Toijalale teeb heameelt, et kõik korvpallurid, kes on terved, tahavad tulla Eesti koondist esindama.

Toijala pidas heitlust koha pärast 2022. aasta Euroopa meistrivõistluste finaalturniiril osalevasse rahvusmeeskonda pingeliseks ja mängijad saavad aru, et keegi pole taganud pääset koondise kaheteistkümne liikme hulka. Novembris avaneb korvpalluritel võimalus enda taset näidata nii treenerile kui ka pöidlahoidjatele.

Eesti koondis kohtub 25. novembril võõrsil Saksamaaga ja 28. novembril Saku Suurhallis Iisraeliga. Kodumängu piletid tulevad müüki lähipäevil.

22 koondise kandidaadist kaheksa mängivad välisklubides kas Prantsusmaal, Saksamaal, Itaalias või Hispaanias.

14 Paf Eesti – Läti korvpalliliigas kaasa tegevast kandidaadist neli on BC Kalev/Cramost, kolm KK Viimsi/Sportlandist ja Pärnu Sadamast, kaks TalTechi ja Tartu Ülikool Maks & Mooritsa meeskonnast.

Põhitegijatest jäävad vigastuste tõttu eemale Janari Jõesaar ja Sander Raieste. Esimest korda nimetati valikmängude aknaks koondise kandidaadiks Henri Veesaar, Hugo Toom, Taavi Jurkatamm ja Joonas Riismaa.

EESTI KOONDISE KANDIDAADID

Siim-Sander Vene
Sünniaeg: 12. november 1990
Pikkus: 203 cm
Klubi: Limoges CSP, Prantsusmaa

Kaspar Treier
Sünniaeg: 19. september 1999
Pikkus: 204 cm
Klubi: Sassari, Itaalia

Jaan Puidet
Sünniaeg: 4. jaanuar 1992
Pikkus: 194 cm
Klubi: Valladolid, Hispaania

Henri Veesaar
Sünniaeg: 28. märts 2004
Pikkus: 209 cm
Klubi: Real Madrid Junior, Hispaania

Rain Veideman
Sünniaeg: 1. oktoober 1991
Pikkus: 194 cm
Klubi: KK Viimsi/Sportland

Joonas Riismaa
Sünniaeg: 6. märts 2002
Pikkus: 199 cm
Klubi: Pistoia Basketl, Itaalia

Kregor Hermet
Sünniaeg: 9. juuni 1997
Pikkus: 205 cm
Klubi: BC Kalev/Cramo

Rauno Nurger
Sünniaeg: 24. november 1993
Pikkus: 208 cm
Klubi: BC Kalev/Cramo

Hugo Toom
Sünniaeg: 25. oktoober 2002
Pikkus: 200 cm
Klubi: Pärnu Sadam

Rait-Riivo Laane
Sünniaeg: 24. mai 1993
Pikkus: 179 cm
Klubi: KK Viimsi/Sportland

Taavi Jurkatamm
Sünniaeg: 10. oktoober 1997
Pikkus: 204 cm
Klubi: KK Viimsi/Sportland

Siim-Markus Post
Sünniaeg: 13. veebruar 1997
Pikkus: 184 cm
Klubi: Pärnu Sadam

Hendrik Eelmäe
Sünniaeg: 26. oktoober 2000
Pikkus: 200 cm
Klubi: Tartu Ülikool Maks & Moorits

Martin Dorbek
Sünniaeg: 21. jaanuar 1991
Pikkus: 194 cm
Klubi: BC Kalev/Cramo

Kristian Kullamäe
Sünniaeg: 25. mai 1999
Pikkus: 194 cm
Klubi: Hereda San Pablo Burgos, Hispaania

Robert Valge
Sünniaeg: 20. aprill 1997
Pikkus: 192 cm
Klubi: Pärnu Sadam

Kristjan Kitsing
Sünniaeg: 11. detsember 1990
Pikkus: 205 cm
Klubi: BC Kalev/Cramo

Mikk Jurkatamm
Sünniaeg: 18. september 2000
Pikkus: 196 cm
Klubi: TalTech

Sten Sokk
Sünniaeg: 14. veebruar 1989
Pikkus: 184 cm
Klubi: TalTech

Maik-Kalev Kotsar
Sünniaeg: 22. detsember 1996
Pikkus: 211 cm
Klubi: Hamburg Towers, Saksamaa

Henri Drell
Sünniaeg: 25. aprill 2000
Pikkus: 206 cm
Klubi: Pesaro, Itaalia

Märt Rosenthal
Sünniaeg: 15. märts 1999
Pikkus: 192 cm
Klubi: Tartu Ülikool Maks & Moorits

***

Toijala sõnul on kandidaatide nimekirja lisandunud uusi mängijaid: "Hoiame Eesti parematel ja hea arenguperspektiiviga korvpalluritel tähelepanelikult silma peal. Oluline on mängijat teavitada, et kui ta seekord mingil põhjusel kutset treeningkogunemisele ei saa, siis võib tal eesmärgikindlalt harjutades avaneda võimalus tõusta edaspidi koondise kandidaadiks."

Toijala külastas oktoobris Saksamaal ja Itaalias leiba teenivaid Eesti koondise kandidaate. Praegu viibib soomlasest treener sama sihiga ringreisil Hispaanias.

