Inimese seedetraktis on samas suurusjärgus mikroobirakke kui inimeses keharakke. Tänu soole mikroorganismide ehk mikrobioota ainevahetuse mitmekesisusele on võimalik inimese seedetraktis seedumatuid toidukomponente lagundada ja neist kasulikke ühendeid toota. Tänapäeva rafineeritud toitude maailmas jäävad bakterid meie kõhus tihti nälga. Seega on oluline teada, milline on inimese mikrobioota kooslus ja milliste toiduainetega oma soolekooslust tugevana hoida. Seda saab teha, kui on teadmisel kuidas jälgida toiduainete pakenditel kirjutatud. Kaarel Adambergi loengus saab praktilist nõu selleks.

Lektor räägib seedetrakti mikroobikooslusest ja muutumisest elu jooksul, toidu, spordi jm tegurite ning mikrobioomikoosluse seostest ning Eesti teadlaste poolt välja töötatud uuest mikrobioomi analüüsimise võimalusest. Loengus selgitab toiduteadlane, millist infot mikrobioomi uuring annab inimesel, millised on ja kuidas kasutada saadud infot toitumises. Ja kuidas käituda juhul kui on tekkinud seedeprobleemid, neid leevendada. Käsitlemist leiab ka, mida silmas pidada kiudainerikaste toiduainete valimisel ja kiudainerikaste toidulisandite tarbimisel.

Mikrobioomi loeng on üks loeng Treeni teadlikult loengu sarjast, mida korraldab Tallinna Ülikool. Loengud toimuvad detsembrini teisipäeva õhtuti ülikooli Räägu 49 (Tallinn) õppehoones. Järgmiste teisipäevade teemad on lihastreening, taastumine, treeningu mõju südamele ja ajule, tervisekontroll, jooga jne (täpne kava all).

Kõik loengud algavad mugavalt peale tööd kell 18:00 ja kestus on ca 1,5 tundi. Osavõtutasu on vaid 6 € (maksmine kohapeal, sularahas), sest loengusarja toetab osaliselt Tallinn Liigub.


Lektor Kaarel Adamberg on hariduselt bio- ja toiduainete tehnoloog. Ta teeb oma teadustööd Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuses (TFTAK) ning Taltechis (toonases Tallinna Tehnikaülikoolis). Viimases on ta omistanud ka oma kraadiõpingud. Paralleelselt doktoritööga osales ta TFTAKi loomises (2003-2004). Antud teadusarendusasutuses on tal oluline lüli uute teadmiste (toiduainete ja biotehnoloogiate) vahendamisel laborist tööstustesse, meditsiinilaborisse ja inimesteni. Kaarel alustas teadustööd piimhappebakterite ja bifidobakterite ainevahetuse uurimisega, mille juurest on tänaseks jõudnud seedetrakti keerukate mikroobikoosluste uurimiseni ning on Eestis valdkonna üks eestvedajaid.

Loengusari TREENI TEADLIKULT sügis 2019 on peale seda veel 7 loengud. Need on:
29.10 Praktilisi soovitusi laborianalüüside tõlgendamisel arstilt - laboriarst dr Anneli Raave-Sepp
05.11 Venitus soojendusel, treeningus ja taastumisel - füsioterapeut Jörgen Puis
12.11 Terve keha ja vaimse tasakaalu saavutamine jooga abil - joogaõpetaja Kristiina Piiparinen
19.11 Südame ja spordi vastastikune mõju - kardioloog ja spordiarst dr Meelis Vainu
26.11 Haigused, taastumine ja sportimine - spordiarst Agnes Mägi
03.12 Lihastreeningu enamlevinud vead ja õige viis - treener ja toitumisnõustaja Egle Eller-Nabi
10.12 Treeningu mõju kesknärvisüsteemile ja ajule - TLÜ professor Kristjan Port

Igale soovitud loengule on vajalik eelnev registreerimine esmaspäeva õhtuni: https://www.tlu.ee/treeniteadlikult

Loengusarja korraldab TLÜ Loodus- ja Terviseteaduste Instituut ja toetab Tallinn Liigub.
Inimestele teavitust aitab teha Delfi.

Artikliga on seotud osad varasemate aastate loengute täispikad videod, mida Delfi on filminud.