Kelly Sildaruga koos treenides tuule tiibadesse saanud Hanna Maria Antson tegi karjääris olulise muudatuse
(12)17-aastane Eesti freestyle-suusataja Hanna Maria Antson alustas sellest sügisest õppimist Ruka-Vuokatti spordiakadeemias.
Eestis seostatakse freestyle-suusatamist peaasjalikult Kelly ja Henry Sildaruga. MK-sarjas on punkte teeninud ka Karoliine Holter, kuid tema on oma sportlastee praeguseks lõpetanud. Juba mõnda aega on tippu pürgimise suunas tõsiselt tööd teinud 17-aastane Antson. Eelmisel hooajal koos Kelly Sildaru ja Mihkel Ustaviga treeninud Antson siirdus septembri keskpaigast õppima ja treenima Põhja-Soome. „Minu suurimad eesmärgid on jõuda X-Mängude poodiumile ja olümpiale,” seab ta ise endale tulevikuks kõrgeid sihte.
Mis Antsonit Soomes ees ootab? 1) Varasemast rohkem lumetunde, 2) kohalikud juhendajad ja nende poolt paika pandud treeningkavad, 3) akadeemia, kus on 15 freestyle-suusatajat, 4) kodu kõrval asuv jõusaal ja treeningkeskus, 5) igapäevane tugisüsteem.
Neli ühist lumelaagrit
„Siirdusin Soome seetõttu, et see on lähimatest paikades parim, kus treenida. Mäed tehakse juba oktoobri alguses lahti ja pannakse kinni alles mai keskel. Nii saab kokku pika hooaja ja kohalikud tingimused on suurepärased,” kirjeldas Antson. „Otsus tuli muidugi raskelt. Sõbrad ja pere jäävad ju Eestisse maha. Lisaks olen aasta aega Kelly ja Mihkliga koos treeninud. Saame hästi läbi ja asjad sujuvad. Tegelikult on raske neist eemalduda.”
„Teadsin Mihklit Kuutsemäel toimunud laagrist. Mind häiris see, et Eestis sai ainult kolm kuud korralikult trenni teha ning teadsin, et niimoodi ei jõua kuhugi. Trenni tuleb kogu aeg teha ning oma keha niimoodi üles ehitada, et jaksaks korralikult suusatada,” rääkis Antson, kuidas antud koostööni jõuti. „Võtsingi Mihkliga ühendust ja küsisin nõu, mida saaksin lisaks teha. Ta rääkis Kellyga ning minu suureks üllatuseks pakkusid nad mulle koos treenimise võimalust. Mullu augustis võtsidki nad mind oma tiiva alla.”
Antsoni sõnul on selle ajaga areng olnud suur. „Ei oleks osanud ette kujutada, et ühe aastaga julgen tegema hakata selliseid trikke ja hüpata nii suuri hüppeid. Ainult Eesti tingimustes ei oleks see võimalik olnud. Olen nüüdseks kogenud, mida paremates tingimustes harjutamine juurde annab,” lisas ta.
Praeguseks on Antsoni arsenalis kõige keerulisemateks trikkideks cork 720 paremale poole ning cork 900 vasakule. „Alguses oskasin trikke teha ainult vasakule poole, kuid Mihkli juhendamisel olen muutunud mitmekülgsemaks,” avaldas noorsportlane.
Freestyle-suusatamise juurde jõudmises peab ta oluliseks ka Kelly Sildaru eeskuju. „Olen terve elu hästi sportlik olnud ja erinevates trennides käinud. Kogu aeg tundsin, et meeldib sporti teha, kuid ei leidnud enda jaoks seda õiget. Kunagi nägin ühte intervjuud Kelly’ga. Tema oli toona vist 12 ja mina 10. Kelly ütles selles intervjuus, et tal ei ole päevi, kus ei tahaks trenni minna. Hiljem olen mõelnud, et just see viis mind suusatamiseni. Kuigi see samm tuli spontaanselt, siis praeguseks olen kindlalt jõudnud õige ala juurde. Mind peab vahepeal ikka tagasi hoidma, et ma ei läheks trenni.
Eelarves veel augud sees
Antsoni seni silmapaistvamateks saavutusteks on Soome meistrivõistluste teine koht Big Airi hüpetes ning kolmas koht pargisõidus. Mõlemal võistlusel võidutses Soome praegune parim freestyle-suusataja Anni Karava, kes parematel päevadel on jõudnud MK-sarjas esikümnesse ja maailmameistrivõistlustel esikümne piirile.
Nagu Antson ise tõdeb, siis võistluskogemus oleks äärmiselt oluline, kuid just seal tuleb ette suurem probleem. Nimelt on 25 000 euro suurune hooaja eelarve veel vajaliku katteta ehk õppimise ja treenimise kõrval tegeleb ta aktiivselt toetajate otsimisega. „Noorsportlasena ongi tegelikult kõige raskem leida rahastust. Hetkel muretsengi sellepärast kõige rohkem, kas õnnestub leida nii palju toetust, et ma ei peaks oma õpinguid ja treeninguid pooleli jätma. Kuna võistlus- ja treeningreisid on suurim osa kuludest, siis neis osalemine sõltub sellest, kui palju saab toetustega kaetud,” sõnas Antson.
„Tahaksin väga võistlema minna, kuna just nii saab vajalikke kogemusi järgmise sammu tegemiseks. Eelmise hooaja lõpus Mihkel ütleski, et võiksin nüüd ette võtta Euroopa karikasarja. Igapäevaselt Soomes treenimine sobib antud võistlusprogrammiga hästi. Seetõttu saigi vastav otsus tehtud,” viitas ta tõsiasjale, et algaval hooajal olekski tal keeruline Sildaru ja Ustaviga treeningplaane ühildada, kuna nemad viibivad palju MK-etappidel ning valmistuvad olümpiamängudeks.