Kui tavaliselt on mängusaal tund aega enne kohtumise algust üsna tühjavõitu, siis seekord oli teisiti. Võrkpallikoondise vaimustuse laineharjal olid inimesed Tallinna Kalevi spordihalli aegsasti kohale tulnud, pool tundi enne mängu algust olid 1800 istekohta sisuliselt võetud. Seejärel läksid käiku istekohad ja vahekäigud. Kokku elas Eesti ja Iisraeli võrkpallimatšile saalis kaasa umbes 2200 inimest.

„Mängisime müstilise publiku ees,” vangutas 35-aastane libero Rait Rikberg võidu järel pead. „Minu silmad pole seda enne näinud, et pool tundi enne kohtumise algust pole kuhugi istuda. Kreisi! Mul pole lihtsalt sõnu. Ma ei tea, kuidas neile tasuda.”

Eks ikka hea mänguga ja seda Gheorghe Cretu hoolealused ka tegid. Pärast Ilja Goldrini serviseeriat pääses Iisrael avageimis ette 13 : 9, kuid seejärel panid Sinilõvid püsti korraliku Eesti võrkpalli kaera-jaani. Avageimis säras esmalt kokku 19 punkti toonud diagonaalründaja Oliver Venno, seejärel Robert Täht ja õigupoolest – nagu alati heade mängude puhul – ikka kogu meeskond. Eesti võitis mängu 25 : 19, 25 : 21 ja 25 : 15.

Cretu saatis platsile alguses Venno, Tähe, Kert Toobali, Kristo Kollo, Timo Tammemaa, Andri Aganitsa ja Rikbergi, lõpuks said väljakule ka kõik teised. Üleolek kolmandas geimis oli nii mäekõrgune (juhiti 16 : 4), et naljaga pooleks öelduna oleks võinud sisse vahetada ka peaministri Jüri Ratase ja EOK presidendi Urmas Sõõrumaa, kes olid Kalevi spordihalli tulnud tänama 50 aastat tagasi liidu meistriks tulnud Eesti võrkpallilegende. „Tegelikult soovisin juba varem vahetusi teha,” ütles Cretu, kes andis lõpus võimaluse end suure publiku ees näidata noortele. „Diagonaalründajate osas on mul kaks maailma tippklassi mängijat valikus. Ka Läti mängu eel ei olnud teada, kas mängib Venno või Renee Teppan. Oliveri tänase mängu üle olen õnnelik.”

Venno tõi 19 punkti (rünnak 57%), Täht 17, Aganits 6, Henri Treial ja Timo Tammemaa kumbki 4 silma.

Keelele kingitust ei tehta

„Iisrael kuuekesi meie seitsme mängija vastu ei saanud,” sõnas Täht ja selgitas, et pidas lisamängijana silmas ikka publikut. „Siin pole neil lihtne mängida. Publik on uues Kalevi hallis väljakule hästi lähedal, nad kuulevad hästi, mida väljakul räägitakse ja meie kuuleme neid. Kokkuvõttes surusime keskpärase mänguga Iisraeli põlvili.”

Rikberg pole päris nõus: „Mingil hetkel olime jah võib-olla keskpärased, aga üldjuhul tegime ikka okei mängu.”

Eesti jätkab valiksarja täisedu ehk kahe võiduga ja võib juba pühapäeval Iisraelis toimuval kordusmängul kindlustada alagrupi esikoha ja EM-finaalturniiri pileti. „Muidugi läheme sinna seda tegema,” kinnitasid Täht ja Rikberg kui ühest suust.

Kas seejärel jätkuks põhimeestel üldse motivatsiooni jaanuaris uuesti koduklubist koondisse tulla, et meie jaoks üsna tähtsusetus mängus uuesti lätlastele tuul alla teha? „Minul oleks kindlasti. Ma pole selline spordimees, kellel oleks sellisest mängust suva või ei viitsiks tulla. Olen alati valmis endast sada protsenti andma,” ei kavatse Täht Läti treenerile Avo Keelele kingitust teha.

Eesti rahvusnaiskond kaotas võõrsil Tšehhile kuivalt, saades geimides 23, 12, 19. Nende võimalus EM-ile jõuda muutus küll ähmasemaks, kuid kui laupäeval suudetakse kodus revanš võtta, oleks jaanuaris kõik endiselt võimalik. Alagrupi liider on täisedu kolme võiduga Soome, mis sai Helsingis 3 : 1 jagu Rootsist.

TULEMUSED
Mehed
Eesti – Iisrael 3 : 0
25 : 19, 25 : 21, 25 : 15
B-grupp: 1. Eesti 2 võitu (6 punkti), 2. Iisrael 1 (3), 3. Läti 0 (0).

