Sildarude tüli. Kelly ja Tõnis jagasid asju kohtus, edasi käib vaidlus suusaliidust saadava raha üle

 (897)
Sildarude tüli. Kelly ja Tõnis jagasid asju kohtus, edasi käib vaidlus suusaliidust saadava raha üle
Kollaaž

Eestile rohkesti au ja kuulsust toonud Sildarude suusapere on lagunenud ja vaidleb vara üle.

Mullu septembris kirjutas Eesti Päevaleht, et freestyle-suusatamises maailma tippsportlaste hulka kuuluv Kelly Sildaru ja tema noorem vend Henry treenivad edaspidi eraldi. Henry jätkas seni mõlemat juhendanud isa Tõnisega, Kelly treeneriks sai pärast mõningaid otsinguid tema kallim Mihkel Ustav. See polnud lihtsalt treeningurühma laialiminek. Suusaperekonna suhted olid koos jätkamiseks liiga sassis. Ühele poole jäid Tõnis ja Henry, teisele poole Kelly ja pereema Lilian.

Praeguseks elatakse eri kodudes, on käidud kohut ja aastate jooksul teenitud vara ootab jagamist.

Kohtudokumentidest on näha, et üks vaidlus on perekonnas vaieldud ja selles saatis edu Kellyt.

Kohtudokumentidest on näha, et üks vaidlus on perekonnas vaieldud ja selles saatis edu Kellyt. Ühiselt elatud aastate jooksul ehitati Tallinna äärelinna uhke maja. Esialgu oli see pereisa Tõnise nimel. Mullu jaanuaris seati majale Kelly kasuks kohtulik hüpoteek summas 404 000 eurot.

Teravad küsimused suusaliidule

Juulis sai asi klaariks ja maja kanti Kelly nimele. Oli ju ehitamiseks kulunud rahasumma teenitud Kelly hiilgavate võitude abiga. Praegu elavad majas siiski veel Tõnis ja Henry. Kelly elab emaga endiselt Mustamäel, perekonna varasemas ühises korteris.

Seotud lood:

Ent vaielda on veel nii mõnegi asja üle. Nagu suurte lahutuste puhul ikka, on üks suuremaid tüliõunu raha. Kui lõpuks Kelly nimele kirjutatud maja väärtuseks on hinnatud umbes 400 000 eurot, siis kogu jagatava vara suurus on väidetavalt üle miljoni euro. Selles, kuidas raha nüüdseks lõhkiläinud perekonnas omavahel jagatakse, pole kokkuleppele jõutud.

Nüüd, kui Kelly on saanud täisealiseks, jõuab välismaa suurtoetajate sponsorlus otse tema pangakontole. Ent Eesti sponsorite ja Eesti olümpiakomitee toetus liigub Eesti suusaliidu kaudu. Sellest rahast on aastate jooksul kasutamata jäänud umbes 150 000 eurot, mis on suusaliidu arvel.

Kelly on pöördunud advokaadi vahendusel suusaliidu juhatuse poole, et saada selgust temaga seotud raha liikumise kohta. Advokaadi saadetud kirjas kahtlustatakse alaliitu raha liikumise varjamises ja palutakse kinnitust, et Kellyga seotud rahaga pole rahastatud Kelly enda vastu peetavaid õigusvaidlusi. Peale selle soovitakse, et alaliit pööraks tähelepanu suusaliitu kuuluva MTÜ Kelly ja Henry Suusaklubi aruandlusele ja muule tegevusele.

Meenutus 2017. aastast, kui Kelly ja tema treenerist isa Tõnis Sildaru vahel polnud veel erimeelsusi. Foto: Kert Saarma

Kuidas ja kellele raha maksta?

Suusaliidu peasekretär Tõnu Seil märkis, et Kelly sai hiljuti oma küsimustele vastused. „Kelly rahast pole tema vastast õigusabi rahastatud ning MTÜ Kelly ja Henry Suusaklubiga pole alaliidul rahalisi tehinguid toimunud,” kinnitas ta.

Seil selgitas, et Eesti sponsoritega seotud lepingud on tegelikult sõlmitud ettevõtete ja suusaliidu vahel ning need on seotud kogu Sildarude tiimiga. „Kuni Kelly oli alaealine, esindas teda isa Tõnis. Suusaliidul on kõik kokkulepped tehtud temaga,” tõdes ta. „Täisealiseks saades teatas Kelly, et esindab nüüd ennast ise. Selle ajani oli suusaliidus teadmine, et kogu tiimi esindab Tõnis. Meil polnud ühtegi kirja ega muud märget, et see peaks olema teisiti.”

Seil lisas, et suusaliit ootab nüüd kogu tiimi seisukohta: mida ja kuidas peaksid nad välja maksma?

Tõnis Sildaru kommenteeris suusaliidus seisva raha jaotamist ülidiplomaatiliselt: „Suusaliit on olnud kõik need aastad Team Sildarule tugev partner, mille eest oleme neile väga tänulikud. Oleme veendunud, et edukas koostöö liiduga jätkub ka tulevikus. Seda, milline peaks olema tiimiga seotud vahendite võimalik edaspidine kasutamine, peame tiimi liikmetega koos arutama ja ühisele arusaamisele jõudma. Täname meediat huvi ja kaasaelamise eest, kuid palume siiski pisut aega kokkulepetele jõudmiseks.”

Seil lükkas ümber vahepeal levinud kuuldused, nagu oleks suusaliit kasutanud Sildarude raha muude kulude – näiteks kahevõistluse Otepää MK-etapi kahjumi – katteks. Suusajuhil on vastus ka Kelly nõutud raha väljavõtte kohta.

Väidetavalt polnud ka Seili esitatud aruanne see, mida Kelly tegelikult küsis.

„Aprillis sai Kelly väljavõtte viimase majandusaasta kohta. Eelmiste perioodide lepingute ja väljavõtetega tutvumiseks, peab ta tulema suusaliitu,” selgitas ta. EOK A+ kategooria sportlasele mõeldud tasu saamiseks tuleb aga sõlmida leping. „Kuni lepingut pole, kõik seisab. Ootan nende otsust, kuidas raha välja maksta.” Väidetavalt polnud Seili esitatud aruanne Kelly hinnangul see, mida ta tegelikult küsis.

„Kelly ei ole sõlminud sportlaslepingut, kuna ta ei ole veel selgeks saanud, mis seisus tema asjad on ja milliseid lepinguid ta peaks või ei peaks sõlmima. Suusaliit ei tundu selles osas väga avatud nõuandja olevat,” selgitas Kellyt esindav advokaat Helen Hääl. „Kindlasti soovib Kelly suusaliidu arvelt kätte saada üksnes selle raha, milleks tal on õigus, ja vastavalt nendele tingimustele, mis on raha kättesaamiseks ette nähtud. Aga probleem on selles, et Kellyl ei ole endiselt ülevaadet oma olukorrast ja võimalustest ja selle ülevaate saamise üheks suuremaks takistuseks tunduvad olevat just need, kes peaksid seda ülevaadet andma.”

Suusaliitu huvitab seegi, kuidas peaks pärast ühise tiimi lõhkiminekut jätkuma noore, kuid perspektiivika Henry treeningute rahastamine. „Olen seda mõlema poole käest korduvalt küsinud, kuid pole vastust saanud. Suusaliit soovib, et Kelly ja Henry valmistuksid uueks hooajaks, ning oleme valmis seda igati toetama. Meie pooli ei vali,” kinnitas Seil.

Mullu Park Citys toimunud MM-il. Tõnis ja Kelly Sildaru valmistuvad võistlussõiduks. Foto: Andres Putting

Tõnis Sildaru nentis, et Kelly ja Henry pigem ei harjuta ega võistle enam koos. Küsimusele, kuidas peaks rahastatama Henry treeninguid, jättis ta vastuse võlgu.

„Plaan, et Kelly ja Henry eraldi toimetaks, oli meil pikalt arutuse all ja oleme seda ka meedias pisut käsitlenud. Henryl polnud mõistlik sõita võistluselt võistlusele ja olla abitreeneri rollis olukorras, kus tal on endal ambitsioon tipptasemel võistelda,” selgitas ta. „Viimane hooaeg näitas selgelt, et selline eraldi toimetamine oli väga edukas. Henry tegi arengus suure hüppe edasi, mis oli meie jaoks väga positiivne ning kinnitas, et oleme õigel teel.”

Kelly soovib tipptasemel jätkata

Vahepeal on liikvele läinud kuuldused, et kogu praegune rahavaidluse olukord on võtnud Kellylt soovi tipptasemel sporti jätkata. Rahaasju ta ametlikult kommenteerida ei soovi, kuid fännidele on tal kindel sõnum.

„Teen korralikult trenni. Teen isegi läbimõeldumalt kui varem. Kindlasti ei ole ma otsustanud, et kavatsen peagi spordiga lõpetada. Võin fännidele kinnitada, et jätkan ja tahan freestyle-suusatamisega tegeleda veel mõnda aega,” sõnas Kelly, kellel oli lõpetuseks ka võimalikele toetajatele ja huvilistele üleskutse. „Edaspidi tahan toetajate ja huvilistega ise suhelda. Ma ei soovi, et minu asja aetakse isa või suusaliidu kaudu.”

Kuuldavasti pole vähemalt mõned senised toetajad Sildarudega jätkamist kinnitanud. Tõnis leiab, et toetajate otsimisega pole praeguses koroonaviirusest tingitud kriisis mõtet kiirustada. „Kriis on tabanud kõiki raskelt, ka spordimaailma. Hetkel pole uusi koostööpartnereid otsinud. Ootame, kuni maailmas valitsev ärev olukord paraneb ja kõigil hingamine kergemaks läheb,” lausus ta.