Kuna spordiala populaarsus kogu maailmas jätkuvalt kasvab, taotleb World Sailing parapurjetamise taas paraolümpiamängude kavva võtmist pärast seda, kui pakkumine Pariisi 2024. aasta olümpiamängudele ennistamiseks nurjus.

“Eesti Paralümpiakomitee saab sellist püüdlust ainult tervitada ning koostöös Eesti Jahtklubide Liiduga oleme omalt poolt andnud ja anname ka tulevikus omalt poolt tugeva panuse ala arengule, sest Eesti on mereriik ja purjetamine on alati olnud populaarne spordiala,” lausus Eesti Paralümpiakomitee president Monika Haukanõmm.

Parapurjetamine kasvab täna enneolematult kiiresti. "Me teame, et teised suuremad spordialad, kes taotlevad ennistamist, koostavad juba oma pakkumisplaane," kommenteeris World Sailingu tegevjuht David Graham. "Viimase viie aasta jooksul on parapurjetajate osalusega rahvusvaheliste
parapurjetamisvõistlustel osalevate riikide arv kasvanud 30%," kinnitas Graham.

Hiljutistel Hansa klassi maailmameistrivõistlustel Palermos, Itaalias 2. – 9. oktoobril osales 181 parapurjetajat, kes esindasid 23 riiki 6 mandrilt, sealhulgas Aasiat ja Aafrikat. Eesti eest olid arvuka 69 osalejaga Hansa 303 klassis väljas kaks purjetajat Kristo-Adam Priks ja Peep Krusberg, kellel kolm aastat võistluskogemust.

Rahvusvaheline paralümpiakomitee IPC ei ole veel LA28 pakkumismenetlust kinnitanud, kuid World Sailing alustab ennetavalt oma kampaaniat toetuse suurendamiseks ja parapurjetamise kasvu tugevdamiseks: "World Sailingu kriitilise tähtsusega ülesanne on parapurjetamise taastamine
paraolümpiamängudel," ütles World Sailingu president Quanhai Li, "peame seda ennetavalt kooskõlastama rahvusvahelise paraolümpiakomiteega, mõistmaks paremini sisenemisstandardeid ja -nõudeid ning olen selles küsimuses otseses kontaktis IPC presidendiga jätkamaks oma tööd ennistamise nimel Los Angelese mängudele aastal 2028.”

2028. aasta suvised paraolümpiamängud toimuvad USA-s esimest korda pärast 1996. aastat, mil parapurjetamine tegi demonstratsioonspordina debüüdi Atlanta paraolümpiamängudel. Parapurjetamine oli edukas paraolümpiaala viietel järjestikustel mängudel: Sydney 2000 kuni
Rio 2016. 2015. aastal teatati, et Tokyo 2020 mängudel loobutakse parapurjetamisest ja 7vs7 jalgpallist sulgpalli ja taekwondo kasuks, Tokyos võisteldi kokku 22 spordialal.

Los Angelese mängudel on kavas 28 olümpia- ja 22 paraolümpiaala.

Fakte:

753 purjetajat on registreeritud World Sailing all

15% registreeritud purjetajatest on alla 30-aastased

20% registreeritud purjetajatest on naised, WS soovib saavutada 30% ja edaspidi täielikku võrdsust

Eesmärk on suurendada ülemaailmset osalemist 45 riigini kuuel mandril

Olümpiateel on paadiklassid 2.4mR (ühepaat, meeste- ja naistearvestus), RS Venture Connect (kahepaat, mõlemast soost) ja Hansa 303 (ühepaat, meeste- ja naistearvestus)