BLOGI | Paari minutiga taevast põrgusse: Eesti andis Põhja-Iirimaa vastu eduseisu käest ning sai valusa kaotuse

 (100)
BLOGI | Paari minutiga taevast põrgusse: Eesti andis Põhja-Iirimaa vastu eduseisu käest ning sai valusa kaotuse
Foto: Madis Veltman

Eesti jalgpallikoondis jätkas EM-valiksarja valusa kaotusega, kui kodusel A. Le Coq Arenal anti Põhja-Iirimaa vastu käest 1:0 edu ning võeti vastu 1:2 allajäämine.

Martin Reim tegi Eesti algkoosseisus ühe mõneti üllatusliku valiku, kui lülitas vasakule äärele FC Flora noore ääre Vlasi Sinjavski, kelle jaoks oli tegu üldse esimese koondisemänguga. Tipuründes sai Henri Anieri puudumisel võimaluse Rauno Sappinen.

Kohtumise algus oli Eesti poolt vaadatuna rabe: vastased haarasid kohe initsiatiivi enda kätte ning tekitasid mitmeid rünnakuid, millest meie õnneks midagi ohtlikku ei sündinud.

Paarikümne minuti järel sai ka Eesti jalad alla ning läks ka juhtima: 25. minutil saatis Konstantin Vassiljev vastaste võrku suurepärase karistuslöögi, rihtides palli madalalt müüri kõrvalt väravaposti kõrvale.

Eduseisus mängis Eesti enesekindlalt ning variante tekkis mõni veel - seesama Vassiljev virutas näiteks teise poolaja keskel palli kaugelt vastu põiklatti.

65. minuti paiku hakkas Põhja-Iirimaa surve aina tugevnema ning kandis ka vilja: vastaste vahetusmehed tegid 77. ja 80. minutil löödud väravatele ära eeltöö, mõlemad kollid enda nimele saanud Josh Magennis saabus platsile samuti vahetusest. Vaid mõne minutiga oli ilus eduseis pöördunud nukraks kaotusseisuks.

Seotud lood:

Eesti - Põhja-Iirimaa 1:2
25. Vassiljev - 77., 80. Magennis

Eesti: Sergei Lepmets, Artur Pikk, Karol Mets, Madis Vihmann, Taijo Teniste (85. Gert Kams); Vlasi Sinjavski, Artjom Dmitrijev, Mattias Käit (85. Joonas Tamm), Konstantin Vassiljev, Sergei Zenjov; Rauno Sappinen (61. Erik Sorga).
Varus: Mihkel Aksalu, Marko Meerits, Ken Kallaste, Märten Kuusk, Joonas Tamm, Gert Kams, Henrik Ojamaa, Vladislav Kreida, Sander Puri, Mark Oliver Roosnupp, Martin Miller, Erik Sorga.

Tabeliseis:

Standings provided by Sofascore LiveScore

Mängu eelvaadet loe blogikasti alt!

