ungari), 2013)
Igor Morozov (Debrecen (Ungari), 2014)
Henrik Ojamaa (Varssavi Legia (Poola), 2014)
Inna Zlidnis (Ferencvaros (Ungari), 2015)

Nagu näha, siis kokku on sedavõrd väärika autasuni jõudnud tosin vutimängijat. Kümne meesjalgpalluri kõrval on välisriigi meistriitlit kergitanud ka naiskoondislased Pille Raadik ja Inna Zlidnis. Põhjanaabrite juures on liigavõitjaks kroonitud kaks meest ja üks naine - 2004. aastal tegi otsa lahti Sergei Terehhov, neli aastat hiljem järgnes talle Ats Purje ja kaks hooaega tagasi tuli Aland Unitediga naiste kõrgliiga võitjaks Pille Raadik.

Mihkel Aksalu kaptenipaelaga Foto: SJK Seinäjoki Facebook

Esimene eestlasest kapten, kes välisliiga võidukarika pea kohale tõstab?

Ühes punktis on Aksalul võimalus aga neile kõigile ära teha. Nimelt ei ole ükski eelmainitud 12 jalgpallurist olnud enda tiimis esimeseks, kes võidukarika peakohale tõstab. Käimasolevas valiktsüklis Eesti koondise esikindaks tõusnud Mihkel Aksalul säärane võimalus aga tekkida võib.

Nimelt on 2013. aastast SJK-s pallinud eestlane kerkinud tänavusel hooajal Seinäjoki abikapteniks. Kui muidu säärane roll ehk laiema avalikkuseni ei jõuakski, siis tänavu on Aksalu saanud mängupäeval kaptenipaela kanda tervelt 13 puhul. Seda seetõttu, et muidu kaptenirolli täitev 28-aastane serblasest kaitsja Pavle Milosavljevic on tänavu korduvalt varupingile jäetud ja seejärel ongi omad murule juhatanud meie mees Aksalu.

Liiga tugevaima kaitse toel 15 nullimängu

Kokku on Milosavljevic sel hooajal kaasa teinud 19 liigamängus, neist 18 puhul algkoosseisus. Aksalul on liigamänge kirjas 31. Ainus kohtumine, mille väravavaht vahele jättis, oli juuli alguses, kui keset euromänge eestlasele puhkust anti. Lisaks on Aksalul kirjas 15 nullimängu.

Lisades siia fakti, et SJK on terve hooaja peale sisse lastud 22 väravaga antud näitaja poolest konkurentsitult liiga parim (paremuselt teisena järgneb RoPS 28 väravaga - toim.), siis võib öelda , et Eesti koondislane on kapteniks usaldamist ka igati õigustanud ja oleks tore näha, et just tema homse triumfi korral võidutrofee pea kohale tõsta saaks.

Arvestades, et eelmainitud Milosavljevic on viimase 13 liigamängu jooksul algkoosseisu usaldatud vaid korra, lubab tõenäosusteeoria eeldada, et mängu alustab ja lõpetab SJK kaptenipaelaga käe ümber just Aksalu.

Ptüi, ptüi, ptüi - ja kui Jaro vastu tõesti ka positiivne tulemus saavutataks, jõuakski Eesti vutt järjekordse vahva tähiseni - nimelt jäädvustataks ajalooannaallidesse esimene pilt, kus siinmailt pärit vutimees oma meeskonna kaptenipaelaga välismaa kõrgliiga trofee kullasaju taustal võidukalt pea kohale tõstab.

Seega, veelkord pöidlad pihku ja jääme innukalt ajaloolisi võidufotosid ootama!
Futboliit (talgpall)