Lihaspinged on levinud kaebus, mis kimbutavad inimesi, kel tööga kaasnevat stressi on palju või kel pikaajaliselt tuleb hoida staatilisi asendeid. Kuigi tegu ei ole otseselt millegi ohtlikuga, on kaebused tihti kroonilised ja häirivad enesetunnet olulisel määral, selgitab füsioterapeut Metsma. Kuidas siis aidata ennast, kui võitled lihaspingetega?

Loengus mõtestab füsioterapeut lahti lihaspingete olemuse ja õpetab seda eristama ületoonusest, spastilisusest, spasmist, krambist, kontraktsioonist, jäikusest jms. Metsma analüüsib olukordi, kus lihaspinge võib olla hea ja loomuliku kuluga nii, et sekkuda/ravida polegi vaja. Samas uurib ta võimalikke riskitegureid lihaspingetele nii ebasobivast treeningu ülesehitusest ergonoomikani. Ta vaatleb, millised sekkumised aitavad lihaspingeid leevendada ja millised mitte (sealhulgas massaaž, venitused, jõuharjutused, vibratsioon, kinesioteip jpm). Spetsialist vastab küsimusele, miks mingi sekkumine töötab või ei tööta. Lisaks jagab ta lihaspingete leevendamiseks praktilisi soovitusi kontoritöötajatest sportlasteni, nii ägedate kui krooniliste kaebuste korral, mida kuulajad saavad rakendada oma igapäevases töös või treeningutes.

Lihaspingete loeng on sel sügisel teine loeng Treeni teadlikult loengusarjast, mida korraldab Tallinna Ülikool. Loengud toimuvad detsembrini teisipäeva õhtuti ülikooli Räägu 49 (Tallinn) õppehoones. Järgmiste teisipäevade teemad on lihastreening, taastumine, treeningu mõju südamele ja ajule, tervisekontroll, hormoonid, mikrobioom, spordialadest rattasõit ja jooga jne. Vaata täpset kava all.

Kõik loengud algavad mugavalt pärast tööd kell 18:00 ja kestus on ca 1,5 tundi. Osavõtutasu on vaid 6 € (maksmine kohapeal, sularahas), sest loengusarja toetab Tallinn Liigub.

Lektor Taavi Metsma on lõpetanud nii Tartu Tervishoiu Kõrgkooli füsioteraapia eriala, kui ka Tartu Ülikooli terviseteaduste magistriõppe. Lisaks on ta omandanud rehabilitatsiooni spetsialistide ja abivahendi tehniku kutse. Peamiselt spetsialiseerub Metsma skeletilihassüsteemi füsioteraapiale (akuutsed ja ülekoormusvigastused, postoperatiivne taastumine ning püsima jäänud valu). Hetkel töötab ta Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis ergonoomika ja IPT personaaltreenerite koolituses õppejõuna, Põhja-Eesti Regionaalhaiglas ortopeedia osakonna füsioterapeudina ja erafirmades Fysioviis ja Sportomedica koolitaja/füsioterapeudina. Oma töös hindab kõrgelt kaasaegset tõenduspõhist lähenemist, mistõttu armastab lugeda palju erialast kirjandust, täiendada end koolitusel ning aeg-ajalt kogunenud teadmiseid ka koolitajana edasi anda.

Loengusarja "TREENI TEADLIKULT" sügihooajal toimub lisaks veel 11 loengut:

01.10 Üleminekuperiood ja ettevalmistus uueks ratta hooajaks - Eesti Maastikuratturite koondise peatreener Karmen Reinpõld
08.10 Hormoonid organismis ja nende roll saavutusvõimes - meditsiiniteaduste doktor Margus Annuk
15.10 Kaela - ja õlavöötme valulikkus - põhjused, ennetamine ja ravi - füsioterapeut Katre Lust-Mardna
22.10 Mikrobioom, toitumine ja liikumine - bio- ja toiduainete tehnoloog Kaarel Adamberg
29.10 Praktilisi soovitusi laborianalüüside tõlgendamisel arstilt - laboriarst dr Anneli Raave-Sepp
05.11 Venitus soojendusel, treeningus ja taastumisel - füsioterapeut Jörgen Puis
12.11 Terve keha ja vaimse tasakaalu saavutamine jooga abil - joogaõpetaja Kristiina Piiparinen
19.11 Südame ja spordi vastastikune mõju - kardioloog ja spordiarst dr Meelis Vainu
26.11 Haigused, taastumine ja sportimine - spordiarst Agnes Mägi
03.12 Lihastreeningu enamlevinud vead ja õige viis - treener ja toitumisterapeut Egle Eller-Nabi
10.12 Treeningu mõju kesknärvisüsteemile ja ajule - TLÜ professor Kristjan Port

Igale soovitud loengule on vajalik eelnev registreerimine: https://www.tlu.ee/treeniteadlikult

Loengusarja korraldab TLÜ Loodus- ja Terviseteaduste Instituut ja toetab Tallinn Liigub.
Inimestele teavitust aitab teha Delfi.

Artikliga on seotud osad varasemate aastate loengute täispikad videod, mida Delfi on filminud.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid