Rekordarv jahte alustab nädalalõpul A. Le Coq 57. Muhu Väina regatti
Regatt algab pühapäeval Kärdlas ning viib siis jahid läbi Kuivastu ja Pärnu sadamate Roomassaarde, kus laupäeval, 19. juulil toimub parimate autasustamine ja regati pidulik lõpetamine. Pärnus on võimalik huvilistel laevaga merele minna lühiraja etappi vaatama ning kaasaelajad saavad regatti jälgida reaalajas internetist. Kõik meresõbrad ja huvilised on oodatud sadamatesse regatimelust osa saama. Kogu meelelahutus on nii purjetajatele kui ka külalistele tasuta.
Regati avamine toimub laupäeval, 12. juulil kell 19.30 kevadel vastavatud Kärdla sadamas, kuhu regatti on juba aastaid igatsetud külastama. Nädalapikkusele mereteele annavad oma tervituse purjetajatele kaasa EV kultuuriminister Urve Tiidus, Hiiu vallavanem Georg Linkov ja Eesti Jahtklubide Liidu president Egon Elstein. Regati avamistseremooniat austavad oma kohalolekuga ka esimesest Muhu Väina regatist 1958. aastal osa võtnud Ülo Vooglaid ja Aime Kreis. Kui päeval saavad kogenud merekarud ennast proovile panna „Vanade kalade“ regati käigus Optimistil endi hulgast parima väljaselgitamisel, siis õhtu teeb meeleolukamaks Jakko Maltis koos bändiga.
Pühapäeva, 13. juuli hommikul kell 10.30 toimub kaptenite koosolek, kus peavõistlusjuht Andres Talts saab purjetajatele võistluskomiteed tutvustada ja olulisema info edasi anda. Kell 13 antakse start regati esimesele etapile, mis kestab 2-3 tundi. Pühapäeva õhtuks jäädakse veel Kärdlasse, kus purjetajaid tantsitab ansambel Untsakad ning muidugi saab vaadata jalgpalli MMi finaalmängu.
Esmaspäeva, 14. juuli hommikul siirdub regatt 38-45-miilise meresõiduga järgmisele saarele – Muhumaale, Kuivastu sadamasse, kus õhtut sisustavad Muhu valla isetegevuslased.
Regati kolmas etapp viib jahid teisipäeval, 15. juulil Kuivastust Pärnusse ja etapi pikkuseks on 47-70-miili. Pärnus on regatt suisa kolm päeva. Kõige rohkem pakub põnevust ja vaatemängu kindlasti kolmapäev 16. juuli, kui regati neljanda etapina toimub lühirajasõit vastutuule-allatuule rajal. Pealtvaatajatele on korraldatud võimalus laevaga RUNÖ merel toimuvat oma silmaga vaatama minna. Laevas kommenteerib merel toimuvat Pärnu Postimehe spordireporter Joel Kukk, TRE raadio teeb sündmusest ka otselülitused ning Delfi TV kannab kogu etapi elava pildina üle ka internetis. Õhtu sadamas jätkub autasustamistega ning piduliku õhtusöögiga, kus avasõnad lausub Pärnu linnapea Toomas Kivimägi ning purjetajaid tervitavad ka Pärnu Jahtklubi kommodoor Jüri Sõber ning Pärnu Jahtklubi eks-kommodoor ja tänane Eesti Jahtklubide Liidu president Egon Elstein. Purjetajad saavad ekraanilt üle vaadata oma päevased manöövrid ning õhtule paneb uhke punkti pidu ansambli Regatt hoogsate laulude saatel.
Neljapäeva, 17. juuli hommikusse jagub veel sadamamelu - plaanis on maha pidada „vanade kalade“ võistlus RS Fevadel ja A. Le Coqi eriregatt. Avatud on regatiküla erinevate teenuste ja tegevustega. Õhtul kell 18 algab regati pikim ja kõige erilisem etapp, mis viib jahid suvepealinnast regati lõpp-punkti, oma 120. sünnipäeva tähistavasse Roomassaare sadamasse ja purjetatakse peamiselt öistes tingimustes. Roomassaarde jõuavad jahid pärast 70-95 meremiili läbimist ja sõltuvalt tuuleoludest reede varahommikuks või hiljem. Reede on regatilistele puhkepäev, toimub pikima etapi võitjate autasustamine ning Roomassaare sadama 120. sünnipäeva tähistamine. Õhtule Roomassaare sadamas annab hoogu juurde ansambel Friday.
