Mis saab dopinguga patustanud Therese Johaugist edasi?
Täna avalikustati suusamaailma viimaste aegade üks märkimisväärsemaid dopingujuhtumeid, kui Norra suusaliit teatas, et mullune MK-sarja üldvõitja Therese Johaug jäi vahele keelatud ainete kasutamisega. Uurisime Eesti Antidopingu juhatuse liikmelt Elina Kivinukilt, millised hoovad on 28-aastasel Johaugil oma süütuse eest võidelda.
Norra suusaliidu selgituse kohaselt sisaldas Johaugi 16. septembril antud dopinguproov anaboolset steroidi closteboli. Johaugi enda sõnul sisaldas seda üks kreem, mida ta määris põletada saanud alahuule ravimiseks.
"Kõik sõltub nüüd sellest, kuidas Norra dopinguvastane distsiplinaarkomisjon otsustab. Nende otsus oleneb ka Johaugi advokaatidest - kui hästi nad suudavad tõestada, et Johaug kasutas closteboli vaid nimetatud kreemi kaudu, mitte ei süstinud seda," sõnas Kivinukk.
Kivinukk möönab sarnaselt spordiarst Mihkel Mardnale (loe siit), et taolise kreemi tarvitamine oli Johaugi-suguse tippsportlase kohta äärmiselt lohakas tegu.
"See on äärmiselt kurb ja ebaõnnestunud juhtum, sest kreemi peal oli ju selgelt kirjas, et see sisaldab closteboli. Selle eest, mida tema organismist leitakse, vastutab Johaug täielikult ise. Siin ei aita ka see, et kreemi kasutamiseks loa andnud arst tahab kogu süü enda peale võtta."
Steroidide kasutamise eest võidakse Johaugile määrata kuni nelja-aastane võistluskeeld.