Eesti - Põhja-Iirimaa
Raul Ojassaar: https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/eesti/kogu-tode-mangust-vassiljev-oli-taas-toeline-maestro-kuid-kohutavad-kolm-minutit-maksid-eestile-voidu?id=86470485
Raul Ojassaar: https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/eesti/martin-reim-olen-pettunud-tulemuses-mitte-meie-meeste-mangus-nad-tegid-maksimumilahedase-soorituse?id=86470445
Raul Ojassaar: LÕPUVILE! Eesti andis Põhja-Iirimaa vastu eduseisu käest ning peab leppima valusa 1:2 kaotusega. 
Raul Ojassaar: Eesti pääseb napilt vastaste kolmandast - Jones saab olukorras, kus meie jõud on ründesse viidud, veel kastist löögile, aga põrutab palli napilt mööda.
Raul Ojassaar: Eestil tekib veel üks suurepärane võimalus, kuid Dmitrijevi pealöök Kamsi tsenderduse järel läheb napilt väravast mööda!
Raul Ojassaar: Kolm üleminutit.
Raul Ojassaar: Eestilt kaks vahetust: Kams asendab Tenistet, Joonas Tamm asendab Mattias Käiti. Tamm läheb ründajaks.
Koondis: Kurb kui lastakse aastas vaid 2 noort ja talendikat jalgpallurit koondisesse. Vanakesed lihtsalt ei jaksa tänapäeva jalgpalli mängida.
Raul Ojassaar: 8378 on tänane publikuarv.
Raul Ojassaar: Dmitrijev virutab nüüd teisel pool platsi väga hästi peale ning Põhja-Iiri väravavaht toob palli sisuliselt ristnurgast ära!
Raul Ojassaar: Oi-oi kui halvad minutid Eestile. Seekord murrab vasakult äärelt sisse kolmas vahetusmees Jordan Jones, kelle madalale tsenderdusele Magennis varba õige napilt vahele torkab - ning juhtvärav ongi sündinud. Paari minutiga taevast põrgusse.
Raul Ojassaar: PÕHJA-IIRIMAA LÄHEB JUHTIMA! 80. Josh MAGENNIS!
Raul Ojassaar: Vahetusmehed omavahel: Washington murrab vasakult poolt kasti, teeb Vihmannile ära ning saadab Magennise põrkega palli võrku. Kohtunikud kahtlustasid algul suluseisu, ent värav siiski loeb.
Raul Ojassaar: PÕHJA-IIRIMAA LÖÖB VIIGIVÄRAVA!
Raul Ojassaar: Iirlaste press jätkub. Nurgalöök.
Raul Ojassaar: Lepmets kasutab endiselt igat momenti, et aega venitada.
Raul Ojassaar: Põhja-Iirimaa on initsiatiivi selgelt enda kätte saanud ning Eesti on ka kaitses pisut rabedamaks muutunud. Mängitud 72 minutit.
Raul Ojassaar: Sorga eksib pisut puutega ning kingib vastastele heast tsenderdamiskohast karistuslöögi.
Raul Ojassaar: Põhjaiirlased haistavad võimalust nõelata. Vahetuse teevad nad ka: Magennis asendab Saville'i.
Raul Ojassaar: Pikk suunab rinnaga palli nurgalöögiks. Mängu intensiivsus on tasapisi tõusnud.
Raul Ojassaar: Sinjavski murrab hästi triblingu pealt kasti ning saab ka löögile - vastaste väravavaht peab tegema hea tõrje.
Raul Ojassaar: Sergei Lepmets küsib ja küsib ja lõpuks saab ka - aja venitamise eest kollase kaardi.
Raul Ojassaar: Sorga esimene puude on kohe suurepärane taklang, mis viib Eesti kiirrünnakusse.
Raul Ojassaar: Eesti esimene vahetus: tänane teine debütant Erik Sorga asendab Rauno Sappineni.
Raul Ojassaar: Eesti jääb nüüd palliga oma karistusalas natuke hätta ning ei suuda seda korralikult puhastada, ent lõpuks maandub pall sellest hoolimata Lepmetsa käte vahel.
Raul Ojassaar: LEPMETS! Saville saab madalale tsenderdusele napilt varba vastu ning saadab palli väravale, ent Eesti puurilukk saab ka oma klassi esimest korda näidata ning teeb suurepärase tõrje!
Raul Ojassaar: Eesti poolelt teeb sooja huvitav seltskond: Puri, Miller ja Sorga.
Raul Ojassaar: LATT! Vassiljev vajutab 25 meetrilt peale ning pall raksatab latist väljakule tagasi!
Raul Ojassaar: Eesti on tükk aega hädas, et pall oma kolmandiku pealt välja saada, aga ka põhjaiirlased ei suuda sellega midagi väga asjalikku peale hakata. Lõpuks jätab Zenjov hea taklamisega palli meile.
Raul Ojassaar: Kunagiselt Manchester Unitedi kaitsjalt Jonny Evansilt fantastiline pikk pall ette, ent õnneks suudab Lepmets Dallase jätku püüda.
Raul Ojassaar: Põhjaiirlased tegid kohe ka vahetuse: Conor Washington asendab tipuründes Liam Boyce'i.
Raul Ojassaar: Teine poolaeg on alanud!
Raul Ojassaar: Poolajavile! Eesti teeb ehmatava alguse järel lõpuks päris vinks-vonks poolaja ning läheb pausile 1:0 eduseisus.
