Tänaseks peaalaks kujunes oodatult meeste odavise. Võistlus käivitus uniselt, esimestes voorudes hoidis juhtohju Tanel Laanmäe 78.76ga. Siis hakkas juhtuma: esmalt möödus temast hiljuti EMil neljanda koha saanud Risto Mätas (79.62), seejärel ka Magnus Kirt (80.48).

Kohe kolmandas voorus Laanmäe vastata ei suutnud, kuid neljandas klappis kõik - 84.06! Vaid meeter vähem mehe isiklikust rekordist. Sellega olid sotid klaarid, rivaalidel puudus vastus. Laanmäe ise viskas veel kahel korral üle 80 meetri. "Sattusin jälle halba positsiooni, et jätsin vastastele võimaluse peale mind visata," kommenteeris Laanmäe võistluse kulgu, kuid jäi etteastega mõistagi igati rahule. "Juba sooja tehes kandus varuväljakul oda 85 meetri kanti. Tundsin, et vorm on hea. Väikesed vigastused, mis mind on seganud, on hakanud kaduma. Reielähendaja, põlved, sääred - ei sega enam, saan juba päris hästi peale joosta."

Viimati visati Eesti meistrivõistlustel oda nii kaugele aastal 2006, kui Andrus Värnik võitis tulemusega 84.58. Äsja lõppenud EMil saanuks 84.06ga hõbemedali. Hea teadmine, mis eriti midagi ei maksa. Või siiski? Laanmäe sai täna kinnitust, et medalivise on temas olemas. Lihtsalt tuleb närv külm hoida ja eelvõistluse kadalipp läbida, siis on kõik võimalik. "Odavise on selline. Enne EMi ütlesin, et Thomas Röhler on omaette klassist, siis tulevad ülejäänud. Läks teisiti. Või mõtleme, kes eelmisel olümpial võitis? Odavise on juba kord selline," meenutas Laanmäe, kuidas Londonis krooniti olümpiavõitjaks 84.58 visanud Keshorn Walcott Trinidadist ja Tobagost.

Mätase jaoks oli see viimase 11 päeva jooksul juba neljandaks võistluseks. "Andsin endast eelmisel nädalal kõik välja, olin täna nagu kuiv sidrun. Jalg oli pehme, jalablokk vajus läbi," tõdes Mätas, tundes rõõmu, et õpilane Kirt leidis end pärast ebaõnnestunud EMi. "Hea, et Magnuse kaared on läinud pikemaks, vead on selged, nüüd tuleb nendega tööd teha."

Amsterdami EMil kaugushüppes ülinapilt medalita jäänud Ksenija Balta tõestas, et vorm on väga hea. 100 meetri finaali järel näitas tabloo esmalt aega 11,34, mis oleks olnud uus Eesti rekord. Hiljem korrigeeriti seda kahe sajandiku võrra aeglasemaks ning kehtima jäi ikkagi juba varasemast Balta nimel olev rekord 11,35. Aeg 11,36 viis Amsterdami EM-i finaali.

Hõbemedali sai Eesti meistrivõistlustel Maarja Kalev (11,88) ja pronksi 15-aastane Carina-Renne Valdek (12,25).

TEISED TULEMUSED

Meeste 100 meetri sprindis krooniti Eestimaa väledaimaks meheks Timo Tiismaa 10,57 sekundiga. Järgnesid Richard Pulst (10,66), Kaspar Mesila (10,78) ja kümnevõistleja Hans-Christian Hausenberg (10,85). Jooksu ajal puhus lubatud taganttuul 0,5 m/s.

Meeste teivashüppe esikolmik:
1. Anri Mulin 4.90, 2. Robin Nool 4.80, 3. Sander Moldau 4.80.

Meeste 400 meetri jooksu esikolmik: 1. Rasmus Mägi 46,50, 2. Rivar Tipp 47,62, 3. Sten Ütsmüts 48,41.

Meeste kolmikhüppes oli vanem Uudmäe veel nooremast kangem, kuid esikohta perre tuua ei suudetud: 1. Igor Sjunin 15.78, 2. Jaanus Uudmäe 15.52, 3. Jaak-Joonas Uudmäe 15.17. Treener Jaak Uudmäe on täna teeninud täieliku medalikomplekti, nimelt tuli naiste hulgas võitjaks Merilyn Uudmäe.

Meeste 110 meetri tõkkesprindis krooniti üllatusvõitjaks Gert Valdsalu (14,56), kes edestas eeljooksus 14,11 ajaks saanud Keiso Pedriksit (14,58) ja vanast rasvast medali võtnud Andres Raja (14,73).

Naiste 100 meetri tõkkesprindis jäid ajad oodatult üsna tagasihoidlikuks. 1. Diana Suumann 13,91, 2. Kreete Verlin 13,98, 3.-4. Kristella Jurkatamm ja Kairit Olenko 14,41.

