LPäevik - sport

 (1)
Therese Johaug
Therese JohaugFoto: AFP/Scanpix

Johaug pestakse dopingupatust puhtaks?

Rahvusvaheline suusaliit (FIS) mängib Therese Johaugiga, kes jäi vahele anaboolse steroidi klostebooli tarvitamisega, kummalist mängu.

Veel neljapäeval ilutses FIS-i kodulehel suur lugu „Johaug andis positiivse dopinguproovi”. Kõigi reeglite järgi pidanuks norralannale määratama esialgne võistluskeeld, nagu on tehtud kõigi teiste suusatajate puhul. Võistluskeelu tähiseks ilmub FIS-i lehel sportlase nime taha kiri: not allowed to start, doping violation. Johaugile keeldu aga ei määratud.

Kui Soome meedia uuris asja FIS-i peasekretärilt Sarah Lewiselt, kõlas vastuseks: „Ametlikult pole dopingujuhtumit olnud.”

Reedeks oli FIS-i kodulehelt kadunud ka artikkel Johaugi vahelejäämisest.

Johaugile pole karistust määranud ka Norra antidoping, mille pressišeff teatas: „Asja on vaja uurida ja ma ei oska öelda, kui kaua see kestab.”

Niisiis võib Johaug erinevalt teistest dopinguga vahelejäänutest rahulikult koos koondisega treenida ja võistelda. Asjatundjad arvavad, et novembri lõpuks, kui algab MK-sari, on Johaug puhas tüdruk ja kenasti stardis.

Liigume rohkem, rasvume rohkem

Enam ei teagi, mida uskuda. Kultuuriministeerium saadab särtsaka pressiteate, kus rõõmustatakse, et Eesti kodanikud tegelevad üha rohkem kehakultuuri ja spordiga – liikujaid on suisa 45% ehk 2% rohkem kui tunamullu. Hurraa!

Paraku kinnitab üks uuring teise järel, kuidas Eesti inimesed rasvuvad suureneva hooga. Kuu tagasi tõdesid lastearstid: iga kolmas kaheksa-aastane on ülekaaluline või rasvunud. Tartu ülikooli taastusravi ja füsiaatria vanemarst-õppejõud Eve Unt teatas aasta alguses: Eesti täiskasvanud elanikkonna üldine kehalise aktiivsuse tase on madal ning ülekaalulisus ja rasvumine näitab tõusvat trendi. Viimase kümne aastaga on ülekaaluliste laste arv kahekordistunud.

Eesti muutub ülekaaluliseks. Foto: Reuters/Scanpix

Kummaline. Liigume rohkem, aga ka rasvume rohkem.

Tegelikult ei ole kummaline. Kultuuriministeeriumi tellitud Emori uuringus nimetatakse liikumisharrastuseks 2 x 30 minutit nädalas.

Siinkohal tuleks taevas appi kutsuda. Kas tund nädalas on tõesti liikumisharrastus? Rasvumise vältimiseks peaksid lapsed liikuma vähemalt kümme korda rohkem, iga päev 1,5 tundi.

Kas kultuuriministeeriumi huvitavad ainult arvud või rahva tegelik tervis?

Tõugake Kalev neljandaks

Vaata, mispidi tahad, Kalev/Cramo on korvpalli Eesti meistrivõistluste turniiritabelis viimasel kohal. Kolme kaotusega, sest Raplalt tappasaamine läks kirja kahe eest.

Kuid Kalev marsib niikuinii finaali, kuhu jõuab ka Tartu Ülikool. Ehk: ei midagi uut. Tegelikult on mängu võtmed rivaalide kätes – mängige nii, et põhiturniiri lõpus oleks Kalev neljas ja Tartu esimene. Las pusivad omavahel poolfinaalis, nagu varemgi on juhtunud.