BLOGI JA FOTOD AMSTERDAMIST | Hollandi vastu võõrsil viis palli võrgust korjanud Eesti lõpetas valiksarja kindla kaotusega

 (228)

Eesti jalgpallikoondis lõpetas 2020. aasta Euroopa meistrivõistluste valikturniiri Amsterdamis mänguga Hollandi vastu. Juba edasipääsi kindlustanud hollandlased võitsid kohtumise kindlalt 5:0.

Holland alustas kohtumist suurepäraselt, kui juba 6. minutil viis kaptenipeale kandnud Liverpooli täht Georginio Wijnaldum pealöögiga võõrustajad juhtima. Juba 20. minutiks oli hollandlaste edu kaheväravaline. Nathan Ake mängis õhuvõitluses üle Mihkel Ainsalu ning saatis palli Sergei Lepmetsa selja taha. Võõrustajate 2:0 juhtimisel ka poolaeg lõppes.

66. minutil kaotas kasti lähistelt palli Karol Mets, mille tagajärjel pääses Wijnaldum üks ühele Lepmetsaga. Poolkaitsja kasutas olukorra ära ning viis Hollandi kolme väravaga juhtima. 13. minutit hiljem vormistas Liverpooli mees kübaratriki. Kohtumise viienda värava sai enda nimele Myron Boadu, kelle leidis suurepärase sööduga üles Kevin Strootman. Kusjuures Boadu jaoks oli tänane kohtumine debüüt Hollandi koondise särgis.

Mängu esimesel lisaminutil oli eestlastel hea võimalus lüüa auvärav, kui kastis pääses vabalt löögile Konstantin Vassiljev, kuid vastaste puurilukk Jasper Cillessen püüdis palli.

Grupi võitnud Saksamaa sai täna kodus kindla 6:1 võidu Põhja-Iirimaa üle. Külalised läksid kohtumist juba 7. minutil juhtima, aga sakslased reageerisid olukorrale kiirelt. Võitjate sangariks kerkis kübaratrikiga säranud Serge Gnabry. Jala said veel valgeks Leon Goretzka (2) ja Julian Brandt.

Seotud lood:

Saksamaa võitis alagrupi 21 punktiga. Holland lõpetas alagrupi Saksamaa järel teisel kohal, kogudes 19 punkti. Kolmandaks jäi 13 punkti kogunud Põhja-Iirimaa. Valgevene sai 4 silmaga neljanda koha. Ainsana grupis võiduta jäänud Eesti oli ühe punktiga viimane.

Tabeliseis:

Standings provided by Sofascore LiveScore


Holland - Eesti EM-valikmäng Amsterdamis
Gunnar Leheste: https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/eesti/delfi-amsterdamis-karol-metsa-hinnang-loppenud-valiktsuklile-labikukkumine?id=88117165
Gunnar Leheste, Amsterdam: Vassiljev pooldab Karel Voolaidi peatreenerina jätkamist: https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/eesti/delfi-amsterdamis-konstantin-vassiljev-ma-ei-nae-pohjust-miks-peaksime-treenereid-vahetama?id=88117127
Gunnar Leheste, Amsterdam: Peatreener Karel Voolaidi selgitused: https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/eesti/delfi-amsterdamis-karel-voolaid-kui-keha-ei-tule-kaasa-laheb-ka-pea-kaotsi-tana-nii-oligi?id=88117081
Gunnar Leheste, Amsterdam: Ken Kallaste kommentaar: https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/eesti/delfi-amsterdamis-ken-kallaste-pigem-kaotan-sellise-manguga-05-kui-pikka-palli-ette-pekstes-02?id=88116831
Kaspar Ruus: Sarnaselt Eestile saab ka Põhja-Iirimaa täna suure kaotuse. Kohtumist 1:0 juhtima läinud põhja-iirlased kaotasid lõpuks Saksamaale 1:6. Kübaratrikiga säras Serge Gnabry.
Gunnar Leheste, Amsterdam: Siin on minu kokkuvõtvad tähelepanekud tänasest mängust: https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/eesti/kogu-tode-mangust-eesti-koondis-jai-supermangu-teinud-debutandi-ja-liverpooli-staari-kubaratriki-ees-relvituks?id=88116579
Kaspar Ruus: Kõik! Kohtumine on lõppenud! Sedapuhku siis niimoodi. Eesti lõpetab nukra valiksarja 0:5 kaotusega Hollandile.
Kaspar Ruus: 91. minut. Vassiljevil oli suurepärane võimalus auvärav lüüa, aga löök läks paraku täpselt Cillessenile sülle.
Kaspar Ruus: Kaks minutit antakse lisaks.
Kaspar Ruus: Kohe saab normaalaeg täis. Mitu lisaminutit kohtunik määrab?
Kaspar Ruus: 18-aastane debütant Boadu saadab palli Lepmetsa jalge vahelt väravasse. Suurepärane sööt Strootmanilt.
Kaspar Ruus: 86. minut. 5:0! Nüüd läheb juba eriti valusaks.
Kaspar Ruus: Ake saab nurgalöögist ohtlikult löögile. Lepmets on omal kohal.
Kaspar Ruus: 82. minut. Eesti teeb ära oma viimase vahetuse. Henrik Ojamaa saab puhkama, Mattias Käit tuleb tema asemel.
Kaspar Ruus: Kübaratriki vormistab Wijnaldum, kes mängib meie kaitsjatest osavalt mööda ja saadab palli Lepmetsa selja taha.
Kaspar Ruus: 78. minut. 4:0!
Kaspar Ruus: 77. minut. Voolaid teeb teise vahetuse! Zenjov välja ning Frank Liivak tema asemel platsile. 
Kaspar Ruus: Ühtlasi teeb Holland ka viimase vahetuse. Frenkie de Jong saab puhkama, Kevin Strootman tuleb viimaseks veerandtunniks platsile.
Kaspar Ruus: 75. minut. Boadu lööb kasti lähistelt ohtlikult peale, Lepmets tõrjub palli.
Kaspar Ruus: 74. minut. Eestil oli suurepärane võimalus kiirrünnakuks, kui Vassiljev tuli üle välja ning andis söödu Sorgale, kes ei suutnud paraku palli omaks võtta.
Kaspar Ruus: 73. minut. Vassiljev leidis hea sööduga Kallaste, aga tema puude oli ebatäpne ja Eesti kaotas palli.
Kaspar Ruus: 72. minut. Holland valdab meie kasti ääres palli ja otsib võimalusi rünnakuks.
Kaspar Ruus: 66. minut. Väga valus hetk. Mets kaotab väga vales kohas palli ja Wijnaldum jääb Lepmetsega 1-1 olukorra peale. Liverpooli mängumees kasutab võimaluse efektiivselt ära. 3:0!
Kaspar Ruus: 62. minut. Samal ajal teeb Holland teise vahetuse, kui Luuk de Jongi asemel tuleb platsile Wout Weghorst.
Kaspar Ruus: Nurgalöögi olukorrast midagi ohtlikku ei sünni.
Kaspar Ruus: 62. minut. Antonovi peast võtab palli ohtliku rikošeti ja veereb napilt üle otsajoone. Hollandile nurgalöök.
Gunnar Leheste, Amsterdam: Väga huvitav vahetus. Isiklikult arvasin, et veidi ebakindlalt tegutsenud Tamm võetakse välja, aga tundub, et Tenistel oli mingi vigastus kallal. Baranovit väga tihti äärekaitsja koha peal ei näe.
Kaspar Ruus: 60. minut. Eesti teeb esimese vahetuse! Taijo Teniste välja, Nikita Baranov sisse.
Kaspar Ruus: 59. minut. Holland teenib nurgalöögi.
Kaspar Ruus: 57. minut. Mets tegi de Jongi vastu vea. Holland sai heast kohast karistuslöögi, aga olukorrast midagi ohtlikku ei sündinud.
Kaspar Ruus: 55. minut. Vassiljev lükkab hea söödu Zenjovile jooksu peale, aga Hollandi kaitsja jõuab enne pallini.
Kaspar Ruus: Minut hiljem lööb Vassiljev ca 30 meetri pealt peale, aga mänguvahend läheb napilt üle värava. Hollandi puurilukk Cillessen kontrollis olukorda.
Kaspar Ruus: 50. minut. Promes pommitab kaugelt peale, Lepmets lõpuks püüab palli. Teine poolaeg on alanud hoogsalt.
Kaspar Ruus: 48. minut. Zenjov sai kasti ääre pealt löögile, aga pall läks väravast mööda.
Kaspar Ruus: 48. Lepmets toob posti kõrvalt Stengsi tugeva löögi ära!
Kaspar Ruus: 47. minut. Vassiljev sai Hollandi kastis palliga mängida, aga tema söödu keskele lõikas vastaste mängumees vahelt.
Kaspar Ruus: Teine poolaeg on alanud! Eesti ühtegi vahetust vaheajal ei teinud. Holland aga vahetas välja ründetähe Memphise, kelle asemel tuli platsile 18-aastane Myron Boadu (AZ Alkmaar).
Kaspar Ruus: Teises meie alagrupi kohtumises on Saksamaa poolajaks 2:1 Põhja-Iirimaad juhtimas.
Kaspar Ruus: Veidi ka statistikast esimesest poolajast:Pallivaldamine: 64%-36% Hollandi kasuksLöögid väravale: 7-6Löögid raamidesse: 6-1
Gunnar Leheste, Amsterdam: Esimene poolaeg on lõppenud. Publik tänab omasid kahe värava eest palava aplausiga.
Gunnar Leheste, Amsterdam: Hollandi pressing on poolaja lõpus kõvasti väiksemaks jäänud ning rohkem söödulusti on ka meie meestele jäetud. Kaitseliin on aga neil endiselt kompaktne ning sealt pole ükski meie sööt läbi läinud.
Gunnar Leheste, Amsterdam: 39. minut: Sorga lööb umbes 18 meetrilt madalalt peale, Hollandi väravavahile kerge saak.
Gunnar Leheste, Amsterdam: 36. minut: Erik Sorga lööb 22 meetrilt peale ja ei lähe sugugi palju mööda...
Gunnar Leheste, Amsterdam: 34. minut: Wijnaldumilt ohtlik pealelöök karistusala äärelt. Napilt läheb paremast postist mööda.
Gunnar Leheste, Amsterdam: Puri ja Liivak saadeti sooja tegema...
Gunnar Leheste, Amsterdam: Zenjov jälle pikali. Seekord vastaste karistusalas. Kohtunik kutsub meedikud väljakule.
Gunnar Leheste, Amsterdam: 30. minut: Antonov proovib kaugelt, aga kõvasti üle värava...
Gunnar Leheste, Amsterdam: 29. minut: kolmas oli lähedal! Promesi tsenderduse järel sai peaga löögile Luuk de Jong. Lepmets püüdis maapõrke võtnud pealelöögi.
Gunnar Leheste, Amsterdam: 27. minut: Teniste saab karistusalas löögile, aga kohtunik näeb suluseisu. Väravavaht püüdis selle nagunii. Taaskord hästi üles võetud rünnak Zenjovi poolt.
Gunnar Leheste, Amsterdam: Zenjov suunas Teniste audi kastis peaga edasi, aga sellega kahjuks meie pallivaldamine ka lõppes.
Gunnar Leheste, Amsterdam: Zenjov saab võitluses Nathan Akega viga ja jääb murule istuma. Arsti õnneks vaja ei lähe, kohtunik aitab ta püsti ja Teniste paneb palli audist mängu.
Gunnar Leheste, Amsterdam: 24. minut: Zenjov ja Vassiljev võitsid keskväljal palli ning Zenjov tormas palliga värava suunas, duellis kaitsjaga peagi kukkus ning jäi lootusrikkalt kohtuniku poole vaatama. Viga polnud.
Gunnar Leheste, Amsterdam: 21. minut: Hollandi kiirrünnakul on ka kolmas värav õhus, aga viimane puude on õnneks Lepmetsa jaoks kerge saak.
Gunnar Leheste, Amsterdam: 18. minut: Lepmets tõrjub ka Stengsi kauglöögi. Seekord nurgalöögiks.
Gunnar Leheste, Amsterdam: 19. minut: nurgalöögi järel saab peaga löögile keskkaitsja Nathan Ake ja pall on kahjuks võrgus. 2:0! Värava autor mängis õhuvõitluses üle Ainsalu.
Gunnar Leheste, Amsterdam: 17. minut: Lepmets tõrjub Wijnaldumi lähilöögi.
Gunnar Leheste, Amsterdam: Vassiljev otsis nurgalöögiga esimeses postis seisnud Antonovit, aga väravavaht sai enne jaole. Kohe näitas Holland, kui ohtlikud nad võivad vasturünnakul olla. Rünnak lõppes Stengsi kukkumisega karistusalas, aga kohtunik käskis mehel püsti tõusta.