Meeste 1500 meetri jooksu esikolmik: 1. Andi Noot 3.51,24, 2. Kaur Kivistik 3.51,40, 3. Olavi Allase 3.56,17. Päeva kiireimat aega näitas väljaspool arvestust osalenud leedulane, kellel eestlased lasid kohe alguses oma teed minna. Simas Bertasius sai ajaks 3.47,83.

Naiste 400 meetri jooks: 1. Annika Sakkarias 55,26, 2. Helin Meier 55,91, 3. Liina Tšernov 55,99.

Naiste kuulitõukes pidi Kätlin Piirimäe tunnistama kogenud kolleegi paremust: 1. Anu Teesaar 15.63, 2. Kätlin Piirimäe 15.19, 3. Monica Vainola 13.02.

Naiste 1500 meetri jooksu esikolmik: 1. Liina Tšernov 4.22,31, 2. Kelly Nevolihhin 4.29,75, 3. Egle-Helene Ervin 4.46,07.

Meeste kõrgushüppe esikolmik: 1. Karl Lumi 2.13, 2. Deniss Tšernobajev 2.10, 3. Kristjan Tafenau 2.05.

Meeste kuulitõuke lõppjärjestus: 1. Kristo Galeta 18.52, 2. Raigo Toompuu 17.70, 3. Karl Koha 17.53. Meie toimetuse eripreemia saab kõige kõvemat häält teinud Raido Kalbach (16.70) - kui tema ringis oli, siis oli seda kohe hästi kuulda.

Naiste kolmikhüppe esikolmik: 1. Merilyn Uudmäe 13.51 (isiklik rekord), 2. Tähti Alver 12.93, 3. Daria O'Konnel Bronin 12.35.

Naiste 100 meetri eeljooksud: Ksenija Balta viib Eesti hooaja tippmargi 11,54-ni, Maarja Kalev saab ajaks 11,72.

Naiste odaviske võitis 18aastane Marcella Liiv 51.11-ga, teiseks tuli isikliku rekordi 50.84ga Gerli Israel, kolmandaks 48.43ga Mari-Liis Tulev. Eesti rekordinaine Liina Laasma loobus pöiavigastuse tõttu, mis teda endiselt segab.

Meeste 3000 meetri takistusjooks. Kaur Kivistik võitis ajaga 9.19,01, teiseks tuli Deniss Šakalauskas (9.22,46). Kolmandana lõpetanud Karl Mäe diskvalifitseeriti, seega pronksi saab Ats Sõnajalg (9.38,93).

Naiste 3000 meetri takistusjooks näitas ala viletsat seisu. Valitseja Jekaterina Patjuk jäi sedapuhku vigastuse tõttu kõrvale, meistriks krooniti Olga Andrejeva (11.32,03), hõbeda sai Johanna Ardel (11.43,26) ja pronksi Melissa Maria Akkel (12.37,35). Kokku oli stardis vaid neli naist, Saina Mamedova diskvalifitseeriti.

ENNE VÕISTLUST

Avapäeva oodatuim ala on kahtlemata meeste odavise (kl 18.40), kus löövad kaasa kolm meie rahvusvahelisest klassist meest - Tanel Laanmäe (tänavu 85.05), Magnus Kirt (84.47) ja Risto Mätas (83.09).

Ka naiste odavise (16.40) tuleb huvitav, sest kaasa teeb Liina Laasma (63.65), kes proovib Euroopa meistrivõistluste ebaõnnestumist unustada ning tehnika klappima saada.

Meeste 3000 meetri takistusjooksus (16.45) on stardis värske Euroopa seitsmes mees Kaur Kivistik (8.33,75).

Ksenija Balta teeb kodustel meistrivõistlustel seekord kaasa suisa kolmel alal: 100 ja 200 meetris ning kaugushüppes. Täna on neist kavas 100 meetri jooks (eeljooks 17.30 ja finaal 19.50, Balta hooaja tippmark 11,62).

Meeste 400 meetri jooksus (19.25) on stardis nii Marek Niit (49,19) kui Rasmus Mägi (46,99). Niit on tänastest aladest üles antud ka 100 meetri jooksus (eeljooks 17.45 ja finaal 19.55, Niidu hooaja tippmark 10,30), homme keskendub ta 200 meetri distantsile. Mägi on homseks üles antud nii 200 meetri jooksus kui põhialal 400 meetri tõkkejooksus.

Meeste teivashüppes (17.45) saab taas näha kahe noore, Sander Moldau (5.15) ja Robin Noole (5.15) duelli. Hans-Christian Hausenberg seekord teivashüppes kaasa ei löö, vaid jookseb 100 meetrit.