Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa avaldas Eesti noorsportlaste üle uhkust.

„Olümpiafestivali tulemused näitavad, et Eesti spordil on tugev ja laiapõhjaline järelkasv. See on tunnustus treenerite, alaliitude, klubide, kõigi abiliste ja toetajate tööle ja panusele ning märk, et Eesti spordisüsteem toimib. Soovin kõigile meelekindlust ja tarkust oma eesmärkide poole püüdlemisel ning loodan, et kuuleme meie noortest veel aastakümneid suures spordis,“ lausus Sõõrumaa.

Eesti delegatsiooni juht Merle Kaljuranna sõnul valmistas koondis kogu olümpiafestivali vältel rõõmu oma pühendumuse ja heade tulemustega, mis on võrreldavad senise rekordaastaga 2005.

„See näitab, et järelkasv on tugev, seda enam, et olümpiafestival on tõestanud end hea indikaatorina tulevaste tippspordi tähtede ennustamisel. Noorte sportlaste silmad säravad – on näha, et neis on suurt potentsiaali tippspordis läbi löömiseks. Sealjuures tuleb tunnustada, kui silmapaistvalt professionaalse suhtumisega on kõik meie medalivõitjad,“ rääkis Kaljurand.

Eesti koondisele on tänavune Euroopa noorte olümpiafestival olnud vägagi edukas – meie noorsportlased võitsid koguni viis medalit, neist kolm kuldsed:

  • kuldmedal eraldistardis ja kuldmedal grupisõidus - jalgrattur Madis Mihkels (Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi, treener Caspar Austa; õpib Tartu Raatuse Koolis)
  • kuldmedal 5000m käimises - kergejõustiklane Jekaterina Mirotvortseva (KJK Kalev Sillamäe, treener Jevgeni Terentjev; õpib Sillamäe Kannuka Koolis)
  • pronksmedal eraldistardis - rattur Laura Lizette Sander (Pärnu Kalevi Spordikool, treener Kaido Juurik; õpib Paikuse Põhikoolis)
  • pronksmedal judos (-60kg) - judoka Viljar Lipard (SK Audentes, treenerid Vladimir Stepanjan, Dmitri Lepp, Aavo Põhjala, Tallinna Spordikool; õpib Tallinna Laagna Gümnaasiumis)

Lisaks medalitele teenis Eesti koondis tänavusel olümpiafestivalil veel 17 kohta esikümnes:

  • Jalgrattaspordis: Frank Aron Ragilo eraldistardis 7. koht
  • Judos: Darja Mihhailova (-52kg), Givi Kokhtashvili (-81kg), Karl Tani Priilinn-Türk (-90kg) – kõik 9. koht
  • Kergejõustikus: Pippi Lotta Enok seitsmevõistluses 4. koht, Steven Sepp kümnevõistluses 5. koht, Kristian Otlot 800m jooksus 7. koht, Marit Kutman 200m jooksus 8. koht, Kelly Heinpõld vasaraheites 8. koht, kolmikhüppes Maria Dudareva 8. koht, 110m tõkkejooks Karl-Hendrik Palu 10. koht
  • Maadluses: Maarja Plaser naistemaadluse (-57kg) 5. koht, Kristo Merilain kreeka-rooma maadluses (-60 kg) 9. koht
  • Tennises: Andreas Sillaste meesüksikmängus 9.-16. koht
  • Ujumises: Laura-Liis Valdmaa 100m seliliujumises ja Demid Solodov 50m vabaltujumises – mõlemad 9. koht, Laura-Liis Valdmaa 200m seliliujumises 10. koht

Olümpiafestivalist võtsid osa 48 riigi koondised, medaleid võitsid 38 riiki. Medalitabeli tipus asuvad Venemaa (66 medalit, neist 28 kulda), Suurbritannia (25 medalit, neist 11 kulda), Türgi (27 medalit, neist 11 kulda). Eesti sai medalitabelis kolme kuldmedali ja kahe pronksiga 15. koha, edestades selliseid spordiriike nagu Holland, Tšehhi ja Taani ning naaberriike Soomet ja Lätit ning ka Leedut.

Eesti noorsportlased on alates 1993. aastast võitnud suvistelt Euroopa noorte olümpiafestivalidelt kokku 30 medalit. Kõige edukamad on olnud eestlaste jaoks kergejõustik ja judo, kus meie sportlased on teeninud vastavalt 12 ja 9 medalit. Järgneb jalgrattasport 5 medaliga ning tennis ja ujumine kahe medaliga.

Kõige medalirohkemad aastad on olnud 2005 ja 2019, kui Eesti koondis võitis kokku viis medalit, mõlemast aastast pärinevad ka ainsad juhtumid, kus üks Eesti sportlane on võitnud kaks medalit – tänavu Madis Mihkels rattaspordis kaks kulda, 14 aastat tagasi kergejõustiklane Kaire Leibak kuldmedalid kaugus- ja kolmikhüppes.