Regati viimasel päeval 19. juulil sõidetakse viimaste punktide kogumiseks ja lõplike seisude selgitamiseks viimane kuues etapp - Roomassaare ring. Põnevale ja pingelisele nädalale paneb piduliku ja väärika punkti autasustamine kell 17 Roomassaare sadamas ning regati kogu kaldaprogrammi finišiks on pidu ansambli SSB saatel.
Pealtvaatajate ja kaasaelajate rõõmuks saab purjetajate teekonda jälgida ka reaalajas interneti vahendusel. Postisioneerimisseadmed toovad jahtide asukohad kätte nutikate telefonide või arvutite ekraanidele.
Korraldajad on A. Le Coqi näol leidnud regatile igati väärika nimesponsori ja läbi täiendava toetuse on olnud võimalik veelgi enam panustada regati rikkalikku kultuuriprogrammi ja korraldusse – ikka selleks et suursündmus oleks nii seikluseks merel kui ka meelelahutuseks Eestimaa erinevates sadamates. Kuna Muhu Väina regati näol on tegemist Eesti ühe vanima ja jätkusuutlikuma sporditraditsiooniga ja A. Le Coq omakorda on alati väärtustanud nii kultuuri kui spordivaldkonna traditsioone, siis otsustatigi ühte vanimat ja ainulaadseimat Eesti merevõistlust toetada.
Võisteldakse kolmes klassis (ORC, ESTLYS ja Folkboot) ning seitsmes grupis vastavalt GPH (general purpose handicap) händikäp süsteemile. GPH näitab jahi arvestuslikku kiirust ühikus sekund/miil ehk mitme sekundiga jaht peaks ühe miili läbima keskmistes tingimustes. Iga jahi koefitsient arvutatakse välja spetsiaalse arvutiprogrammi abil, võttes arvesse taglase mõõtu, purjemõõte, kere kuju, meeskonna kaalu ja teisi parameetreid. Punktiarvestust ORC gruppidele peetakse Performance Line Offshore/Inshore (korrigeeritud aeg saadakse lahutades sõidule kulunud aja ja jahi avamere ajakoefitsendi korrutisest distantsipikkuse ja avamere distantsi koefitsiendi korrutis) meetodi järgi. ESTLYS gruppides kasutatakse parandatud aja arvutamiseks aeg-ajale meetodit.
Et rahvusvahelist praktikat järgida, mille põhjal on ORC klassi avamerepurjetamise võistlusformaat orienteeritud pigem sooritusele lühirajal, ei anta sel aastal ORC klassis välja Eesti meistri tiitleid Muhu Väina regatil, vaid augustikuus Tallinnas toimuval regatil Baltic Offshore Week, mis on siis nii Eesti kui ka Soome avatud meistrivõistlusteks ORC klassidele ning on formaadilt sarnane ORC klassi rahvusvahelistele tiitlivõistlustele. LYS klassis, kus võistlusväärtusi määratakse jahi varasemate aastate statistika põhjal, on 2014. aasta üleminekuaastaks siirdumaks suurema enamusega klassist ORC-arvestussüsteemile. Seetõttu antakse Eesti meistri tiitel sel aastal välja vaid kõige väiksematele (LYS väärtus kuni 1,08) LYS grupi jahtidele. Eesti meistri tiitli selgitab klassisõiduna välja ka 12 jahist koosnev folkbootide flotill.
