Aju treenimine on nagu sport - saad paremaks ainult selles osas, mida Sa ise teadlikult harjutad. Ka selles mõttes, kui tahad tulemusi, pead pingutama selle nimel. Kuid aju pingutamine on raskem kui lihaste pingutamine. Nii nagu spordis tuleb ka aju treenida, et oleks mingi eesmärk kuhu poole liikuda - parem ringiaeg, suuremad raskused, jne. Seega tekib küsimus, kuidas aju treenimisel püsitavaid eesmärke leida ja seada? Mis ajus juhtub, kui teda treenida? Teada on, et aju ei muutu suuremaks nagu lihas, aga aju struktuur muutub ilusamaks.

Teisipäeval, 20. oktoobri õhtul on Tallinna ülikoolis avatud loeng „Ajutreening", kus 1,5 tunni jooksul annab ülaltoodud teemaldest ülevaate ajuteadlane ja psühholoog Jaan Aru.

Ajutreeningu loengus käsitleb rahvusvaheliselt tunnustatud teadlane aju treenimisest kahes valdkonnas: tähelepanu treenimist ja loovuse parandamist. Tähelepanu treenimise juures on eriti oluline välismaailma segajate väljalülitamine. Aga samas loovuse parandamiseks on tähtis üle olla loovusega seotud eksiarvamustest: loovus ei ole taevane välgatus, vaid põhineb triljonitel pisikestel välgatustel meie ajus.

Ajutreeningu loeng on osa Treeni teadlikult loengusarjast, mida korraldab Tallinna Ülikool. Loengud toimuvad detsembrini teisipäeva õhtuti ülikooli Räägu 49 (Tallinn) õppehoones või veebiloenguna. Loengud algavad mugavalt peale tööd kell 18.00 ja kestus on umbes 1,5 tundi. Osalustasu 8€ (kohapeal sularahas, veebiloengu puhul esitatud arve alusel).

Lektor, ajuteadlane Jaan Aru on psühholoog ja Tartu Ülikooli Arvutiteaduse instituudi vanemteadur. Ta on uurinud teadvust, und ja õppimisprotsesse. Teda huvitab, mis teeb inimese tehisintellektist nutikamaks. Ta on saanud auhinna teaduse populariseerimise eest. Tema sulest on ilmunud üle kolmekümne teadustöö rahvusvahelistes ajakirjades, aga ka populaarteaduslik raamat "Ajust ja arust".

Loengusari TREENI TEADLIKULT sügis 2020 on peale seda loengut veel 7 loengud. Need on:

27.10 Kas ja millal füsioterapeudi juurde minna, treeningkoormuse optimeerimine ja targalt taastumine. Füsioterapeut Priit Ailt

03.11 Kodukontor lihaspinge vabaks! Füsioterapeut Katre Lust-Mardna

10.11 Hea une tehnikad. Unearst dr Heisl Vaher

17.11 ÜKE mõju ja sobitumine sportlase treeningplaani. TLÜ õppejõud ja personaaltreener Siim Kelner

24.11 Sportlase toitumine, taastumine. Triatleet, suurvõistluste korraldaja Ain Alar Juhanson

01.12 Kuidas juhtida muutusi oma elutreeningutel? Psühholoog, muutuste ja arengunõustaja Eva-Maria Kangro

08.12 Ööpäeva rütm - kas saab selle eest põgeneda või peab alluma? TLÜ professor Kristjan Port

Registreerimine loengutele: https://www.tlu.ee/treeniteadlikult

Soovitame aegsasti registreerida huvipakkuvatele loengutele, sest koroonaviiruse leviku tõttu lubatakse 2020 sügisel saali poole vähem inimesi. Võimalus on loengus osaleda ka veebiloenguna, sel juhul tuleb oma soov edastada registreerimisel ning tasuda esitatud arve alusel ülekandega enne loengu toimumist.

Täiendav info: katrin.soidra-zujev@tlu.ee või telefonil 639 1751.

Loengusarja korraldavad TLÜ Loodus- ja Terviseteaduste Instituut koostöös Tallinn Liigub programmiga. Loengute teavitust aitab teha Delfi.