Raul Ojassaar: Pall käib nüüd paar korda tsenderdustest ohtlikult ka meie värava eest läbi, ent õnneks põhjaiirlased korralikult löögile ei saa.
Raul Ojassaar: Sinjavski laseb pisut odavalt vastasel tsenderdada, ent meie õnneks vilistab kohtunik karistusalas võitluses meie kasuks vea.
Raul Ojassaar: Vihmann paneb palli Vassiljevi nurgalöögist peaga väravasse, ent tabamus ei loe - kohtunik vilistab olukorras kahjuks vea, sest Sappinen nügis väravavahti. Kahju!
Raul Ojassaar: Mets teeb ootamatus kohas vaheltlõike ning hakkab juba sisuliselt äärelt tsenderdama. Vastase jalg on vahel - nurgalöök.
Raul Ojassaar: Põhjaiirlased saavad nurgalöögi järel päris vabalt peaga proovida, meie õnneks lendab Cathcarti üritus üle värava.
Raul Ojassaar: Vassiljevilt suurepärane madal löök müüri ümbert otse posti kõrvale! Suurepärane löök!
Raul Ojassaar: SEES! EESTI LÄHEB 25. MINUTIL JUHTIMA! KONSTANTIN VASSILJEV!
Raul Ojassaar: Zenjov kukub ning Eesti saab umbes 22-23 meetrilt karistuslöögi. Kostja ilmselt palli taha.
Raul Ojassaar: Zenjov saab jätkuolukorras ka löögile, ent pall takerdub vastastesse.
Raul Ojassaar: Nurgalöök Eestile. Enne seda leidis Metsa ülipikk diagonaalpass Zenjovi, kelle jätku Põhja-Iiri kaitsjad Sappineni nina eest üle otsajoone lõid.
Raul Ojassaar: Eesti teeb nüüd ka esimese ohtlikumat sorti rünnaku, kuid Zenjovi madal tsenderdus läheb napilt vastaste väravavahi, mitte seda noolinud Sappineni saagiks.
Raul Ojassaar: Erilist palliga mängu pole me seni harrastada saanud. Põhja-Iirimaa omab selgelt initsiatiivi.
Raul Ojassaar: Dmitrijev läheb juba teisel minutil ennast kehtestama ning annab suhteliselt tarbetus olukorras ära karistuslöögi vastaste parema küljejoone juurest. Tsenderdamise koht.Läbi häda suudame puhastada.
Raul Ojassaar: Mäng algas!
Raul Ojassaar: Krahh hümniga! Põhjaiirlased hakkasid teise salmi lõpu järel nii kõvasti plaksutama, et lastekoori õrnad hääled mateti täielikult enda aplausi alla, mistõttu jäigi hümn sisuliselt pooleli. Mängijad ja kohtunikud alustasid juba kätlemisega ning lahkusid rivist, samal ajal kui vaesed laululapsed täiest kõrist kolmandat salmi veel üürgasid. Sellist asja polegi varem näinud.
Raul Ojassaar: Meeskonnad saabuvad platsile! Kohe on hümnide aeg - Eesti hümni esitab lastekoor Aarne Saluveeri dirigeerimisel.
Raul Ojassaar: Muide, kihlveokontorites on viimaste tundide jooksul põhjaiirlaste võidukoefitsient (1,90 juures) pigem hästi pisut langenud, Eesti oma (5,50 juures) pigem hästi pisut tõusnud.Kes panustamisega ei tegele, sellele infoks: see tähendab, et panustajate-kontorite arvates on vastaste võiduvõimalused esialgsete šanssidega võrreldes pigem õige pisut suurenenud.
Raul Ojassaar: Kaks valikmängu on täna juba lõpuvile saanud: Horvaatia võitis kodus Walesi 2:1, Island Albaaniat 1:0. https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/maailm/horvaatia-voitis-em-valiksarjas-walesi-island-samuti-voidukas?id=86469885
Raul Ojassaar: Staadion täitub vähemalt praegu veel väga visalt. Oma osa selles on ilmselt ka areeni kõrval oleval festivalialal, kus muuhulgas pakuti näiteks Liis Lemsalu kontserti.
Meelis Naudi: Põhjaiirlased teel staadionile, et omadele kaasa elada.
Raul Ojassaar: Sugugi ignoreerida ei tasuks täna ka tuulefaktorit. Lipud on mastis päris sirged ning kui platsil hetkel muru kastetakse, jõuavad piisad isegi pressisektorisse.
Raul Ojassaar: Staadioni kohale on tasapisi kogunemas päris tumedad pilved. Tunnike tagasi tuli isegi kerget vihma, aga praegu on (veel!) olukord kuiv. Just oli kauguses näha ka korralikku välgulööki ja müristamist.
Raul Ojassaar: Olgu ära mainitud ka Põhja-Iirimaa algkoosseis: Peacock-Farrell, Lewis, J. Evans, Cathcart, Smith; Saville, S. Davis, McNair; Dallas, Boyce, Whyte.
Meelis Naudi:
Meelis Naudi:
Meelis Naudi: Rahvas koguneb:
Raul Ojassaar: Henrik Ojamaa pingile jäämine ei ole väga suur üllatus, suhteliselt suure tõenäosusega näeme teda täna vahetusest sekkumas ning mängu lõpus vastaseid kimbutamas.
Raul Ojassaar: Eesti algkoosseis on selgunud!https://twitter.com/raulojassaar/status/1137367550763945985

