BLOGI SAKSAMAALT | Saksamaa lõi Eesti võrku kaheksa vastuseta palli, kaotuse suuruselt korrati rekordilist allajäämist

 (562)
Fotod!

Eesti jalgpallikoondist tabas tõeline katastroof, kui 2020. aasta EM-valikmängus jäädi Mainzis Saksamaale alla 0:8.

Kaotuse suuruse osas korrati sellega negatiivset rekordit. Ajaloo suurimaks allajäämiseks on seni olnud Soome käest 1922. aastal saadud 2:10 kaotus.

Sel korral hakkasid asjad viltu vedama juba alguses. Saksamaa asus juhtima 10. minutil Marco Reusi tabamusest. 17. minutil suurendas eduseisu Serge Gnabry. 20. minutil lõi juba 3:0 Leon Goretzka.

Turmtuli aga jätkus. 26. minutil realiseeris penalti Ilkay Gündogan. 37. minutil oli taas täpne Reus. Skooriga 5:0 avapoolaeg ka lõppes.

Teisel poolajal lõi Gnabry 62. minutil enda teise värava. 79. minutil oli täpne vahetusest sekkunud Timo Werner ning 88. minutil vormistas lõppskoori terve kohtumise aktiivne olnud Leroy Sane.

Eesti jalgpallikoondis tuleb taas väljakule 6. septembril, kui EM-valiksarjas võõrustatakse Valgevenet. Eestil on praegu tabelis kolmest mängust kolm kaotust. Valgevene on kaotanud kõik neli mängu.

