FOTOD ja VIDEO | Kelly Sildaru püstitas ulmelise sõiduga X-Mängude rekordi ja võitis kolmanda kuldmedali!

 (85)
Lisatud täispikkuses video!

Kelly Sildaru võitis karjääri kolmanda X-Mängude kuldmedali, kui ta triumfeeris Aspenis freestyle-suusatamise pargisõidus. Sildaru oli parim enda trumpalal pargisõidus, kus ta on võitnud ka kaks eelmist kulda. Sildarule tõi seekord esikoha 99,00 punkti, mis on X-Mängudel suusaalade läbi aegade rekordiks. Naiste pargisõidus oli eelnevaks tippmargiks 96,66 silma.

Sildaru võistles sel korral aina tõusvas joones. Avalaskumsiel sai ta kirja 94,33 silma. Teisel aga juba 96,66, mis oli naiste pargisõidu kõigi aegade rekordi kordamine. Viimase laskumise eel sõnas treenerist isa Tõnis Sildaru veel Kellyle, et haardeid tuleb pikemalt hoida. Kelly hoidiski haardeid kauem ja tulemuseks olid fenomenaalsed 99,00 punkti.

Kelly on Aspenis pargisõidu varasemalt võitnud ka 2016. ja 2017. aastal. Seekordne võit oli võrreldes eelnevatega ülekaalukam. Teist kohta edestas Kelly seekord koguni üheksa punktiga. Hõbemedali teenis olümpiavõitja Sarah Höfflin 90,00 punktiga.

Kolmandana kerkis poodiumile ameeriklanna Maggie Voisin. Eelmisel aastal Aspeni X-Mängudel kuldmedali võitnud Voisin kogus seekord 87,66 punkti.

Seekordsetelt X-Mängudelt on Kelly võitnud nüüd kaks medalit. Lisaks pargisõidu kuldmedalile on tal ette näidata ka rennisõidu hõbemedal. Viimane ehk kolmas ala on kavas Eesti aja järgi eeloleval ööl kell 4.00. Big Airi hüpetest näeb taaskord otsepilti Delfi TV vahendusel.

Võistluse lõppseis:

Seotud lood:

1. Kelly Sildaru 99,00 punkti
2. Sarah Höfflin (Šveits) 90,00
3. Maggie Voisin (USA) 87,66
4. Johanne Killi (Norra) 84,00
5. Isabel Atkin (Suurbritannia) 83,33
6. Mathilde Gremaud (Šveits) 75,00
7. Tess Ledeux (Prantsusmaa) 29,00
8. Giulia Tanno (Šveits) 21,33

