2019. aasta Tartu Maratonil esmakordselt võidu võtnud soomlane Niko Koskela on ka sellel aastal stardijoonel ja hakkab tihedat konkurentsi pakkuma kahele eestlasele – Nordic Jobs Worldwide’i kuuluvale Mart Kevin Põllustele ning tema tiimikaaslasele Henri Roosile.

Viimati võitis Eesti mees Tartu Maratoni 2005. aastal, kui Elvas finišeeris esimesena Raul Olle. Küll aga on lootust, et tänavusel Tartu Maratonil see pikk periood lõppeb. Eestlastest on kindlasti parimad väljavaated kõrgele kohale Mart Kevin Põllustel, kes on sel hooajal võitnud Estoloppeti sarja kuuluva Alutaguse maratoni ning parandanud resultaate rahvusvahelises maratonisarjas Visma Ski Classics. 2019. aasta Tartu Maratonil kaotas ta parima eestlasena Niko Koskelale vaid kuus sekundit. Tugevamate heitluses tahab kindlasti oma sõna sekka öelda ka Henri Roos.

Naistest on peafavoriit Tartu Maratoni kahekordne võitja Tatjana Mannima. Talle üritab omakorda vastu saada Hanna-Brita Kaasik.

Tartu Maratoni rajameister Assar Kütt leiab, et rajaolud on praegu ideaalsed, kuid enne pühapäevast starti võivad need veel muutuda. “ Tean, et pühapäevaks lubatakse sulailma. 100% ei saa siiski milleski kindel olla ja lõplikud rajaolud selguvad ikkagi maratonipäeval,“ tõdeb ta.

19. veebruari seisuga on end Tartu Maratoni põhipäevale kirja pannud 3684 inimest – 63km peale 2670 ja 31km omale 1014.

47. Tartu Maratoni 63 km distants stardib pühapäeval Otepäält kell 9.00, lühema ehk 31 km suusatajad kuulevad esimest stardipauku Arulas kell 12.30.

---

Terviseameti nõuete kohaselt ei ole tänavusele Tartu Maratonile pealtvaatajad lubatud. Kohale võivad tulla vaid osalejad ning maratoni korraldamise ning teenindamisega seotud isikud.

Ainult stardinumbri või vastava loaga

Osaleja pääseb Tehvandi suusastaadionile ja Arulas stardialasse ainult stardinumbri või korraldaja-teenindaja akrediteeringu alusel.

Rajal, teeninduspunktides ning finišis võivad samuti viibida ainult vastava loa saanud inimesed. Ka eliitsportlaste jootmine on lubatud vaid akrediteeritud saatjatele. Saateautod ei tohi rajal liikuda ja teeninduspunktide parklatesse sissesõit on lubatud ainult korraldajalt saadud autoloaga. Reeglite järgimist kontrollivad turvatöötajad.

Osalejaid puudutavad muudatused

Kuna pealtvaatajatel on keelatud kohale tulla, tuleb arvestada, et suusataja kohale sõidutanud autojuht ei tohi osalejaga parklast kaugemale kaasa minna. Küll aga on võimalik autojuhil vahepeal ära käia ja jälgida osaleja liikumist Championchip.ee veebilehel või tasulise GPS seadme abil ning osalejale õigeks ajaks finišiparklasse vastu minna.

„Soovitame sellel aastal anda kõik kuivad ja soojad riided enne starti pakihoidu. Nii saate kohe pärast finišit riided ära vahetada ja õiget autot otsima hakata,“ selgitab olukorda ürituse peakorraldaja Indrek Kelk. Lisaks paneb ta inimestele südamele, et kuna õige auto tuleb osalejail ise parklast üles leida, tuleks kaasa võtta toimiv sidevahend ning kirjutada üles autojuhi telefoninumber. „Teadupärast võib telefonil aku tühjaks saada, mistõttu oleks hea, kui telefoninumber on olemas ja vajadusel saab korraldaja abiga autojuhiga kontakti,“ nendib ta.

Enne maratonipäeva tasub tutvuda korraldajate antud juhistega ning mõelda tegevuskava enda jaoks läbi, et kohapeal oleks vähem üllatusi ja maratoni saaks sajaprotsendiliselt nautida.