Kahel olümpial just sakslannad alistanud Salumäe tõdes, et meie pühapäevastel vastastel on väga tugev meeskonnavaim ja nende jaoks on olulisel kohal oma riigi au eest seismine. „Füüsiliselt tugevad võivad olla kõik sportlased, aga võidab tavaliselt see, kes on vaimselt tugev. Kõik algab suhtumisest, mõtlemisest, peast!” lausus trekisõidu maailma valitsenud eestlanna.

Eesti – Saksamaa EM-valikmängu kätlemistseremoonial osalevad siseminister Mart Helme, kahekordne olümpiavõitja Erika Salumäe, Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak ja Saksamaa Jalgpalliliidu president Fritz Keller.

Erika, alustame Sinu ja jalgpalli seosest. Kui palju oled jalgpalli jälginud? Oskad tuua ehk mõne vahetu kogemuse Hispaaniast, kus oled pikalt elanud?

Ma ei saa öelda, et ma just jalgpalli igapäevaselt jälgiksin nagu paljud hispaanlased. Suuremaid võistlusi siiski vaatan. Mitte just eelringe, aga poolfinaale ja finaale. Suur elamus on Hispaanias käia vaatamas linna peatänaval, kuhu suured ekraanid välja tuuakse ja rahvas koguneb kaasa elama. See melu ja hispaanlaste armastus jalgpalli vastu tahes tahtmata haarab kaasa.

Hoopis eriline seos on Sul meie tänase vastase Saksamaaga. Nii 1988. kui ka 1992. aasta olümpiavõiduni jõudes alistasid just sakslanna. Anna nõu: mida teha, et sitketest sakslastest jagu saada?

Sakslastel on väga tugev meeskonnavaim ja hästi tugev oma riigi au eest seismine. Füüsiliselt tugevad võivad olla kõik sportlased, aga võidab tavaliselt see, kes on vaimselt tugev. Kõik algab suhtumisest, mõtlemisest, peast!

Üks sama raske küsimus nagu sakslastest jagusaamine on ka inimeste vähenev liikumisharjumus ja tubaste, virtuaalsete tegevuste pealetung. Oled olnud koolispordiliidu eesotsas ja aidanud laste liikumisele palju kaasa - mida saaksime veel ühiskonnas teha, et liikumisharjumus ja sport oleksid au sees?

On ju selge, et liikumisharjumust tuleb alustada maast madalast. Isegi mitte koolist, aga juba lasteaedadest. Kõige olulisem on, et kõikvõimalikud spordirajatised oleksid noortele kättesaadavad vaatamata vanemate rahakotile. Samuti on spordivarustus kallis ja mitte iga pere, eriti veel need, kellel on mitu last, ei saa lubada selliseid väljaminekuid. Samas on tore jälgida, et rahvaüritustel osaletakse ja need muutuvad üha populaarsemaks.

Sinu olümpiavõidud ja edukas karjäär on Eesti rahvuslikus mälus ja iseseisvuse taastamise protsessis väga tähtsal kohal. Kas tunned muret, et praegu lehvitatakse sinimustvalget vähem või näed, et sport kõigest hoolimata ikkagi kannab seda rahva ühendaja rolli?

Sport on ja jääb kandma rahva ühendaja rolli. Hispaanias on muidugi vahva vaadata tänavapilti, kui toimuvad mingid suuremad võistlused, kus hispaanlased osalevad. Autod sõidavad lippudega, maja rõdudele pannakse lipp lehvima ja edukate võistluste puhul lastakse ilutulestikku. Eestis sellist pilti ei näe. Aga miks ei võiks!

Oled kõigi muude tiitlite kõrval ka Elva linna aukodanik. Kui palju Elva tegemisi ja sealse jalgpalliklubi edukat arengut jälginud oled?

Elva linna tegemisi jälgin väga suure huviga. Näen läbi Facebooki postituste igat uuendust Elvas ja selle läbi vaadates liigub linn väga positiivses suunas. Valmimas on uus spordihoone. Super! Puudu on veel korralik ujula. Käiakse Tartus ujumas. Naljakas mõelda, et minagi käisin väiksena Tartus ujumas. Mäletan, kui väsitav ja ajaliselt keeruline see oli. Kui juba uhke spordihoone valmib, siis võiks ka ujulale koht Elvas olla.

Elva jalgpalliklubile usun suurt tulevikku. Tean, et Elvas on kunstmurustaadion, mis kindlasti annab jalgpallile suurt hoogu. Märkimisväärne on igal suvel suur FC Elva jalgpallifestival, kus osaleb ligikaudu 1000 inimest. Mitmed noored mängivad Eesti koondises. Are Altraja ja Margus Ivaski loodud jalgpalliklubis FC Elva on peaaegu 600 noort, keda juba 15 aastat juhib Marek Naaris. Tahan neile soovida vastupidavat entusiasmi ja samas spordifännina olen väga tänulik. Edu elvalastele!