Eesti Jahtklubide Liidu sellel aastal rakendunud gruppidesse arvestamise uute põhimõtete järgi satuvad sel aastal ühte, suurimate jahtide ORC I gruppi võistlema möödunud aasta arvestuse I ja II grupi jahid. 2013.a esikolmikust on sel aastal võitluseks valmis Muhu Väina regati võitja Amserv Juss Ojalaga roolis Dagö Jahtklubist, 2013.a ORC EMi II grupi viies ja Muhu Väina regati kolmas jaht Olympic Tiit Vihuli meeskonnaga samast klubist ning Muhu Väina teise koha jaht Forte Kalev Jahtklubist, Jaak Jõgi juhtimisel. Kindlasti pakub kõrget konkurentsi 2013.a ORC EMi II grupi ja X-41 klassi MMi hõbemedalijaht Premium Kalev Jahtklubist Priit Tammemägi meeskonnaga. Teisest grupist pakuvad neile konkurentsi Salona 38 samatüübilised jahid - möödunud aasta ORC EMi kolmanda grupi võidujaht Pärnu Jahtklubist Sugar 2, mille roolis sel aastal Erki Melts ja Kalev Jahtklubi jaht Reval Cafe Eero Panki juhtimisel, kes selle aasta Soome suurimal avamereregatil Suursaari Race tõi oma klassis koju teise ja möödunud aastal esikoha. Neile konkurendiks on kahtlemata Pärnu Jahtklubi jaht Katarina II Aivar Tuulbergi meeskonnaga, 2013.a ORC klassi 3. grupi Euroopa hõbe. Kahtlemata ei saa välistada ka ühegi kohaliku ega välismaise jahi sekkumist võitlusse poodiumikohtadele.
ORC II grupis võistleb omavahel suur hulk Beneteau jahte, kelle hulgas favoriitideks kindlasti möödunud aasta Muhu Väina regati võitnud Kalev Jahtklubi jaht Jazz Risto Riimiga roolis, regatil teise koha saanud Kalev Jahtklubi jaht Elisa Passione ST Sven Heili meeskonnaga ning kolmanda poodiumikoha võtnud, 2012.a aasta Muhu Väina regati võitja Katariina Jee Mart Tamme juhtimisel Saaremaa Merispoordi Seltsist.
ORC III (GPH 700+) grupis läheb tiitlit kaitsma juba viimased neli aastat Muhu Väina regati võitnud Haapsalu Jahtklubi jaht Edasi Koit Pautsi meeskonnaga. Selles grupis võivad esikolmikusse kindlasti jõuda ka möödunud aastal pjedestaalil olnud Venemaa jaht Prizrak St. Peterburgist Dmitri Mostovoiga roolis ja Saaremaa Merispordi Seltsi jaht Kadri Tanel Õuna juhtimisel.
ESTLYS1 grupis võib soosikuteks pidada möödunud aasta võitjat Tessat Kalev Jahtklubist Alar Ivansoni meeskonnaga, ning samast klubist Fanaticut Ain Jalasto juhtimisel, kes on 2012.a regati võitja ja nii 2012. kui ka 2013.a Soome suurima avamereregati Suursaari Race oma klassi võitja. ESTLYS2 grupis võib soosikuteks pidada nii Tanel Tamme meeskonda Vesikaarel Kalev Jahtklubist kui ka Läti jaht Kolibrid Roman Mickevici juhtimisel ja Lilianni Saaremaa Merispordi Seltsist Margus Beljakovi meeskonnaga. ESTLYS3 grupis, kus antakse välja ka Eesti meistri tiitel, on favoriitide hulgas möödunud aasta võitja LYS2 grupis Luisa Haapsalu Jahtklubist Henry Viireti juhtimisel, 2013.a kolmanda koha jaht La Folie Janno Simmi meeskonnaga Pärnu Jahtklubist ja kindlasti rida teisi. Kuna LYS grupp on sel aastal jagatud kolme gruppi ja see on seganud kaarte, siis on siin üllatused kindlasti võimalikud.
Folkboote võistleb sel aastal 12. Arvatavad favoriidid Eesti meistri tiitlile on kindlasti möödunud aasta esikolmiku jahid: võitjana Haapsalu klubi jaht Tuuli Olev Oolupiga roolis, teise koha jaht Greta Mikk Kööseli tiimiga ja Topu Kalev Jahtklubist Pertti Neero juhtimisel.
Muhu Väina regatti korraldavad ESS Kalev Jahtklubi koostöös Pärnu Jahtklubi, Saaremaa Merispordi Seltsi ja Eesti Jahtklubide Liiduga. Muhu väina regati toetajad on A. Le Coq, Euronics, Selver, Saarte Liinid, Kuressaare linn, Muhu vald, Pärnu linn, Kärdla linn, Hiiu vald, Kärdla sadam, OtterBox, LifeProof, Saaremaa Juust, Loodus Invest, Dermoshop, Joogikuller/Sailor Jerry, Tallink, Doyle, Helly Hansen/Sportland, Greencoal, Rahva Raamat, Regio, Delfi ja Jägermeister.