Standings provided by Sofascore LiveScore
Saksamaa - Eesti
Madis Kalvet: https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/eesti/delfi-saksamaal-aivar-pohlak-martin-reimist-meeskonna-toetus-on-tal-olemas-kaotus-saksamaale-ei-ole-koht-kus-treener-emotsionaalset-vallandada?id=86501647
Madis Kalvet: https://twitter.com/DFB_Team/status/1138545094993354752
Raul Ojassaar: https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/eesti/kogu-tode-mangust-saksa-rong-soitis-eestist-kaheksa-korda-ule-sest-sinisargid-polnud-valmis-voitlema?id=86501269
Madis Kalvet: Mäng läbi! Saksamaale 8:0 võit!
Raul Ojassaar: Saksamaa koondis paugutab täna ikka kõigil silindritel. Tagasi pole hoitud. Tuleb vastast tunnustada.
Madis Kalvet: Sane lööb 88. minutil 8:0! Lõpuks Sanelt ka määrustepärane tabamus. Ilus löök vasaku jalaga tagumise posti kõrvale.
Peebust: Kuhu ründama, eestlane saab palli ja tal jookseb mõte kokku. Pole neil kellegil sellist kogemust. Kvaliteet on alla igasugust arvestust ja te loodate sellisest mängust midagi saada. Aastakümneid kestnud ning siiani kestev vale mentaliteet on sellise olukorra hetkel tekitanud.
Madis Kalvet: https://twitter.com/DFB_Team/status/1138541716275941377
Madis Kalvet: Eesti teeb 82. minutil viimase vahetuse. Vassiljev puhkama, mängu Kreida. 19-aastase Vladislav Kreida jaoks on see koondisedebüüt.
Madis Kalvet: Pall käib taas Eesti koondise väravas. Sane on siiski suluseisus.
Madis Kalvet: Eesti liinid tõusevad natuke kõrgamele. Werner edestab Vihmanni ja tõstab palli üle Lepmetsa. Skooriks 7:0! Mängitud 79 minutit.
Madis Kalvet: Mängupilt ei ole vahepeal muutunud. Eesti kaitseb terve meeskonnaga. Saksamaa surub nii, et tihtipeale on kõik sakslastest väljakumängijad Eesti poolel.
Madis Kalvet: Eesti teeb 71. minutil teise vahetuse. Zenjov puhkama, Ojamaa mängu.
Madis Kalvet: Werner ei taba Eesti õnneks hästi palli. Nelja meetri pealt tehtud löök läheb väravast kindlalt mööda.
Madis Kalvet: Sane saadab palli 68. minutil võrku. Kohtunik vilistab suluseisu. Kordus näitab, et kohtunik eksib...
Madis Kalvet: Saksamaa teeb 66. minutil ära viimase ehk kolmanda vahetuse. Puhkama kaks väravat löönud Reus, Werner mängu.
Madis Kalvet: Gnabry saab kirja enda teise tabamuse. Taas suurepärane sööt värava alla. Gnabryl jääb lihtsalt pall väravasse lükata.
Madis Kalvet: Saksamaa lööb 62. minutil 6:0!
Raul Ojassaar: Dmitrijev oli palliga ikka väga hädas, see lihtsalt ei püsinud ta jalge ees. Käidi tulekuga võiks loota, et saame ehk hästi natuke rohkem vähemalt söötu lükata.
Madis Kalvet: Eesti teeb 59. minutil esimese vahetuse. Dmitrijev puhkama, Käit mängu. Veidike varem tegid sakslased teise vahetuse. Draxler mängu, Gündogan puhkama.                   https://twitter.com/DFB_Team/status/1138535166211690497
Madis Kalvet: Reusilt suurepärane löök. Lepmets päästab Eesti koondise. Selles mägnus juhtub nii juba neljandat korda.
Madis Kalvet: Zenjov näitab taas aktiivsust. Seekord murrab ta läbi paremast äärest ja lööb peale vasakuga. Pall läheb kahjuks Neuerile otse sülle.
Madis Kalvet: Teist poolaega on mängitud seitse minutit. Vähemalt praegu tundub, et mehi on riietusruumis väheke raputatud ja mehed pingutavad justkui rohkem.
Madis Kalvet: Eestilt korralik rünnak. Zenjov murrab trahvikasti joonele ja saab parema jalaga ka löögile. Löök on väga korralik, kahjuks lendab pall napilt väravast mööda.  
Targad: Minge mängige ise, kui paremad olete! "Piinlik!" Kas tuleb rekord kaotus?" Jne jne jne. Miks peaks tahtma keegi edaspidi koondist esindada? Suusatajatega juba läks nagu läks.
Madis Kalvet: Teine poolaeg on alanud! Saksamaa teeb vahetuse. Mängu tulebHalstenberg, puhkama Schulz.    https://twitter.com/DFB_Team/status/1138533402179776513
Ol: Eesti peaks tegema survet ja ründama ka!
