Laupäeva hommikul Pärnu lahel valitsenud tuulevaikus lükkas kella 10ks hommikul planeeritud regati viimase etapi, Alter Marine Pärnu ringi stardiaega edasi enam kui kaks tundi. Keskpäeval 10-miilisele etapile suundunud jahtidel oli viimane võimalus oma positsiooni või poodiumikohta parandada.

ORC I grupis, kus enne viimast võistluspäeva oli esikolmiku jahtide vahel tulemustes kaks punkti, sai teoreetiliselt juhtuda veel kõike. Siiski, senine liider, Dago Jahtklubi jaht Olympic Tiit Vihuliga roolis sõitis kogu sõidu kindla eesmärgiga regatt võita. See neil ka õnnestus, kuigi võrdse arvu punktidega (16) teiseks tulnud Sven Nuutmanni jahiga Postimees Sailing Team, samuti Dago Jahtklubist. Poodiumi kolmanda koha võitis Haaopalu Jahtklubi jaht Matilda 4 Koit Pautsiga roolis, vaid üks punkt lahutamas teisest kohast.

Jahi Olympic roolimees Tiit Vihul lausus, et nende meeskonna eesmärk regatile tulles oli võita, kuid kindlasti oli see eesmärk ka teistel. „Nagu enne regatti arvata oli, et võitlus esikoha pärast saab väga tihe olema ning näitas ka võistluse esimene pool, et neli jahti olid teistest natuke üle. Võistluse edenedes jäid poodiumi pärast võitlema kolm jahti. Viimast etappi sõitma minnes oli meie taktika hoida esmane konkurent Postimees Sailing Team tagapool, sellega ei teinud me neile kindlasti rõõmu, kuid oma ülesande täitsime sajaprotsendiliselt. Me ei saa ütelda, et me milleski palju paremad olime, sest esikolmik oli kõik ühe punkti sees - küllap oli õnn meie poolel seekord. Võitma me tulime ja võit tuli, kuid kindlat ei olnud loomulikult midagi, sest häid ja võrdseid jahte on palju."

ORC II grupi poodiumiheitlusse jagus põnevust viimase etapi finishini. Viimasele võistluspäevale liidrina vastu läinud Aivar Tuulbergi Katariina II Pärnu Jahtklubist sai viimasel etapil kirja neljanda tulemuse ning nende lähim konkurent Evelyn III Saaremaa Merispordiseltsist/Kalevi Jahtklubist Kristen Pugi juhtimisel tõusis teise kohaga viimaselt etapilt Katariina II-ga võrdse arvu punktideni koondkokkuvõttes. Kuid seerias hilisem kõrgem koht andis võidu Evelyn III-le. Kolmanda koha sai 22 punktiga Kalevi Jahtklubi jaht My Car Harles Liiviga roolis.

Evelyn III kapten Kristen Pugi ütles pärast regativõidust teadasaamist, et see tulemus oli neile suur üllatus.„Kindlasti ei tulnud me regatti võitma, arvestades meie grupi hirmkõva konkurentsi ja oleksime oma tulemuseks ennustanud näiteks viiendat kohta. Tuuleolud soosisid meie jahti, kuid ka meeskond oli meil väga tubli, eritu meie alla 20-aastased noorliikmed roolimees Keith Luur ning Joosep Laus ja Karl Lember. Olen ise seda regatti sõitnud juba üle 25 aasta ja see regatt on kõige olulisem purjetamisvõistlus Eestis. Vanasti osales meid 30-40 jahti, kuid nüüd on osalemas 130 jahti ja see on ikka väga suur mass liikumas ühest sadamast teise - tähtis võistlus Eestile."

ORC III grupis, kelle jaoks Muhu Väina regatt oli ka Eesti Meistrivõistlusteks, käis põhiline heitlus poodiumikohtade eest Venemaa jahtide vahel, neile pakkus konkurentsi regati kõige noorema koosseisuga tiim Lagle III Ülari Velvistega roolis Haapsalu Jahtklubist, kes võitis ka regati ühe etapi ja tuli kokkuvõttes neljandaks. Poodiumikohad jagasid omavahel enam kui 15 aastat Muhu Väina regatil osalenud Venemaa meeskonnad vastavalt Vasiili AlexeeviKvartet St Peterburgist, Vasiili Bykovi Bamby St Peterburgist ja Dmitry Mostovoy Prizrak Moskvast.