Mängu eelvaade:

Eesti peatreeneri Martin Reimi peas keerleb kohtumise eel ilmselt kaks suuremat küsimust: mida teha keskkaitsega ning tipuründega. Sealjuures on olukorrad nende kahe positsiooni osas suhteliselt erinevad: kui keskkaitsesse on isegi Ragnar Klavani puudumisel panna mitmeid häid valikuid, siis tipuründes on Henri Anieri vigastuse tõttu tekkinud väikestviisi vaakum.

Kaitseliini osas võib eeldada, et Reim liigub viiemehelise rivi asemel tagasi tuttavamale neljamehelisele kaitseliinile, kus kahe äärekaitsja vahele mahutatakse kolme asemel kaks keskkaitsjat. Üks nendest on kindlasti Karol Mets, tema paarilise osas jääb valik Madis Vihmanni ja Joonas Tamme vahele.

Kui Tamme tugevusteks on eelkõige tema liikuvus ja kiirus ning Vihmanniga võrreldes ka suuremad rahvusvahelised kogemused, siis Vihmanni trumbiks selgelt õhuvõitlused, kus ta oma 195-sentimeetrise kasvu juures enamjaolt platsi puhtaks lööb. Mängupraktikat on mõlemale viimasel ajal piisavalt jagunud, ent kui Tammel sai Poola liigas hooaeg läbi, siis Vihmannil Norras see veel kestab. Põhjaiirlaste mängustiili (palju tsenderdusi ja kõrgeid palle) arvestades tundub ehk isegi parem valik Vihmann, kuid ka Tamme alustamine ei oleks üllatus. Viiesesse kaitseliini mahuksid nad mõlemad kenasti ära, ent Põhja-Iirimaal mängiti meid hoolimata kolmest keskkaitsjast ikkagi üle. Nii võib arvata, et Reim julgeb kodumängu puhul panustada rohkem rünnakule ning lisakeskkaitsja arvelt väljakule koha tekitada näiteks Konstantin Vassiljevile.