Madis Kalvet: Eesti koondise abitreener Andres Oper ETV-le: „Vajusime liiga kiirelt liiga madalale. Poolkaitse ei jõudnud välja tulla, et pressida. Püssi põõsasse ei taha visata. Kohati midagi lubaks mängida. Peame palli liikuma saama ja natuke julgemad olema. Nad on igas asjas grammi võrra meist kiiremad.“
Eesti on parem kui Brasiilia: Eesti on parem jalgpalliriik kui Brasiilia. Kui Saksamaa 2014a MM-l läks Brasiilia vastu 5-0 juhtima juba 29. minutil, siis tänases mängus Eesti vastu alles 37.minutil.
Madis Kalvet: Esimene poolaeg läbi! Saksamaa juhib 5:0!
Madis Kalvet: Vassiljev saab 25 meetri pealt karistuslööki proovida. Vassiljevi löök läheb aga otse Neuerile sülle.
M: Peale sellist mängu tuleb loota, et Saksamaaga mängimisest tuleb uus 80 aastane paus.
Madis Kalvet: Löögid väravale 15:1 Saksamaa kasuks!
Raul Ojassaar: Kuna teda telepildist vist tõesti näha ei ole, siis võin kinnitada, et ta on väljakul endiselt täiesti olemas.
Pets: Ärge tehke rohkem häbi, igaüks sealt meeskonnast võiks mõelda muule ametlile...
Priit: Mis see Neuer seal teeb ? :D
Madis Kalvet: Siinkohal tasub mainida, et Eesti koondise läbi aegade kõige suurem kaotus on 2:10 allajäämine Soomele. See kaotus pärineb 1922. aastast.
Šotimaalt: See sats tuleb laiali saata, midagi tuleb ette võtta. Asi tuleb uuesti üles ehitada ja seda nullist.
Raul Ojassaar: Rahvas teeb laineid ja naudib mängu. Saksamaa lubab nüüd ka Eestil pisut palli vallata.
Madis Kalvet: Ja tuleb ka viies. Vassiljev teeb umbes 30 m kaugusel väravast vea. Karistuslööki läheb lööma Reus. Dortmundi Borussia staar saadab palli külma rahuga ristnurka. Lepmets ei ole isegi lähedal. Mängitud on 37 minutit.
Madis Kalvet: Kohtumise eel räägiti, et sakslastele tegi tõsiselt tuska laupäevane mäng Valgevenega, mis võideti "ainult" 2:0. Seega lubati, et Eesti vastu pannakse kõik 90 minutit täiega. Vaene Eesti...  
Madis Kalvet: Palli valdamine Saksamaa kasuks 80:20. Ja sõnu polegi rohkem vaja.
Madis Kalvet: Nüüd raksatab sakslaste löök ka latti...
Madis Kalvet: Saksamaa mängib tõesti suurepäraselt. Eesti ei saa ühegi asjaga hakkama. Mäng on seni meie poolt olnud täielik katastroof!   https://twitter.com/DFB_Team/status/1138523189821300737
Raul Ojassaar: Eesti on teinud 0,78 täpset söötu minuti kohta.
Madis Kalvet: Ja Gündogan lööb 26. minutil penalti võrku! Seis juba 4:0! Asi kisub ikka juba väga piinlikuks!
Madis Kalvet: Tamm takistab kohtuniku hinnangul määrustevastaselt Goretzkat. Kohtunik annab sakslastele penalti ja Tammele kollase kaardi. 
Raul Ojassaar: Minust vasakul pool annab keegi härra raadiointervjuud ning ta seisab täpselt niimoodi minu kõrval, et blokeerib minu jaoks vasakpoolse väljakupoole ära. Intervjuu on kestnud umbes viis minutit, aga seni pole olnud isegi põhjust talle märku anda, et ta natuke eest ära tuleks - ta seisab selle väljakupoole ees, kuhu Eesti ründab.
Madis Kalvet: Kolmanda värava lööb Goretzka peaga. Kaitsjad on meil justkui peata ja ei oska üheski suunas joosta. Väravavaht Lepmets on kaitsjate peale tulivihane.
Pyromaniac: OK, see on juba naeruväärne mäng :S
Raul Ojassaar: Väga nagu polegi midagi öelda. Eestile õpetatakse jalgpalli mängimist.
Madis Kalvet: Ja tuleb ka kolmas....
Madis Kalvet: Gündogan alustab taas rünnakut. Seekord lükkab palli võrku Gnabry. Mängitud on 17 minutit.
Madis Kalvet: Ja ongi 2:0!
Madis Kalvet: Esimesed 15 minutit on olnud päris kohutavad. Mäng on alanud küll ootuspäraselt, kuid Saksamaa ülekaal on siiski masendav. Praegu on küsimus pigem selles, millal lüüakse järgmine värav.
Raul Ojassaar: Nii kaua me siis vastu pidasimegi. Reus jooksis suluseisupositsioonile, aga sööt keskväljalt tuli hoopis Kehrerile, kelle madala tsenderduse ajal Reus enam suluseisus polnud. Kaitsjad ei saanud jalga vahele ja oligi olemas. Sõlm lahti harutatud.
Madis Kalvet: 10. minutil avatakse juba kohtumise skoor. Värava saab kirja Marco Reus. Paremast äärest terav sööt ning Reus lükkab palli võrku.