X-Mängude naiste pargisõit
https://sport.delfi.ee/news/ekstreemsport/kellysildaru/statistika-kelly-sildaru-uskumatu-voiduseeria-sai-jatku?id=85134219
https://sport.delfi.ee/news/ekstreemsport/kellysildaru/tonis-sildaru-tulemus-on-super-kuid-saime-tulevikuks-kovasti-motteainet?id=85134103
https://sport.delfi.ee/news/ekstreemsport/kellysildaru/voidukas-kelly-sildaru-delfile-voib-oelda-et-punktide-poolest-tegin-karjaari-parima-soidu?id=85133951
Sildaru: "Eile sain rennisõidus hõbemedali. Olen väga õnnelik. Lähen lihtalt rajale ja naudin!"
Sildaru on X-Mängude võitja saab kuldmedali kaela!
Voisin ei paranda.
Taaskord veatu sõit. Haarded ongi pikad. Tulemuseks 99,00 punkti. Tegemist on X-Mängude rekordiga naiste pargisõidus!
Tõnis annab veel viimase nõu kaasa - haardeid tuleb lõpuni ja võimalikult pikalt hoida.
Nüüd on Kelly Sildaru viimase laskumise kord. Seejärel on veel ainult eelmise aasta võitja Maggie Voisin.
Killi läheb ka ilmselgelt medalit püüdma. Reilidel tuleb aga kukkumine ja täna jääb norralanna neljandaks.
Atkin parandab veidike ja saab kirja 83,33 punkti. Viiendast kohast kõrgemale see teda aga ei tõsta.
Höfflinil läheb reilidel asi untsu ja hüppeid võtab ta juba kergelt. Tulemuseks ainult 42,00 punkti. Šveitslanna on aga jätkuvalt teisel kohal.
Tanno jaoks ebaõnnestub ka kolmas sõit. Saatuslikuks saab teine hüpe, kus šveitslanna maandub nukki. Tulemuseks 21,33 punkti, mis on tema tänase päeva parim punktisumma. 
Ledeux läheb ilmselgelt medalit püüdma, kuid kohe esimesel reilil tuleb eksimus sisse.
Gremaud eksib reilidel ning šveitslanna on tulivihane. 
Algab viimane voor. Esimesena tuleb mäest alla taas Gremaud.
Seis teise vooru järel:1. Kelly Sildaru 96,66 punkti2. Sarah Höfflin (Šveits) 90,00 3. Maggie Voisin (USA) 87,664. Johanne Killi (Norra) 84,005. Isabel Atkin (Suurbritannia) 81,666. Mathilde Gremaud (Šveits) 75,007. Tess Ledeux (Prantsusmaa) 29,008. Giulia Tanno (Šveits) 20,00
Voisin teeb viimasel hüppel võimsa soorituse. Reilidel jääb aga veidike puudu ning ka haarded ei ole parimad, siis tulemuseks 87,66 punkti. Kahekordne cork viib Voisini kolmandaks. 
Sildarult sarnane sooritus avavoorule. Kohtunikud leiavad, et sooritus on veelgi võimsam kui avavoorus. Tulemuseks 96,66 punkti! See on kindlalt päeva parim sooritus! 
Nüüd on Sildaru teise sõidu kord.
Killi jaoks lõppeb teine sõit kukkumisega.
Atkin teeb korraliku soorituse. Sõit on tehniliselt lihtne, kuid hüpped on üsna korralikud. Tulemuseks 81,66 punkti, mis viib ta neljandaks.
Höfflin on tegemas täiesti korralikku sõitu. Teisel hüppel jääb üks suusk aga mäega natuke risti ja tuleb kohe alt ära.
Nüüd on taas olümpiavõitja Höfflini kord.
Tanno kukub nüüd juba reilidel. Tulemuseks ainult 4,33 punkti.
Ledeux teeb viimasel hüppel kahekordse cork'i, kuid prantslanna kaotab kukkudes mõlemad suusad. Õnneks jääb ta siiski terveks.
Gremaud on reilidel rabe. Hüpped on see-eest aga head. Tulemuseks 58,00 punkti ehk jääb avavoorust kehvemaks.
Voisin on reilidel võrreldes Sildaruga tagasihoidlikum, kuid viimasel hüppel tuleb kahekordne cork. Haarded ja maandumine olid väheke rabedad. Vosinile 79,00 punkti. Selles sõidus on iseenesest ainest heaks tulemuseks, kui kõik detailid paika loksuvad.
