Kuidas tuleks Ott Tänak ikkagi Austraalias maailmameistriks?

 (21)
Ott Tänak võib veel tänavu maailmameistriks tõusta.
Ott Tänak võib veel tänavu maailmameistriks tõusta.Foto: PAU BARRENA, AFP/Scanpix

Kataloonia MM-ralli viimase päevaga sai selgeks, et hooaja viimasel etapil Austraalias on Ott Tänakul jätkuvalt teoreetiline võimalus tõusta maailmameistriks. Ainult eestlase enda kätes asjad enam aga ei ole.

Viimase etapi eel on MM-sarja liider Sebastien Ogier 204 punktiga, teine on Thierry Neuville 201 ja kolmas Tänak 181 silmaga. Seega jääb Tänak Ogier'st maha 23 ja Neuville'ist 20 punktiga.

Austraalias on maksimaalselt ühel sõitjal võimalik teenida 30 silma (25 võidu ja 5 punkikatse võidu eest).

Kui Tänakul õnnestub Austraaliast noppida maksimaalne noos, siis tohiks Ogier maksimaalselt koguda 7 ning Neuville 10 silma. Sellisel juhul oleks kõigil võrdselt 211 punkti, kuid Tänak oleks esimene, kuna tal oleks tänavusel hooajal viis võitu. Võrdsete punktide korral vaadataksegi esmalt võtude arvu. Praegu on nii Tänakul kui ka Ogier'l neli ning Neuville'il kolm esikohta.

Ehk Tänaku võidu ja punktikatse võidu korral tohiks Ogier olla maksimaalselt seitsmes ja Neuville viies. Sellisel juhul tohiks Ogier saada punktikatselt ühe silma ja Neuville peaks seal viie parema seast välja jääma.

Kui Ogier ja Neuville oleksid aga näiteks punktikatsel kohe Tänaku kannul ehk teine ja kolmas, siis lõpparvestuses tohiksid nad maksimaalselt olla üheksas (Ogier) ja seitsmes (Neuville).

Seotud lood:

Samas võib Tänak MM-tiitli võita ka olukorras, kus ta lõpetab Austraalias teisena. Sellisel juhul peaks ta kindlalt võitma punktikatse. Nii teeniks ta Austraaliast 23 punkti. Sellisel juhul ei tohiks Ogier aga ühtegi punkti saada. Neuville võiks maksimaalselt koguda 3 silma.

Kuidas etapil punkte jagatakse?

1. koht 25 punkti
2. koht 18 punkti
3. koht 15 punkti
4. koht 12 punkti
5. koht 10 punkti
6. koht 8 punkti
7. koht 6 punkti
8. koht 4 punkti
9. koht 2 punkti
10. koht 1 punkt

Kuidas jagatakse punkte punkikatsel?

1. koht 5 punkti
2. koht 4 punkti
3. koht 3 punkti
4. koht 2 punkti
5. koht 1 punkt

MM-sarja esikolmik enne viimast etappi:

1. Sebastien Ogier 204 punkti
2. Thierry Neuville 201 punkti
3. Ott Tänak 181 punkti