Raul Ojassaar: Staadionil on kusjuures nüüd esimest korda väga korralikult kuulda ka Eesti fännide hõikeid.
Madis Kalvet: Esimesed kuus minutit on kulgenud nii nagu oligi arvata. Saksamaa koondis söödab. Eesti mehed jooksevad pallita.
Raul Ojassaar: Nagu ka Eesti - Põhja-Iirimaa mängu eel - see toimus UEFA endise presidendi Lennart Johanssoni mälestuseks, kes eelmise nädala alguses suri.
Vaataja: Kas keegi oskab öelda, mille puhul oli see leinaseisak? Saksa keelt ei möista.
Madis Kalvet: Esimesed minutid Eestile midagi ilusat ei ennusta. Saksamaa söödumäng toimib ja palli suudetakse liigutada Eesti koondise poole peal väga edukalt.
Madis Kalvet: Mäng käib! Saksamaa pani palli mängu!
Madis Kalvet: Hümnid on mängitud ja vimplid vahetatud. Meeskonnad on kohtumiseks valmis!
Raul Ojassaar: Pange tähele, kui palju fotograafe on Saksamaa koondise juures, palju Eesti koondislasi ootamas.
Raul Ojassaar: https://twitter.com/DFB_Team/status/1138513479101571074
Raul Ojassaar: Andres Oper kutsus algkoosseisu kokku ning pidas neile vähemalt välisel vaatlusel väga intensiivse ja emotsionaalse kihutuskõne. Ehk aitab?
SsSaksamaaSs: Mäng ei pea algamagi vōib juba Saksamaa vōitjaks kuulutada,see on lolli mäng.
Raul Ojassaar: Staadioni kohale on ilmunud omapärane tsepeliinikujuline õhupall.
Raul Ojassaar: https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/eesti/80-aastat-viimasest-lahingust-eesti-on-saksamaale-alati-kaotanud-ja-loonud-uhe-varava?id=86499915
Raul Ojassaar: Muide, juba eilse treeningu ajaks oli selge, et Eesti peab täna hakkama saama "ainult" kahe väravavahiga: kolmas number Marko Meerits haigestus ning on täna küll pingile nimetatud, ent reaalselt seal ei ole.
Raul Ojassaar: Kihlveokontorites on algkoosseisude väljatulek Eesti võidukoefitsiendi raketina väga kõrgele saatnud. Ühes Eesti portaalis oli see näiteks veel eile hommikul 70, praegu aga juba 125 (sada kakskümmend viis!).
Raul Ojassaar: Staadionidiktor rääkis just sellest, kuidas Eesti 2001. aastal Eurovisioni võitis ning tutvustab nähtavasti rahvale Eesti muusikat - areenil kõlab Kerli laul "We are the Lucky Ones". Shazam aitas.
Raul Ojassaar: Kui mõlemad meeskonnad korraga platsile panna, näeb asetus välja selline:
Raul Ojassaar: Naljaga pooleks võib öelda, et reaalsuses võib meie formatsioon näha välja... selline?
Raul Ojassaar: Seega on mõneti üllatuslikult algrivistusest puudu näiteks Mattias Käit.
Raul Ojassaar: Eesti koondis on nüüd platsiga tutvumise lõpetanud ning jalutab riietusruumi. Tulnud on ka tänane algrivistus ning Martin Reim on teinud huvitava valiku. Väravas alustab Lepmets, viieses kaitseliinis on vasakult Artur Pikk, Karol Mets, Madis Vihmann, Joonas Tamm ja Taijo Teniste; keskpoolkaitses on Artjom Dmitrijev ja Konstantin Vassiljev; äärtel Sander Puri ja Gert Kams, tipus Sergei Zenjov.
Raul Ojassaar: Aga okei, aitab naljast. See, mis meid täna väljakul ootab, kõigi eelduste kohaselt väga naljakas olema ei saa.
Raul Ojassaar: ...ja avatud oli ka kummikommivalik
Raul Ojassaar: Menüü oli selline. Muuhulgas pakuti idaeurooplastele ka Tallinna pelmeene.
Raul Ojassaar: Tere õhtust Mainzist! Eesti ja Saksamaa koondised saabusid just staadionile ning Eesti mehed on juba ka väljakuga tutvust tegema tulnud. Eesti ajakirjanikud on aga juba natuke aega areenil kohal olnud ning suuremalt jaolt ennast žurnalistidele pakutavast tasuta restoranitoidust pilgeni täis puginud.
Raul Ojassaar: https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/eesti/delfi-saksamaal-eesti-jalgpallikoondisel-on-tana-haruldane-voimalus-tousta-mitteametlikuks-maailmameistriks?id=86498231
Raul Ojassaar: https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/eesti/delfi-saksamaal-peatreenerita-sakslastel-on-eesti-vastu-kasutada-hadaabivariant?id=86485069

