Keha valitseb ajajuht, mille eesmärk on tervise ning töövõime vajadusteks koordineerida kudede ja organite tööd. Koos tegutsedes kasutatakse sama ressurssi tõhusamalt ja tehakse rohkem. Põhimõte jääb alles sõltumata, kas koostööd teevad inimesed või neid moodustava rakud. Antud koostöö eeldab koordinatsiooni.

Meiega kaasa liikuv aeg on levinuim koordineerimise mehhanism. Igas rakus on oma kellamehhanism ja keha valitseb ka üldisem ajajuht. Inimese eesmärk on tervise ning töövõime vajadusteks koordineerida kudede ja organite tööd. Aga siin jällegi kohtuvad kaks kellade kultuuri - inimese välise maailma ja tema rakkude maailm. Aga aina enam vähem või üldsegi mitte mõeldakse sellele kuidas oma ajas toimetades ohustatakse rakkude töökorraldust. Samas tagajärgi pannakse tähele - ülekaal, väsimus, töövõime langus ja halvenev tervis. Kõigest eelnevast saab kuulaja loengus ülevaate ning reaktsioonina räägitakse ajastatud toitumisest, puhkamise eri vormidest ning unest, töö paigutamisest lühematesse perioodidesse jne.

Ööpäeva rütmi teemaline loeng on osa Treeni teadlikult loengusarjast, mida korraldab Tallinna Ülikool. Loeng toimub 08. detsembri, teisipäeva õhtul ülikooli Räägu 49 (Tallinn) õppehoones või veebiloenguna. Loeng algab kell 18.00 ja kestus on umbes 1,5 tundi. Osalustasu 8€ (kohapeal sularahas, veebiloengu puhul esitatud arve alusel).

Lektor Kristjan Port on Tallinna Ülikooli Looduse- ja Terviseteaduste Instituudi spordibioloogia professor. Lisaks töötab Kristjan Port teadmussiirde asutuses Curonia Research, osaleb rahvusvahelistes tervishoiu ja infotehnoloogia projektides, teeb Raadio 2 tehnoloogiakommentaare saates Portaal. Samuti on ta olnud Eesti Sporditeadlaste Seltsi juhataja, Eesti Olümpiakomitee kutsekomisjoni juht ja Eesti Olümpiaakadeemia liige.

Eelistatuna kutsume osalema veebiloenguna, sel juhul tuleb oma soov edastada registreerimisel ning tasuda esitatud arve alusel ülekandega enne loengu toimumist. Kohapeal osalemisel osaleja kannab maski. Registreerida saab SIIN.

Kui Sul on küsimusi või soov mõnda teemat või lektorit kuulata järgmisel hooajal, kontakteeru loengusarja juhiga: katrin.soidra-zujev@tlu.ee või 639 1751.

Loengusarja korraldab TLÜ Loodus- ja Terviseteaduste Instituut ja toetab Tallinn Liigub.
Inimestele teavitust aitab teha Delfi. Looga on seotud valik varasemate aastate loenguid Delfi poolt filmituna ja täispikad (1,5h) tasuta järelvaadatavad.