Spordifüsioteraapia on mõeldud sportlikele inimestele
Eesti Spordimeditsiini klaster SportEST on avaldanud juba 2,5 aastat artikleid vigastuste ennetamisest, diagnoosimisest, ravist, taastumisest jne. Seekord räägivad klastri partneri SA Tartu Ülikooli Kliinikum spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku füsioterapeudid Tauno Koovit ja Mati Arend spordifüsioteraapiast.
Mille poolest erineb spordifüsioteraapia tavalisest taastusravist?
Mati Arend: Spordifüsioteraapia erineb „tavalisest" füsioteraapiast selle poolest, et patsient spordib saavutuse ja tulemuseeesmärgil ning sellisel juhul on tähtis võimalikult varajane ja kiire sekkumine, et treeningute kvaliteet ei kannataksning ei halveneks ka võistlustulemused.
Kui suur roll on füsioteraapial sporditraumatoloogias?
Arend: Sporditraumatoloogias on oluline enne ja pärast operatsioone korrektne ja teaduspõhine taastusravi, et kiirendada sportlase tagasipöördumist treeningutele ja seejärel võistlema.
Tauno Koovit: Spordivigastuste ennetamise ja konservatiivse ravi korral jääb raviskeemi koostamine, patsiendi õpetamine ning tulemuste jälgimineja analüüs peamiselt füsioterapeudi töövaldkonda. Operatiivse ravi korral on tegemist rohkem meeskonnatööga, kus arst loob struktuurses mõttes vajalikud eeltingimused ning füsioterapeut taastab patsiendi funktsiooniselle võimalikus ulatuses.
Arend: Sageli sportlased ja treenerid ei tea, kuidas füsioterapeudid saavad neid aidata ning seetõttu on ka koostöö väike.