Naised
Tšehhi – Eesti 0 : 3
25 : 23, 25 : 12, 25 : 19
E-grupp: 1. Soome 3 võitu (7), 2. Tšehhis 1 (5), 3. Eesti 1 (4), 4. Rootsi 1 (2).

Eesti meeskond alustas turniiri pühapäeval Riias, alistades 5200 inimese ees Läti 3:1. EM-valiksarja avavoorus sai Iisrael Lätist jagu 3:0. Seega täna kohtuvad alagrupi liidrid omavahel.

Viimati mängis Eesti koondis Iisraeliga 2015. aastal Euroopa liiga raames, kui Eesti võitis esimese mängu 3:0 ja teise 3:1. EM-finaalturniirile on Iisrael jõudnud vaid korra – aastal 1971, mil saadi 12. koht. MMil mängiti viimati 1970. aastal.

Rahvusmeeskonna peatreener Gheorghe Crețu sõnul minnakse Iisraeliga mängima nagu iga vastasega – täie tõsidusega. „Loomulikult ootan meestelt samu asju nagu alati, ootan, et tehakse seda, mille oleme kokku leppinud. Läti ei mänginud meie vastu sugugi mitte halvasti ja arvestades, et Iisrael sai Lätist jagu 3:0, ootab meid ees väga raske mäng. Suures plaanis jäin mängijate esitusega Riias rahule ning ootan Iisraeli vastu sama keskendunud tegutsemist,“ sõnas peatreener ja edastas sõnumi ka fännidele. „Riias käinud fänniarmee tuleb loodetavasti ka Tallinnas meid sama emotsionaalselt toetama. Fännide abi on alati meeskonna jaoks oluline ja Eesti võrkpalli toetajaskond on kirjeldamatult vägev seltskond,“ lisas Crețu.

Eesti meeskonna koosseis mänguks Iisraeliga: Kert Toobal, Markkus Keel, Renee Teppan, Oliver Venno, Ardo Kreek, Andri Aganits, Henri Treial, Timo Tammemaa, Kristo Kollo, Robert Täht, Andrus Raadik, Stefan Kaibald, Rait Rikberg, Silver Maar.

Finaalturniirile pääseb iga alagrupi võitja ja viis paremat teise koha saajat. Et mõnes alagrupis on neli, mõnes aga kolm meeskonda, arvatakse neljastes alagruppides maha grupis viimaseks jäänud meeskonnaga mängitud kohtumiste tulemused.

Naiskond on suures mängus sees

Kui rahvusnaiskond alustas EM-valiksarja 2:3 kaotusega Soomele, siis sellele järgnenud mängul võõrsil Rootsiga saadi 3:1 võit, mis tõstis meie naiskonna E-alagrupis teisele kohale
Kahe vooru järel on nii Eestil kui Soomel kirjas 4 punkti. Rootsi ja Tšehhi järgnevad 2 punktiga.

Eesti naised mängisid Tšehhiga viimati 2004. aastal, kui Tšehhi B-koondis alistas Eesti naiskonna kontrollkohtumises 3:1. Aasta varem kaotati Tšehhile kontrollmängus 0:3. Tšehhi näol on tegu tugeva võrkpalliriigiga, naiskonnal on ette näidata EMi pronks aastast 1997. Kokku on EMil osaletud 10 korda, MMil 3 korda. Viimasel EMil aastal 2017. saadi 12. koht, Euroopa liigas saadi sel aastal 3. koht.

Eesti naiskonna peatreener Andrei Ojamets kinnitas, et võit lisab kahtlemata vajalikku enesekindlust. „Sellised võidud annavad enesekindlust juurde ja tahtmist veel võita. Aga fakt on, et see mäng Tšehhiga ei saa kindlasti olema lihtne, neil on kaks kaotust selja taga, mõlemad 2:3, kindlasti ei taha nad kodusaalis veel Eestile kaotada,“ hindas kogenud juhendaja olukorda. „Tšehhi naiskond on füüsiliselt väga võimas, seal on pikad mängijad. Eks me proovime ka nende vastu leida seda õiget retsepti,“ lisas Ojamets.

Pärast võõrsilmängu kohtutakse Tšehhiga viimases sel aastal peetavas mängus koduses Kalevi spordihallis 25. augustil. Kui kahest Tšehhiga peetud mängust saadakse vähemalt üks võit, ollakse jätkuvalt mängus sees. Kokku on kuus alagruppi, finaalturniirile pääseb iga alagrupi võitja ja teise koha saanud naiskond.

Eesti naiskonna koosseis mänguks Tšehhiga: Hanna Pajula, Ingrid Kiisk, Nette Peit, Eliisa Peit, Eliise Hollas, Kaisa Bahmatsev, Kristi Nõlvak, Julija Mõnnakmäe, Kristiine Miilen, Liis Kullerkann, Kertu Laak, Kristel Moor, Liis Noormets, Kadi Kullerkann.