Eesti alaliidu presidendi ja Euroopa Võrkpalli Konföderatsiooni (CEV) asepresidendi Hanno Pevkuri eestvedamisel koostatud esialgne visioon näeb ette, et sarjas osalevad Euroopa edetabeli 16 paremat riiki, kes ei mängi tuleval hooajal Uues Võrkpalli Liigas (New Volleyball League; vana nimega Maailmaliiga). Rahvusmeeskonna kõrval kuuluksid loodavasse sarja seega teiste seas näiteks Euroopa meistrivõistlusted neljanda kohaga lõpetanud Belgia, eelmise EM-i hõbemedalist Sloveenia kui ka meie põhjanaaber Soome.

„Loodavas sarjas saaksime suure hulga matše väga kõrgel tasemel koondistega, mis on rahvusmeeskonna arengus järgmise sammu tegemiseks ülioluline,” rääkis Pevkur. Uuest liigast võiks olla huvitatud ka CEV, sest praegu nende egiidi all toimuv Euroopa liiga koondab vaid riike, kes Maailmaliigas ei osale või siis tugevamate maade B-koondisi.

Esimesed läbirääkimised uue liiga loomiseks peeti nädalavahetusel EM-finaalturniiri ajal ja kõnelused liiga asutamiseks jätkuvad juba käesoleva nädala teises pooles. Sarja nimevariandina on laual Volleyball Diamond Euroleague, mis tõlkes kõlaks kui Võrkpalli Euroopa Teemantliiga.

Tööversioonis oleva formaadi järgi oleksid 16 koondist jaotatud nelja alagruppi, kus toimuksid mängud kodus-võõrsil põhimõttel. Alagruppide võitjad, parim teise koha omanik ja finaalturniiri korraldaja pääseksid seejärel kuue koondise osalusel toimuvale finaalturniirile.

Uue tugeva Euroopa sarja loomine tekkis päevakorda pärast Maailmaliiga reformi. Rahvusvaheline alaliit (FIVB) lammutas käesoleva hooaja järel nimelt senise Maailmaliiga püramiidi, kus 36 koondist olid jaotatud kolme erinevasse tugevusgruppi, millest igasse kuulus tosin riiki.

Järgmiseks hooajaks tekib uus sari (New Volleyball League), mis ühendab endas 16 koondist. Euroopast kuuluvad sinna Itaalia, Venemaa, Serbia, Prantsusmaa, Poola, Saksamaa, Bulgaaria ja ülejäänud maailmast Brasiilia, USA, Argentina, Iraan, Jaapan, Hiina, Kanada, Austraalia ja Lõuna-Korea.