"Tahan kohtuda nii juba koondist esindanud kui ka sinna kandideerivate mängijatega silmast-silma, et saada põhjalikumalt teada, kuidas neil võõrsil läheb," lausus Eesti rahvusmeeskonna peatreener.

"Üks osa treeneritööst on anda signaal, et me ei tunne mängija vastu huvi üksnes siis, kui ees seisavad koondise turniirid, vaid ka keset klubihooaega, kui nad panevad aluse karjääri järgmistele etappidele. Hea, kui saame rahulikus õhkkonnas kohvi juua ja vestelda muustki kui korvpallist."

Samuti soovib Toijala kohtuda välisklubi peatreeneriga ja panna nii talle kui ka klubi eestvedajatele südamele: kõik korvpallurid on Eesti koondisele tähtsad.

SAKSAMAA – NII KOTSAR KUI KA JÕESAAR SOBIVAS MEESKONNAS

Hamburgis vaatas Jukka Toijala sealse klubi Towersi mängu Saksamaa kõrgliigas Bayreuthiga. Ta soovis samal ajal näha tegutsemas nii Maik-Kalev Kotsarit kui ka Janari Jõesaart. Paraku viibis Covid-19 positiivse proovi andnud Jõesaar isolatsioonis.

"Mänguväljakule naastes vigastas Janari eurosarja kohtumises hüppeliigest, seega novembris me teda koondist esindamas ei näe," lausus Eesti rahvusmeeskonna peatreener.

Toijalale meeldib, kuidas teist hooaega Hamburgi meeskonnas peatreener Pedro Callese käe all mängiv 211 cm pikkune Maik-Kalev Kotsar on edenenud: "Ta täidab tähtsat rolli nii kaitses kui ka rünnakul. Maiki jaoks on nii meeskond kui ka treener väga hea."

Toijala sõnul sobib ka Jõesaarele praegune koduklubi Bayreuth. "Janari on koondisele väga tähtis, sest teeb musta tööd, võtab lauapalle ja oskab väljakul hästi liikuda," lausus ta.

ITAALIA – EESTLASED VALMISTUVAD ARENGUHÜPPEKS

Toijala tutvus Sassaris Kaspar Treieri, Pesaros Henri Drelli ja Pistoias Joonas Riismaa käekäiguga.
"22-aastasel Kaspar Treieril on käsil kolmeaastase lepingu teine aasta," lausus Eesti koondise peatreener. "Gianmarco Pozzecco, kes meie mängijat Sassarisse tahtis, lahkus peatreeneri ametist. Tundub, et Kasparil on vaja võita uue peatreeneri Demis Cavina usaldus. Mäng-mängult on Kaspari osa suurenenud. Ta täidab kindlat rolli ja liigub arenguteel heas suunas. Sihikul võiks olla jõudmine paari-kolme aasta pärast algviisikusse. Kõige tähtsam on iga päev teha oma tööd nii hästi, nagu mees suudab."

Henri Drelli koduklubis Pesaros töötab poole aasta jooksul juba kolmas peatreener. Äsja ametisse saanud Luca Banchi juhendab ka Läti koondist.

Toijala sõnul sai 21-aastane eestlane Jasmin Repeša käe all juba hästi hakkama ja järgmine peatreener Aleksandar Petrović kasutas eestlast hooajaeelsetes mängudes.

"Kahjuks Henri haigestus hooaja eel ja tema mänguaeg vähenes. Praegu tuleb tal uuele treenerile tõestada oma võimeid ja oskusi treeningutel. Henri on heas vormis ja küllap näeme paaril-kolmel nädalal, kuidas tema mänguminutid muutuvad," vaagis Eesti koondise peatreener 206 cm pikkuse ääremängija arenguvõimalust.

Toijalale meeldib, kuidas 19-aastast Joonas Riismaad kasutatakse Itaalia tugevuselt teises liigas osaleva Pistoia Basketi kaitsespetsialistina: "Peatreener Nicola Brienza annab tema hoolde kõige paremad viskajad ja Joonas saab nende ohjeldamisega hakkama. Rünnakul tegutseb ta kindlalt, vabaks jäädes viskab. Mängustiili põhjal võib teda pidada märksa vanemaks ja kogenumaks korvpalluriks."

Toijala külastas ka U18 vanuseklassi Eesti koondisse kuulunud 17-aastast Karl Markus Poomi, kes kaitseb Piemonte Campuse meeskonna värve Itaalia U19 meistrivõistlustel.

HISPAANIA – PEATREENER KÜLASTAB NELJA MÄNGUMEEST

Hispaanias käib Toijala kõigepealt vaatamas Henri Veesaart Madridis, seejärel Kristian Kullamäed Burgoses, Sander Raiestet Vitorias ja Jaan Puidetit Valladolidis. Novembri valikturniiri mängudele ei kandideeri vaid Raieste.

"Hooaja alguse mängudes kasutas Kullamäe oma võimalusi hästi, temast sai aga klubi poliitika ohver," lausus Eesti koondise peatreener. "Ta sõlmis lepingu eelmise peatreeneri ajal, uus peatreener Žan Tabak tõi kaasa mängijaid ja otsustab, keda kasutada. Kristian treenib korralikult, kuid koondist silmas pidades on kahju, et ei saa mängupraktikat."

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid