Lewis Hamilton raskest lapsepõlvest: läksin karatetrenni, et end rassismi vastu kaitsta

 (64)
Lewis Hamilton raskest lapsepõlvest: läksin karatetrenni, et end rassismi vastu kaitsta
Lewis HamiltonFoto: Imago Sport/Scanpix

Kuuekordne vormel 1 maailmameister on viimastel nädalatel võtnud oma südameasjaks rassismivastase võitluse. Rohkem kui eales varem on ta rääkima hakanud oma lapsepõlve üleelamistest.

Hamiltoni esimene rassismiteemaline postitus ilmus sel nädalal seoses USA politsei poolt tapetud George Floydi juhtumiga. Tänaseks on ta teinud juba neli Instagrami postitust märksõnaga #blacklivesmatter, lisaks veel lugematul hulgal Instagrami story'sid ja mõningaid Twitteri säutse.

"Mind on minevikus kutsutud erinevate rassistlike nimedega. Kui see esimest korda juhtus, olin ma endast väga väljas. Rääkisin sellest emale ja isale ja tundsin, et pean neile kätte maksma. Kuid kui keegi on midagi viimasel ajal öelnud, siis ma lihtsalt ignoreerin neid ja lähen tagasi rajale."

Need sõnad kuulusid noorele Lewis Hamiltonile, kes tegeles veel kardispordiga ja rääkis telekaamerate ees, kui raske on ainsa mustanahalise võidusõitjana valgete keskel karjääri teha.

View this post on Instagram

I’ve been reading every day to try to stay on top of everything that’s been happening in our fight against racism, and it’s brought back so many painful memories from my childhood. Vivid memories of the challenges I faced when I was a kid, as I’m sure many of you who have experienced racism or some sort of discrimination have faced. I have spoken so little about my personal experiences because I was taught to keep it in, don’t show weakness, kill them with love and beat them on the track. But when it was away from the track, I was bullied, beaten and the only way I could fight this was to learn to defend myself, so I went to karate. The negative psychological effects cannot be measured. This is why I drive the way I do, it is far deeper than just doing a sport, I’m still fighting. Thank God I had my father, a strong black figure who I could look up to, that I knew understood and would stand by my side no matter what. Not all of us have that but we need to stand together with those who may not have that hero to lean on and protect them. We must unite! I have wondered why 2020 seemed so doomed from the start but I’m starting to believe that 2020 may just be the most important year of our lives, where we can finally start to change the systemic and social oppression of minorities. We just want to live, have the same chances at education, at life and not have to fear walking down the street, or going to school, or walking into a store whatever it may be. We deserve this as much as anyone. Equality is paramount to our future, we cannot stop fighting this fight✊🏾, I for one, will never give up! #blacklivesmatter #endracism #nevergiveup #wewinandwelosetogether

A post shared by Lewis Hamilton (@lewishamilton) on


Selle videomeenutuse kõrvale kirjutatud postituses ütleb Hamilton:

"Olen iga päev lugenud ja püüdnud rassismivastases võitluses toimuvaga järje peal olla ning see on esile toonud nii palju valusaid lapsepõlvemälestusi. Elavaid mälestusi väljakutsetest, mille ees ma lapsena seisin. Olen kindel, et paljud teist on ilmselt kogenud samasugust rassismi või diskrimineerimist."

Seotud lood:

"Ma pole oma isiklikust kogemusest nii palju rääkinud, sest mind on õpitud seda endas hoidma, mitte nõrkust välja näitama, tapma nad armastusega ja lööma neid võidusõidurajal. Aga kui mind narriti ja löödi väljaspool rada, tundus, et ainus viis, kuidas ma end kaitsta saan, on minna karatetrenni. Neid negatiivseid psühholoogilisi efekte ei saa isegi mõõta."

"Sellepärast ma sõidan nii, nagu ma sõidan. See on palju sügavam, kui lihtsalt sporditegemine. Ma võitlen siiani. Tänu jumalale, et mul oli isa, tugev must figuur, kellele ma saan vaadata alt üles ning kes mõistab ja seisab minu eest kõigest hoolimata. Kõigil meil seda pole, aga me peame hoidma kokku nende jaoks, kellel pole sellist kangelast, kellele toetuda."

"Me peame ühinema! Ma olen mõelnud, miks 2020. aasta tundus algusest peale hukule määratud olevat, aga ma hakkan uskuma, et 2020 võib olla just kõige tähtsam aasta meie elust, mil me saame lõpuks hakata muutma vähemuste süstemaatilist ja sotsiaalset rõhumist."

"Me tahame lihtsalt elada, omada võrdset võimalust saada haridust ning mitte kartma mööda tänavat kõndimist või kooli minemist või poodi sisse astumist. Võrdsus on meie tuleviku seisukohast ülimalt tähtis. Me ei tohi seda võitlust pooleli jätta."