Kvartet jahi kapten Vasiili Alexeev tänas oma võidukõnes eestlaste külalislahkust, regati suurepärast korraldust ja ausat võistlust. „Igal aastal tuleb ikka rohkem ja rohkem jahte Venemaalt osalema Muhu Väina regatil ning see regatt on saanud suurepäraseks lingiks Venemaa ja Eesti purjetajate vahel. Meie edu võti oli kindlasti paadi korralik ettevalmistus ja põhjalik seadistus kõikvõimalikeks ilmatingimusteks. Samuti on meie jahi võtmeisikud aastaid koos purjetanud ja tunnevad üksteist väga hästi. See võis olla meile ka konkurentsieeliseks. Kõige raskemad kuid ka põnevamateks olid vaikse tuule või vahepealse tuulepuudusega etapid. Sa näed oma konkurente sinust möödumas ja horisondi taha kadumas, kuid sa pead hoidma oma pea selge ja tegema parima oma positsiooni parandamiseks ja võitlema kuni viimase finishiliinini ja mitte kunagi alla andma!"

ESTLYS 1 grupi regativõit läks suurte kogemustega Kalevi Jahtklubi jahile Merion X, mille roolis Ain Pomerants. Regati esimesest etapist alates liidrikohal purjetanud ja kolm etapivõitu noppinud võitis ka regati viimase etapi Pärnus ning tuli 12 punktiga kindlalt tänavuse Muhu Väina regati võitjaks. Teise koha poodiumil võttis samuti staazhikas meeskond - Mart Tamme Katarina Jee Saaremaa Merispordi Seltsist, kaotust võitjale 5 punkti. Kolmanda koha sai 24 punktiga lätlaste Extra Brut Alexei Alexeeviga roolis.

Merion X meeskond olid regativõidu üle äärmiselt õnnelikud ja väljendasid oma heameelt poodiumi kõrgeimal astmel lauldes nende jahi tunnuslaulu „Meri on, meri jääb, meri olema peab..." Roolimees Ain Pomerants ütles, et selline tulemus oli neile endalegi üllatus. „Me ei mäletagi, millal me viimati Muhu Väina regatis võitnud oleme, sest eelmine hooaeg jäi meil täiesti vahele. Seepärast oleme võidu üle siiralt õnnelikud!"

ESTLYS 2 grupis käis poodiumiheitlus eelkõige nelja jahi vahel. Võrdselt tugevalt alustasid regatti kaks põlist konkurenti Kalevi Jahtklubist - Alar Ivansoni Tessa ja Ain-Eke Jalasto Fanatic võttes kumbki etapivõidud esimesel kahel etapil. Edasi noppis Tessa aga paremaid kohti, lisades seeria lõppu ka kaks etapivõitu, kindlustades sellega endale 16 punktiga juba kolmandat korda Muhu Väina regati võidu. Väga stabiilse seeria tegi Saaremaa Merispordi Seltsi jaht Centaur Risto Riimiga roolis saades üldkokkuvõttes teise koha. Möödunud aasta teise koha medalitele lisab pronksised medalid kollektsiooni naistetiim Piloilleri 3 Anne-Mari Luik juhtimisel Rein Ottosoni Purjespordikoolist, kõrgeimateks kohtadeks seerias Kuivastu-Roomassaare etapivõit ja Pärnu ringi teine tulemus.

Tessa kapten Alar Ivansoni kommentaar. „Meie eesmärk oli stabiilselt hästi sõita ja mitte teha mingeid ekstreemseid nurgakaid ja rumalusi. Sõitsime oma sõitu ja viimane etapp oli täiskontroll meie poolt - sealt ka etapivõit. Kõige rohkem jäävad sellest regatist meelde pikad tuulevaikuses ja plekis istumised, eriti just pika Roomassaare-Pärnu etapil, kus istusime viis tundi plekis ja sealt tuli ka meile 19. koht mahaviskeks. See aeg tiksus seal ainult meie kahjuks. Aga lõpp hea, kõik hea ja me oleme väga rahul."

ESTLYS III võistlusgrupis oli läbi regati samuti pingeline võitlus esikoha pärast, mis sai lahenduse viimasel ALTER MARINE etapil Pärnu ringil laupäeval. Võitjaks purjetanud Haapsalu Jahtklubi jaht Black Bird ile tagas edu ühtlaselt stabiilne seeria, kus vaid esikohad ja kolmandad kohad. Black Bird'i kapten Tarmo Polli´l ei lõppenud kiidusõnad meeskonnale: „Võit tuli tänu väga heale meeskonnatööle, üksi ei tule sellist tulemust - oleme oma neljase tiimiga sõitnud viimased viis aastat nii kokku, et tihti pole vaja poolt pilkugi, et kõik teaksid, mida teha tuleb. Purjetamises peab loomulikult alati õnne olema ning see aasta ka ilm soosis, kuid peamine on ikkagi meie meeskond!" Tänavusel regatil pakkus põnevust tihe rebimine konkurentidega, kuid Black Birdi meeskond tõi välja ka 15 tundi kestnud etapi Roomassaarest Pärnusse, millele andsid vürtsi nii tuulevaikuses istumised kui ka öine jõudmine Pärnu lahte.

Black Birdi lähim konkurent oli Saaremaa Merispordi Seltsi jaht Lote Rando Salu juhtimisel, kelle seerias samuti vaid esiviisiku kohtade punktid, mis kindlustasid neile regati hõbemedalid. Kalevi Jahtklubi meeskond jahil Far-O-Zon, millel kapteniks Maarja Kask, sai kaela regati pronksmedalid.

Folkboot klassis, mille jaoks Muhu Väina regatt on juba aastaid olnud ka Eesti Meistrivõistlusteks, osales sel aastal 10 folkbooti. Suurepärase seeria 7 punkti, millesse pärast mahaviset jäi lisaks esikohtadele vaid üks teine koht, sõitis välja Tiit Riisalo jaht Lind Kalevi Jahtklubist, kus roolimeheks Vaiko Vooremaa, tulles nüüd kolmandat korda Eesti meistriks. Täpselt topeltarvu punktidega sai regati hõbemedalid kaela Rimo Timmi meeskond jahilLinda Kalevi Jahtklubist, kellel samuti õnnestus napsata üks etapivõit. Kolmanda koha pronksmedalid sai Peeter Välkmanni jahi Tee Chee meeskond, kes oli võidukas regati viimasel etapil Pärnu ringil.

2019 Folkboot Eesti meister Tiit Riisalo kommentaar küsimusele, mis oli nende jahi võidu võti, ütles, et sellele ei ole ühte vastust. „Purjetamine on ühelt poolt tehnikasport ja teiselt poolt mõttesport ning koosneb väga paljudest erinevatest komponentidest. Tegelikult võidab see, kes ei ole tugev mingis konkreetses komponendis, vaid kes eksib kõige vähem. Mulle meeldib, et folkboot on monotüüp klass ja merel kohtudes sa tead, kes on ees ja kes taga. Neid põnevaid hetki on seetõttu regatil väga palju ja rohkem jäävad vast meelde raskemad kohad. Eriti jääb sellest regatist meelde Roomassaare-Pärnu etapi neli tundi tuulevaikuses istumist kui me vaatasime vahepeal träkkeri pealt konkurentide liikumist kolme sõlmega, aga sellest saab ainult tugevamaks. Tervikuna oli regatt väga mõnus!"

Tänavu võistlesid Muhu Väina regatil ka Open 800 klassi jahid Venemaalt, kes pidasid siin selle klassi meistrivõistlusi. Viie osalenud sportjahi hulgas oli teistest selgelt üle Andrei Nikandrovi meeskond jahil Globus, teise koha regatil sai Ivan Tokarevi jaht Alaska ning kolmanda koha Aleksandr Proniashkini Equator.

Peavõistlusjuht Andres Taltsi sõnul soosis ilm tänavu purjetajaid väga. „Kuigi valdavad olid regati ajal nõrgad tuuled ja kogeda sai ka tunde kestvaid tuulevaikuseid, siis see ongi avamerepurjetamine. Tuleb osata purjetada igasugustes oludes. Palju parem pool oli see, et vihma saadi vaid Kuivastu-Roomassaare etapi hommikul ja Roomassaarde jõudes olid tormiriided kõigil juba kuivanud. ORC I ja II grupi jahtide ühte starti ja samale rajale kokkupanek oli hea otsus. Kuigi väiksematele jahtidele see algul väga meeltmööda ei olnud, siis tugev võistlusmoment ja võimalus ennast võrrelda kõigi konkurentidega kahes võistlusgrupis, rääkis selgelt selle otsuse kasuks. Purjetajate tagasiside ja tänusõnade põhjal usun, et regatt õnnestus väga hästi!"