Seis avavooru järel: 1. Kelly Sildaru 94,33 punkti2. Sarah Höfflin (Šveits) 90,003. Johanne Killi (Norra) 84,004. Maggie Voisin (USA) 79,005. Mathilde Gremaud (Šveits) 75,006. Isabel Atkin (Suurbritannia) 58,337. Tess Ledeux (Prantsusmaa) 25,668. Giulia Tanno (Šveits) 20,00
Nüüd on tiitlikaitsja Maggie Voisini kord. Temaga saab läbi ka esimene voor!
Kelly Sildarult väga hea sõit. Reilid on kindlalt päeva parimad. Hüpetel haarded samuti korralikud. Tulemuseks 94,33 punkti. Kelly Sildaru kindlaks liidriks!!
Nüüd on Kelly Sildaru kord!
Killi teeb väga korraliku sõidu. Puudu jäid väikesed tehnilised nüansid ja ka haarded jätsid kohati soovida. Killile 84,00 punkti.
Atkin on reilidel lahja ning 58,33 punkti on tõsiasi. 
Nüüd on Pyeongchangi olümpiapronksi ja eelmise aasta Aspeni X-Mängude hõbemedalisti Isabel Atkini kord.
Höfflin suudab korralikult hoogu koguda ja tuleb ühes tükis finišisse. Höfflini reilid olid tagasihoidlikud, kuid hüpped see-eest korralikud. Höfflinile selle eest aga 90,00 punkti.
Nüüd on Pyeongchangi olümpiavõitja Sarah Höfflini kord.
Tundub, et sportlastel on täna hooga probleeme. Tanno jaoks saab saatuslikuks samuti teine hüpe - šveitslanna maandub nukki ja paneb samuti selja maha. Tulemuseks 20,00 punkti. Tanno tunnistab, et juba esimene hüpe läks nukki ja hoogu eriti ei olnud.
Kolmandaks startijaks on Giulia Tanno.
Ledeux läheb teisel hüppel cork'i proovima, kuid prantslanna paneb selja maha. Tulemuseks seega ainult 25,66 punkti.
Teisena on rajal Tess Ledeux.
Pyeongchangi olümpiahõbe Gremaud kogub avalaskumise eest 75,00 punkti. Selline veidike üle keskmise sooritus. Reilidel on võimalik veel juurde panna.
Igal võistlejal on kolm katset ning kirja läheb sellest parim.
Võistlus on alanud. Võistluse avab šveitslanna Mathilde Gremaud.
Tundub, et praegu on ilm hea ja lund ei saja. Saab näha, kui kiire rada on.
Delfi TV ülekanne on alanud!
Tänane öö jäi Kelly Sildaru jaoks üsnagi lühikeseks, kuna rennisõidu auhinnatseremoonia algas kohaliku aja järgi kell 22.00. Pargisõidu treening algas aga juba kell 9.00 hommikul. 
Seekordsetel X-Mängudel on pargisõidu rajal hüpped tehtud varasemast veelgi suuremad. Sarnaselt eelnevatele aastatele on ka sel korral olnud Kelly Sildarul probleeme hooga. Mure on tulenenud lumesajust. Saab näha, kuidas täna ilm võistluste käiku sekkub.
Tänases naiste pargisõidus tulevad starti:Isabel Atkin (Suurbritannia)Mathilde Gremaud (Šveits)Sarah Höfflin (Šveits)Johanne Killi (Norra)Kelly Sildaru (Eesti)Tess Ledeux (Prantsusmaa)Giulia Tanno (Šveits)Maggie Voisin (USA)
Kelly Sildaru võistleb Aspeni X-Mängudel kolmandat korda. Nagu hiljuti selgus, siis ka edaspidi peetakse talviseid X-Mänge just Aspenis. Talviseid X-Mänge korraldati esmakordselt 1995. aastal. Aspenisse koliti 2002. aastal. Uue lepingu kohaselt jäädakse Aspenisse kindlasti 2024. aastani.  https://www.aspendailynews.com/news/x-games-lands-another-five-years-at-buttermilk/article_edd60634-1f4c-11e9-b097-73e5dda9b4bf.html
X-Mängude teise päeva programm näeb välja selline:  https://twitter.com/XGames/status/1088823757530120196
https://sport.delfi.ee/news/ekstreemsport/kellysildaru/hobedane-kelly-sildaru-olen-ulimalt-onnelik-mina-veel-nii-korgele-minna-ei-julge?id=85123579