Kuidas Saksamaad peatada?

Erinevalt laupäevasest kohtumisest Põhja-Iirimaaga asetab Reim Eesti koondise kõigi eelduste kohaselt väljakule viiemehelise kaitseliiniga, kus keskkaitsjateks on Karol Mets, Madis Vihmann ja Joonas Tamm. Lisaks neile täidab väljaku keskosas suurelt määralt kaitsekohustusi ka Artjom Dmitrijev.

Seotud lood:

Just selles mängus tunneb Eesti suurt puudust Ragnar Klavanist, kelle kohaloleks oleks võimaldanud Karol Metsa liigutada Dmitrijevi kõrvale teiseks alumiseks poolkaitsjaks - praeguse koosseisu juures alustab Dmitrijevi kõrval ilmselt Mattias Käit, kelle ampluaa on selgelt ründavam ja loovam. Mine tea, ehk ongi see hea. Teoorias on Reimil võimalik keskkaitsesse panna ka Märten Kuusk või alumiseks poolkaitsjaks Vladislav Kreida, andis peatreener ju eelmise mängu järel mõista, et kavatseb selles tsüklis mänguaega jõulisemalt ka tulevikumeestele jagada.

Kui siinkirjutaja eilsel pressikonverentsil selle kohta küsis, vihjas Reim aga sellele, et täna me liiga pealesunnitud noorenduskuuri siiski ei näe. Ja õige kah - see oleks nii kõva vastase vastu juba enne võitlust rätiku ringi viskamine. On oht, et kui mõni noor mängija nii sügavasse vette visata, saab ta lihtsalt šoki.

"Läheme platsile nende mängijatega, kes mulle ja abilistele tunduvad kõige rohkem valmis. Mitte ainult kogemuste, vaid ka füüsilise poole pealt. Palju meetreid tuleb joosta ilma pallita ja tuleb olla vaimselt tugev. Ühest küljest on vaja värskust, aga ka tarkust."

Reimi sõnad füüsilisuse koha pealt tekitavad mõtte, et võime vabalt näha seda, kuidas võrreldes laupäevase mänguga vahetatakse välja meie äärekaitsjad. Taijo Teniste ei kestnud ära kogu mängu Põhja-Iirimaagagi, Ken Kallaste on aga Artur Pikaga võrreldes just füüsiliselt pisut võimekam. Oleme sellist käiku varemgi näinud - näiteks mullu sügisel Rahvuste liiga viimastes mängudes, kui esmalt võõrsil Ungari vastu alustasid Pikk ja Teniste, kolm päeva hiljem Kreeka vastu (1 : 0 võidumängus, muide!) aga Kallaste ja Kams.

Bussi parkimine pole häbiasi

Paratamatult võib oodata, et Saksamaa paneb Eestile peale kõrge surve ning seda nii palliga kui pallita. Meie viiemeheline kaitseliin langeb ilmselt väga oma karistusala lähedale, sest sakslaste ründajad on kõik välejalgsed ning valmis kaitseliini taha saadetud läbisööte noolima. Madalale langemine, kaitse betoneerimine ja piltlikult öeldes hinge kinni hoidmine on lihtsalt meie parim võimalus nii kõva vastase vastu mingisugustki tulemust loota.

Ei tasu muidugi unustada, et väga madalale langemine toob omakorda kaasa teistsuguseid probleeme: peamine ilmselt see, et kui palli kätte saame, siis ei ole seda sageli kuskile panna ning vastaste surve muutub seetõttu väljakannatamatuks. Seetõttu tuleb leida tasakaal, kuid see on paganama keeruline.

Reim: "Me ei lähe ju kaotama, aga teame, millised meie võimalused on. Aeg-ajalt sunnitakse bussi parkima, aga tänapäeva jalgpallis ei ole see enam nii üllatav või eriline, sest ka suured klubid ja riigid pargivad bussi. Loomulikult on mängus perioode, kus meid on surutud kasti juurde. Tuleb hakkama saada."

Mida teeme vasturünnakutel?

Palli kätte saades on Eesti parim võimalus sakslasi nõelata kindlasti kiiretest kontrarünnakutest, mistõttu võib oodata platsile näiteks Henrik Ojamaad, kes laupäeval ei mänginud ning on juba seetõttu kindlasti mängunäljane. Kõige huvitavam küsimus on aga ehk hoopis see, mis saab Põhja-Iirimaa vastu suurepärase esituse pakkunud Konstantin Vassiljevist. Viiese kaitseliini juures on talle väljakul kohta olnud keeruline leida, kuid tema kvaliteet oli laupäeval sedavõrd silmatorkav, et Reimil on tema algrivistusest välja jätmine päris keeruline. Paraku tuleb seda ilmselt teha.