A. LE COQ 62. MUHU VÄINA REGATI VÕITJAD JA ESIKOLMIKUD:

ORC I
I Olympic, EST463, jahtklubi Dago, kapten Tiit Vihul, Meelis Pielberg, Meelis Pielberg, Marko Ollik, Raul Vane, Raul Grigorjev, Aivar Kaljumäe, Jana Kiik, Raul Vinnal, Gertrud Saage, Tanel Trõõp, Joel Timm
II Postimees Sailing Team, EST850, Jahtklubi Dago, kapten Sven Nuutmann, Juss Ojala, Kaarel Kruusmägi, Marek Harjak, Mairold Metsaviir, Rando Randmaa, Margus Nõmmik, Kristiina Truuverk, Karl Vahtra
III Matilda 4, EST112, Haapsalu Jahtklubi, kapten Koit Pauts, Arne Veske, Andrus Luht, Aso Koris, Joonas Kiisler, Maarjus Leppik, Taavi Eller, Erki Teras

ORC II
I Evelyn III, EST477,
SMS/KJK, kapten Kristen Pugi, Keith Luur, Koit Leemet, Joosep Laus, Karl Orav, Marko Saarlaid, Koit Leemet, Indrek Nõlvak
II Katariina II, EST646, Pärnu Jahtklubi, kapten Aivar Tuulberg, Karl-Hannes Tagu, Kevin Grass, Henri Lepik, Kaspar Kikerpill, August Luure, Henri Tauts, Jaan Akermann
III My-Car, EST535, Kalevi Jahtklubi, kapten Harles Liiv. Ksenia Jemeljanova, Margus Reimann, Andrus Aavaste, Tõnis Luik, Riho Koost, Erki Maidre, Reio Mägi

ORC III
I Kvartet, RUS297, Neva, kapten Vasily Alexeev, Mikhail Kubants, Anna Yakovleva, Vitalii Shabanov, Aleksei Gretsener
II Bamby, RUS1118, SPb RYC, kapten Vasiili Bykov, Vitaly Vovk, Natalija Vovk, Aleksandr Akopjan, Dmitry Rudenko
III Prizrak, RUS331, Vodnik, kapten Dmitry Mostovoy, Daniel Liburg, Anne Lenskaya, Vladimir Zagovkin

ESTLYS I
I Merion X, EST710, Kalevi Jahtklubi, kapten Ain Pomerants, Mart Vilgats, Heiki Tauts, Jaan Koppel, Ivar Valdmaa, Toomas Linamäe, Raivo Susi, Raivo Teigar, Sven Valdmaa
II Katarina Jee, EST464, Saaremaa Merispordi Selts, kapten Mart Tamm, Priit Riim, Tanel Peeters, Tanel Tamm, Madis Tamm, Urmas Pastarus, Risto Leedo, Andres Tamm
III Extra Brut, LAT577, Pilseta YC, kapten Alexei Alexeev, Anna Alexeeva, Erki Melts, Alfs Pampe, Agris Evaldsons, Oleg Budo, Aleksejs Jelins, Olaf Sumberg Rasmus Maalinn

ESTLYS II
I Tessa, EST324, Kalevi Jahtklubi, kapten Alar Ivanson, Aleksaner Ott, Karl Saluveer, Kaupo Kala, Kadri Sild, Meelis Mõtlik, Siim Tuksam, Markus Vihma
II Centaur, EST371, Saaremaa Merispordi Selts, kapten Risto Riim
III Piloilleri 3, FIN9004, Rein Ottosoni Purjespordikool, kapten Anne-Mari Luik, Brett Astrid Võmma, Birgit Orav, Juuli-Ann Tähiste, Kristin Karp, Kaija Kitnurm, Helena Luik
ESTLYS III
I Black Bird, EST574, Haapsalu Jahtklubi, kapten Tarmo Polli, Argo Ottens, Eleri Tänav, Kristjan Raid
II Lote, EST460, Saaremaa Merispordi Selts, kapten Rando Salu, Peeter Püüding, Riho Leppik, Daniel Rüütel
III Far-O-Zon, EST750, Kalevi Jahtklubi, kapten Maarja Kask, Neeme Külm, Janari Lage, Agur Kruusing

Folkboot
I Lind, EST32, Kalevi Jahtklubi, kapten Tiit Riisalo, Vaiko Vooemaa, Signe Riisalo
II Linda, EST42, Kalevi Jahtklubi, kapten Rimo Timm, Merlyn Valma, Pertti Neero
III Tee Chee, EST38, Kalevi Jahtklubi, kapten Peeter Välkmann, Enn Normak, Urmas Oja

Open 800
I Globus, RUS250, SPb RYC, kapten Andrei Nikandrov, Yury Troshin, Roman Varakushin, Alexander Shathanov
II Alaska, RUS298, MBU SC Primorsk, kapten Ivan Tokarev, Olga Rogaleva, Yury Malgin, Maria Azovtseva, Tatiana Krivoseeva
III Equator, RUS298, SPb RYC, kapten Aleksandr Proniashkin, Alexey Alexeev, Oleg Belousov, Olga Shinkarenko, Aleksey Golubev