Teine suurem dilemma seisab Eestil mängu eel tipuründaja positsiooni kohal. Henri Anieri pisivigastus tuli tema jaoks halval ajal, kuid see-eest on mänguvõimalus tekkimas nüüd Rauno Sappinenil ja kõigest 19-aastasel debütandil Erik Sorgal. Kui Sappineni vahepealne hea hoog Hollandi esiliigas jahtus hooaja lõpus pigem maha, siis FC Flora ridades palliv Sorga on praegu puhtalt väravate arvu arvestades kõige tulisem Eesti ründaja - hoolimata sellest, et ta alustas hooaega vahetusmehena, on ta Premium liigas löönud 14 mänguga juba 14 väravat ning enesekindlusest ei tohiks tal hetkel puudust tulla.

Martin Reim sõnas matšieelsel pressikonverentsil, et mõne debütandi alustamise võimalus on "väga suur". Kuigi meeskonnas on lisaks Sorgale veel kaks seni nulli koondisemänguga meest Vladislav Kreida ja Vlasi Sinjavski näol, siis eelkõige võiks minuteid oodata just Sorgale. Tipuründesse koondise tasemel tundmatu väärtuse panemine ei ole kindlasti nii riskantne kui sellise mängija keskkaitsesse või väravavahiks asetamine - ehk teebki Reim julge valiku ning alustab Sorgaga?

Äärte peal tunduksid kõige loogilisemate valikutena Henrik Ojamaa ja Sergei Zenjov, ent välistada ei saa ka seda, et Reim teeb seal otsuse mõne kaitsvama suunitlusega mehe kasuks, et tasakaal kaitse ja ründe vahel liiga rünnaku poole ei kalduks.

Põhjaiirlased tulevad kohustusliku võidu järele

Kui meie loodame valiksarjas kirja saada oma esimesed punktid, siis vastastel on kindel plaan hoolimata Hollandi ja Saksamaaga ühte gruppi kuulumisest valikturniirilt otse finaalturniirile pääseda. Algus on selleks tehtud suurepärane: märtsis alistati esimest korda nii Eesti kui Valgevene ning kahe suure kõigutamiseks tuleb põhjaiirlastel kindlasti eelkõige Eesti ja Valgevene vastu oma võidupunktid ära võtta. Seda teavad ka Eestisse reisinud 1400 vastasfänni, kes tulihingeliselt omadele kaasa elama hakkavad.

Üldiselt tuleb Eestil võrreldes märtsikuise omavahelise kohtumisega olla tunduvalt enesekindlam - toona jäi just eneseusust kõvasti puudu. "Mängija on enesekindel siis, kui ta teab, mida ta väljakul tegema peab või mida ta partnerid tegema peavad," sõnas Reim kohtumise eel. "Positiivse õhkkonna loomine - kui midagi valesti läheb, siis see on jalgpall, seda juhtub. Järgmisel hetkel tuleb ikka valmis olla. See oleks lihtne, kui ütleksin, et "mängige julgemalt" ja keeran ise selja. Tuleb edasi anda head ideed, häid näpunäiteid, aga otsustajad väljakul on mängijad."

Eesti võib lootust leida faktist, et põhjaiirlased on viimase paari aasta jooksul võõrsil olnud päris kehvad: viimases seitsmes (!) võõrsil peetud mängus pole suudetud skoori teha ning kaheksas mäng selles rivis oli ka San Marino vastu. Kokku teeb see 642 minutit jalgpalli ilma võõrsilväravat - seda on peaaegu 11 tundi!

Kohtumine A. Le Coq Arenal algab kell 19.00 ning Delfi Sport toob sündmuste käigu lugejateni otseblogis.

Eesti eeldatav algkoosseis:

Eesti - Football tactics and formations
Futboliit (talgpall)