Eile hilisõhtul informeeris terviseamet Eesti Jalgpalli Liitu suuliselt, et nad ei anna luba neljapäeval kell 17:30 Kadrioru staadionil algava UEFA Euroopa liiga I eelringi mängu Nõmme Kalju - NŠ Mura toimumiseks. Ametliku otsuse lubas amet esitada täna.

Terviseameti otsus põhineb faktil, et üks 22. augustil Nõmme Kalju eest Premium-liiga mängus osalenud jalgpallur andis positiivse koroonaviiruse proovi nii 23. augustil kui ka 25. augustil. Sama mängija 24. augusti koroonaviiruse proov oli aga negatiivne. Samuti andis üks NŠ Mura eest 22. augustil Sloveenia liiga mängus osalenud jalgpallur positiivse koroonaproovi 24. augustil. Terviseameti hinnangul on kõik nimetatud mängudes osalenud jalgpallurid olnud haigestunud vutimeestega lähikontaktis.

Eesti Jalgpalli Liit tegi terviseametile ettepaneku testida täna täiendavalt mõlema meeskonna mängijaid, samuti pakuti võimalust paigutada kõik Nõmme Kalju jalgpallurid pärast tänast mängu kahenädalasse karantiini hotelli ühestesse tubadesse. Lisaks on täiendavate uuringute või analüüsi vajaduse korral võimalik lükata mäng edasi reedele, 28. augustile.

Jalgpalli liidu president Aivar Pohlak tunnistas alaliidu öises pressiteates ettevaatusabinõude tähtsust ja Nõmme Kalju mängijate karantiinikohustust, kuid näeb võimalust mängu toimumiseks.

Tema sõnul on mõlemad meeskonnad Tallinnas pidanud ametliku treeningu ja osalenud pressikonverentsil, jälgides rangeid reegleid. "Kui meeskondade omavaheline kokkupuude väljakul mängu ajal välja arvata, on muud kontaktid meeskondade sees juba toimunud ja mängu toimumine mingeid lisakontakte ei loo," kinnitas Pohlak.

Samuti on UEFA reegleid järgides tema sõnul võimatud mistahes kokkupuuted väljapoole meeskonda. "Mängijate täiendav testimine ja Nõmme Kalju FC mängijate tavapärasest rangemasse karantiini viimine mängujärgselt viiksid haigestumiskolde tekkimise või laienemise tõenäosuse miinimumini," väitis Pohlak.

Ka viitas ta sellele, et Sloveeniast Eestisse reisivatele tavainimestele ei kehti mingeid piiranguid. "Ehk siis jalgpallis kehtivad ranged nõuded ja kohustus võistkonda enne väljalendu või enne mängu testida on toomas antud juhul kaasa karistuse mängu ärajätmise näol," resümeeris Aivar Pohlak.

UEFA Euroopa liiga eelringi kohtumise Nõmme Kalju - NŠ Mura toimumisest või mittetoimumisest hoolimata on jalgpalli liit lükanud edasi Eesti Premium-liiga XIX vooru mängud Nõmme Kalju - Tallinna Legion ja Tallinna Flora - Viljandi Tulevik. Nende asemel mängitakse 29. augustil kell 19 Lilleküla staadionil Premium-liiga XXIII vooru kohtumine Tallinna klubide Flora ja Legion vahel.

Seoses isolatsioonikohustusega ei ole võimalik Nõmme Kalju esindusmeeskonna mängijate osalemine Eesti meeste ja U21 koondise kogunemistel septembrikuises koondisemängude aknas. Viljandi Tuleviku mängijad saavad koondisega liituda, kui läbivad 31. augustil koroonaviiruse testi ja see osutub negatiivseks.

Eesti jalgpalli liit selgitas oma öises pressiteates ka rahvusvahelisi jalgpallimängude toimumise reegleid:

* UEFA egiidi all toimuvate rahvusvaheliste mängude juhend näeb koroonaviirusega seoses ette ranged nõuded. Muuhulgas peavad võistkonnad ja nendega koos reisivad isikud sõitma sihtkohariiki tšarterlennuga, elama hotellis teistest külastajatest eraldatutena ning hotelli personal peab kandma näomaske ja hoidma võistkonnast distantsi, võistkonnal ei tohi olla kokkupuuteid väljaspool jalgpallimängu, liikudes staadionile või hotelli tuleb võistkonna liikmetel kanda näomaski jne.

* Samuti testitakse kõiki võistkondi ja nendega koos reisivaid isikuid UEFA poolt volitatud meditsiiniasutustes hiljemalt 48 tundi enne mängu, et välistada nakatunud isikute reisimist mängupaika ja mängudes osalemist.

* Kõik mängud peetakse pealtvaatajateta, kusjuures staadionid on jaotatud tsoonideks, vältimaks mängus osalejate, mängu läbiviijate ja meedia omavahelisi kokkupuuteid. Kehtib ka distantsi hoidmise nõue ja näomaski kandmise kohustus.