"Peab rahulikult mõtlema, et kas ja kuidas temast kõige rohkem kasu on," vihjas Reim pigem võimalusele, et Kostjat nähakse selle kohtumise eel vahetusmängijana.

Kui Ojamaa vasakul äärel oleks mõnes mõttes loogiline valik, siis paremal äärel on vähemalt paberil veelgi loogilisem valik Sergei Zenjov. Kuigi koondise fännid on Zenjovi palju kritiseerinud tema esimese puute, luhatud võimaluste ja mille kõige veel eest, siis viimastes mängudes on eriti hästi olnud näha, kui palju ja kohusetundlikult teeb Zenjov võrreldes nii mõnegi teise ääreründajaga kaitsetööd. Ja sakslaste vastu tuleb seda tagasitööd teha oi kui palju...

"Meil on ka plaan, kuidas rünnata Saksamaa vastu, aga neid võimalusi ilmselt ei tule väga palju. Mängijad peavad kõigepealt seda mängu nautima. Kui läheme väljakule, et ohohoo, kes meil vastas on, siis on raske. Panna Eesti särk selga ja esindada riiki võimalikult hästi - see on nauding, mis jääb eluks ajaks meelde. Tuleb seda rasket tööd nautida," märkis Reim.

Äärtele on Reimil tegelikult valikuid teoorias kõige rohkem: põhjaiirlaste vastu tegi seal näiteks täismängu debütant Vlasi Sinjavski, noortest meestest on selle positsiooni pallurid veel ka Martin Miller ja Mark Oliver Roosnupp, lisaks veel ka kogenud Sander Puri. Laual on mõistagi ka variant, et Ken Kallaste liigutatakse äärekaitsest äärepoolkaitsesse, kuid see läheks ehk juba natuke liiga pehrssonlikuks ja kaitsvaks kätte. Aga kus siis veel kaitsta, kui mitte selles mängus?

Tipuründes on kõige loogilisem valik Rauno Sappinen, kuivõrd Põhja-Iirimaa vastu jättis ta endast selgelt parema mulje kui debütant Erik Sorga.

Eeldatavad algkoosseisud:

Eesti vs Saksamaa - Football tactics and formations

Tabeliseis:

Standings provided by Sofascore LiveScore
Sakslased jäid viisakalt üleolevaks
Saksamaa koondise pressikonverentsil puudutati mõistagi peamiselt nende enda meeskonna tegemisi - Eesti käis läbi vaid paaril korral ning viisakuste tasemel. Väikese spordivigastuse tõttu aja maha võtma pidanud peatreeneri Joachim Löwi asemel täidab selle koondisepausi asemel tema kohuseid abitreener Marcus Sorg.

„Peame olema tähelepanelikud ja valmis, eestlased on tugevad vastased, kes mängisid näiteks Ungariga 3 : 3 viiki. Kindlasti tuleb meil kõvasti tööd teha, et nad alistada, nad on väljakul distsiplineeritud ja hea struktuuriga," kiitis Sorg, kuid sõnade tagant paistis välja rahulik, õrnalt üleolev enesekindlus.
Eesti koondise poolehoidjaid Mainzis 400
Mainzi pisut vähem kui kümme aastat vanale staadionile ei ole enam pileteid saada - mäng on juba tükk aega olnud välja müüdud. Sealjuures on kohal ka omajagu Eesti koondise toetajaid, keda on meie vutiliidu andmetel 400 ringis.

Eile õhtul reserveeris Eesti saatkond Saksamaal Mainzi kesklinnas lausa sinisärkide fännidele ja muudele asjapulkadele ühe Hispaania stiilis kõrtsi, kus laulu jätkus sügavateks öötundideks.

Kokku mahutab Mainzi staadion 34 000 inimest, kuid rahvusvahelisteks mängudeks kahaneb see arv 26 050-le: liigamängude ajal on Saksamaal lubatud seisusektorid, kuid koondisematšide ajaks tuleb need täita istmetega, mistõttu vähenebki mahutavus märgatavalt.
Futboliit (talgpall)