Maailma statistika järgi on alaseljavalude kogemine elu jooksul pigem reegel kui erand, seda esineb ca 80% inimestel. Samas on ka teada, et enamik nendest valudest ei ole pikaajalised ega põhjusta inimestele suuri ja püsivaid tervisemuresid.

Mida peaks tervisesportlane tegema kui tal tekib alaseljavalu? Kas treenimine tuleks katkestada või mitte? Millal peaks pöörduma abi saamiseks spetsialisti poole ja kelle poole erineva seljavaevuse puhul suunduda?

Need on ka 16. oktoobri loengu peamised teemad, millele füsioterapeut Mikk Pärn üritab vastuseid anda. Lisaks tuleb juttu seljavalude ennetamise võimalikkusest ning treeningus tegevusest tervikuna. Loengu järel peaks igale kuulajale kujunema tegutsemisjuhis mida igapäevaselt kasutada, et ära hoida või vähendada seljavalusid. Juttu tuleb põgusalt ka laste ja noorte seljavaludest nii treeningul kui ka väljaspool seda. Teoreetilisi nõuandeid saadavad praktilised videod.

Alaselja loeng on osa Treeni teadlikult loengusarjast, mida korraldab Tallinna Ülikool. Need toimuvad detsembrini teisipäeva õhtuti ülikooli Räägu 49 (Tallinn) õppehoones. Järgmiste teisipäevade teemad on koormustest, hommiku vs õhtune treening, geenid ja sport, südame tervis, jalalaba vaevused jne. Kõik loengud algavad mugaval peale tööd ajal, kell 18:00 ja kestus on ca 1,5 tundi. Osavõtutasu on 6 € (maksmine kohapeal, sularahas).

Lektor Mikk Pärn omandas kõrghariduse Tartu Ülikoolis. Seejärel töötas füsioterapeudina Viljandi Haiglas ning erinevate spordivõistkondadega. Hetkel on põhitegevusteks Steliise Erakliiniku juhtimine ja töö nii laste kui ka täiskasvanute füsioterapeudina. Viimased 6 aastat on Pärn tegelenud personaaltreenerite koolitamisega ning tundnud süvendatud huvi üldfüüsilise treeningu aspektide vastu. Tippspordi toetusmeeskonna liikmena on ta töötanud kõigi peamiste pallimängude vallas (korvpall, jalgpall, võrkpall, käsipall). Lisaks sellele süvendatult tennisistidega, võistlustantsijate ning iluuisutajatega. Harrastussportlastest on tema peamised kliendid jalgratturid, võrkpallurid, jooksjad ning tennisistid.

Loengusari TREENI TEADLIKULT sügis 2018 on peale seda loengut veel 8 loentud. Need on:
23.10 Sport ja südame tervis. Laboriarst dr Anneli Raave-Sepp
30.10 Kuidas vältida vigastusi ja parandada sooritusvõimet? Füsioterapeut Mati Arend
06.11 Terviseuuringu roll treeningprotsessis. Spordiarst dr Pii Müller
13.11 Jõutreening ja vastupidavus, hommik või õhtu - sõbrad või vaenlased. Spordibioloogia dotsent Jarek Mäestu
20.11 Kui jalalaba teeb valu? Ortopeed dr Armin Heiman
27.11 Kuidas geenid mõjutavad meie sporti ja sport geene. Geenitehnoloog dr Tõnu Esko
04.12 D-vitamiin, tervis ja treening. TÜ professor Vahur Ööpik

Igale soovitud loengule on vajalik eelnev registreerimine: http://www.tlu.ee/treeniteadlikult.

Loengusarja korraldavad TLÜ Loodus- ja Terviseteaduste Instituut, SportEST ja toetab Tallinn Liigub. Inimestele teavitust aitab teha Delfi.

Uudisega seotud on täispikad videod (1,5h) eelmiste hooaegade osadest loengutest tasuta vaatamiseks.