Gunnar Leheste, Amsterdam: 13. minut: Zenjovi pealelöök toob Eestile esimese nurgalöögi. Kaitsja jalg oli vahel. Kuulda on esimest korda ka Eesti fännide hõikeid.
Gunnar Leheste, Amsterdam: Põhja-Iirimaa läks Frankfurtis 7. minutil Saksamaa vastu juhtima.
Gunnar Leheste, Amsterdam: Joonas Tamme valesöödust oli tekkimas peaaegu samasugune värav nagu esimene. Calvin Stengsi tsenderdusele aga keegi pead vahele ei saanud.
Gunnar Leheste, Amsterdam: 11. minut: Hollandi esimene nurgalöök. Selline tunne, nagu mängiksid oranžides särkides mehed eestlasega koera. Lõpuks suutis Mets palli üle otsajoone virutada.
Gunnar Leheste, Amsterdam: Wijnaldum peaga. Väravasöödu andis karistusala paremast äärest Quincy Promes. Liverpooli staar jäi Tamme ja Teniste vahelisse tsooni vabaks.
Gunnar Leheste, Amsterdam: 6. minut: esimene värav sees. Holland läheb 1:0 juhtima!
Gunnar Leheste, Amsterdam: Hollandil nelja minutiga kaks pealelööki juba kirjas. Õnneks on need olnud suhteliselt hädised. Üks veeres turvaliselt Lepmetsa jalge ette, teine väravast mööda.
Gunnar Leheste, Amsterdam: Eesti pani palli mängu. Holland alustas kohe survestamist ja Taijo Teniste valesöödu järel saidki nad palli enda valdusse. Wijnaldum oli ka kohe ohtlikult kasti pääsemas...
Gunnar Leheste, Amsterdam: Mäng on alanud! Päris täismajaks seda nimetada ei saa, mõned üksikud kohad on veel täitmata, aga võimas atmosfäär on küll. Kolm Eesti lippu paistavad ka meist vasakut kätt otsatribüünil. Eesti fänne on umbes 20.
Gunnar Leheste, Amsterdam: Hümnid kuulatud. Eesti hümni esimene noot oli must, aga mis seal ikka... Tublid, et ära õppisid vähemalt!
Gunnar Leheste, Amsterdam: Orkestril on juba Eesti hümni noodid ees. Oodatakse meeskondi rivistusele.
Gunnar Leheste, Amsterdam: Selline vaade avaneb ajakirjanike tribüünilt, millest kõrgemale jääb veel vaid umbes 12 rida. Meeskonnad on väljakul soojendusel.
Gunnar Leheste, Amsterdam: Holland on võrreldes laupäevase Põhja-Iirimaa mänguga teinud viis vahetust. Uued mehed algkoosseisus on keskkaitsja Nathan Ake, vasakkaitsja Patrick van Aanholt, parempoolik Davy Pröpper, ründaja Calvin Stengs (debütant) ja ründaja Luuk de Jong.
Gunnar Leheste, Amsterdam: Hollandi koosseis: https://twitter.com/OnsOranje/status/1196858230057684992
Gunnar Leheste, Amsterdam: Eesti koondise algkoosseis: Sergei Lepmets; Ken Kallaste, Karol Mets, Joonas Tamm, Taijo Teniste; Henrik Ojamaa, Konstantin Vassiljev, Ilja Antonov, Mihkel Ainsalu, Sergei Zenjov; Erik Sorga.Üllatusi seega pole. Võrreldes eelmise Ukraina-mänguga on paika jäänud vaid Ainsalu, ülejäänud mehed on kõik vahetusse läinud. Arvata võis, et üks keskpoolkaitsja peab teist mängu järjest alustama. Voolaid eelistas seega Ainsalut Vladislav Kreidale ja Mattias Käidile.
Gunnar Leheste, Amsterdam: Hollandi koondise Twitteri lehekülg annab aimu, milline missioon mängijatel täna õhtul meeles mõlgub. Pole välistatud, et mingit rassimisvastast žesti näeme ka täna staadionil. https://twitter.com/OnsOranje/status/1196769891157757952
Gunnar Leheste: Mida paljastab statistikaagentuuri InStat raport Hollandi tugevuste ja nõrkuste kohta? https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/eesti/statistika-ei-valeta-holland-on-hirmuaratavalt-tugev-aga-neid-on-voimalik-noelata?id=88110705
Gunnar Leheste: https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/eesti/delfi-amsterdamis-hollandi-peatreener-ronald-koeman-tahan-taismaja-publikule-pakkuda-voiduka-mangu?id=88098789
Gunnar Leheste: https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/eesti/delfi-amsterdamis-voolaid-algkoosseisust-naabrimeestel-peab-ka-saunas-millegi-ule-jaurata-olema?id=88101453
Gunnar Leheste: https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/eesti/delfi-amsterdamis-mets-hollandlaste-bravuurist-kui-ma-laseks-nende-valjautlemistel-end-koigutada-oleks-nad-mingi-eelise-juba-saanud?id=88101511