Seekordne Aspeni rada pakub taaskord üllatusi ning võrreldes varasemaga on hüpped ehitatud veelgi suuremaks.

Pargisõidus on Sildarul käimas ülipikk võiduseeria. Praeguseks on tal rahvusvahelistelt võistlustel kirjas 26 esikohta järjest. Viimati jäi ta pargisõidus esikohata 2013. aasta 3. märtsil, kui ta sai Kitzsteinhornis Austrian Freeski Openil kolmanda koha. Toona 11-aastast eestlannat edestasid Lisa Zimmermann ja Katie Summerhayes.

Nii asub Sildaru Eesti aja järgi reede õhtul võistlustulle suurima soosikuna Tema peamiseks konkurendiks peetakse šveitslannast Pyeongchangi olümpiavõitjat Sarah Höfflinit. 28-aastane Höfflin on ka sel hooajal näidanud head hoogu. Stubais toimunud MK-etapil sai ta Sildaru järel teise koha. Font Romeu MK-etapil tõusis ta aga poodiumi kõige kõrgemale astmele. Toonase jõuproovi jättis eestlanna teatavasti vahele.

Järgmise ringi soosikud on omakorda olümpiahõbe Mathilde Gremaud (Šveits), mullune X-Mängude võitja Maggie Voisin (USA) ning 2017. aasta maailmameister Tess Ledeux (Prantsusmaa).

Lisaks on starti tulemas norralanna Johanne Killi, kes läks eelmisel hooajal suursoosikuna vastu nii X-Mängudele kui ka olümpiamängudele, kuid lõpuks põrus ta mõlemal. Kolmanda tugeva šveitslannana on stardijoonel Giulia Tanno ning nimekirja lõpetab britt Isabel Atkin.

Seejuures tasub mainida, et kõik kaheksa starti asuvat naist on aastate jooksul võitnud vähemalt ühe X-Mängude medali.

Pargisõidu stardinimekiri:

Isabel Atkin (Suurbritannia)
Mathilde Gremaud (Šveits)
Sarah Höfflin (Šveits)
Johanne Killi (Norra)
Kelly Sildaru
Tess Ledeux (Prantsusmaa)
Giulia Tanno (Šveits)
Maggie Voisin (USA)

Kelly Sildaru võiduseeria rahvusvahelistel pargisõiduvõistlustel

25. jaanuar 2014 – Val Thorens (Prantsusmaa), SFR Tour
2. veebruar 2014 – Mount Saint Louis (Kanada), Canadian Open Tour
5. märts 2014 – Vars (Prantsusmaa), SFR Tour
11. märts 2014 – La Clusaz (Prantsusmaa), SFR Tour
13. märts 2014 – Via dal Corvatsch (Šveits), Swiss Freeski Championships
30. august 2014 – Cardrona (Uus-Meremaa), The North Face Freeski Open of New Zealand
13. jaanuar 2015 – Val Thorens (Prantsusmaa), SFR Freestyle Tour
1. veebruar 2015 – Mount Saint Louis (Kanada), Canadian Open Tour
19. veebruar 2015 – Vars (Prantsusmaa), SFR Freestyle Tour
3. märts 2015 – La Clusaz (Prantsusmaa), SFR Freestyle Tour
22. märts 2015 – Blue Mountain (Kanada), The Snoy SnowCrown
13. detsember 2015 – Breckenridge (USA), Dew Tour
16. jaanuar 2016 – Val Thorens (Prantsusmaa), SFR Freestyle Tour
31. jaanuar 2016 – Aspen (USA), X-Mängud
12. märts 2016 – Laax (Šveits), European Freeski Open
19. märts 2016 – La Clusaz (Prantsusmaa), SFR Freestyle Tour
13. september 2016 – Cardrona (Uus-Meremaa), The Cardrona Games – FIS
14. september 2016 – Cardrona (Uus-meremaa), The Cardrona Games – FIS
11. detsember 2016 – Breckenridge (USA), Dew Tour
29. jaanuar 2017 – Aspen (USA), X-Mängud
24. veebruar 2017 – La Clusaz (Prantsusmaa), SFR Freestyle Tour
6. aprill 2017 – Chiesa in Valmalenco (Itaalia), juunioride MM – FIS
27. august 2017 – Cardrona (Uus-Meremaa), MK-etapp – FIS
31. august 2018 – Cardrona (Uus-Meremaa), juunioride MM – FIS
23. november 2018 – Stubai (Austria), MK-etapp – FIS
13. detsember 2018 – Breckenridge (USA), Dew Tour

Sildaru võistluste ajad Aspeni X-Mängudel:

R, 25.01 kl 02:30 Naiste rennisõidu finaal
R, 25.01 kl 19:00 Naiste pargisõidu finaal
L, 26.01 kl 04:00 Naiste Big Air finaal

Kelly Sildaru ei suuda ka ise uskuda, et ta teenis 99,00 punkti. Foto: Gabriel Christus / ESPN Images