Holland kindlustas finaalturniirile pääsu laupäeval Põhja-Iirimaaga 0:0 viigistades ning mängib täna alagrupi esikoha nimel. Alagrupi liidrist Saksamaast, kes täna võõrustab Põhja-Iirimaad, lahutab neid kaks punkti. Eestil pole aga pääsu viimasest kohast, sest Valgevenest jäädakse maha kolme silmaga, kuid viimastele annab eelise parem omavaheliste mängude seis ehk Tallinnas saadud 2:1 võit.

Põhja-Iirimaa ja Valgevene üritavad EM-ile pääsu läbi play-off'i, mille nad tagasid Rahvuste liiga tulemustega.

Eesti on Hollandiga läbi aegade kohtunud viiel korral, kodus suutnud totaalse jalgpalli sünnimaale peaaegu alati hambaid näidata, kuid võõrsil jäänud alati rongi alla. Viimase Tallinnas peetud mängu võitis Holland 9. septembril 4:0 (väravad: 17., 47. Babel, 76. Depay, 87. Wijnaldum).

2013. aasta 6. septembril tehti mälestusväärne 2:2 viik. Võidu röövis Eestilt Robin Van Persie 94. minuti penalti.

Sama 2014. aasta MM-valiktsükli kodumängu võitis Holland 46., 71. ja 83. minuti väravatest 3:0.

Koondise esmakohtumisel, mis peeti Lilleküla staadioni avamise raames 2001. aasta., läks Eesti kahel korral Andres Operi ja Indrek Zelinski väravatest juhima, kuid pidi lõpuks siiski vastu võtma 2:4 kaotuse, kusjuures esimese üleminutini olid tablool veel viiginumbrid 2:2.

Suurima võidu Eesti vastu võttis Holland samal aastal Eindhovenis, põrmustades meid 5:0.

Futboliit (talgpall)