Psühholoogid: Suárez võib hammustamise lõpetada, aga see ei ole kerge
Luis Suárez võib õppida vastaste hammustamist vältima, kuid see ei ole kiire ega kerge protsess, on öelnud psühholoogid pärast seda, kui uruguaylane hammustas jalgpalli MM-i finaalturniiri alagrupimängus itaallast Giorgio Chiellinit.
Varem hammustamise eest kahel korral mängukeelu saanud Suárez võeti FIFA poolt uurimise alla ja ta seisab silmitsi järjekordse pika mängukeeluga, vahendab Reuters.
„Selle järgi, mida ma videosalvestusest näinud olen, elas Suárez välja oma frustratsiooni ja viha Chiellini peale selle eest, et ta blokeeris tema tee pallini, hammustades teda reaktiivselt ja impulsiivselt,“ ütles Austraalia Uus-Lõuna-Walesi ülikooli psühholoogiakooli vanemlektor Eva Kimonis Reutersile. „On tõenäoline, et ta ei mõelnud on tegude tõsistele tagajärgedele, võttes arvesse tema vägivaldset minevikku sellel spordialal, kuni oli liiga hilja, ja sel hetkel teeskles ta vigastust.“
Kimonise uurimisala ülikoolis on agressiivne ja antisotsiaalne käitumine ning vägivald.
„Kuigi varases lapsepõlves on see tavaline, on hammustamine täiskasvanute hulgas haruldane,“ ütles Kimonis. „See võib olla laiema, pikaajalisema halva käitumise väljendus, mis sisaldab muid agressiooni vorme – löömist, kiusamist, karjumist, füüsilist kaklemist – ning on tavapärane inimeste puhul, kellel on eriti tuline temperament ja impulsiivsus.“
Kimonis usub, et Suárez võis Chiellinit hammustades tegutseda frustratsioonist või tahtis lihtsalt edu saavutada, kui Uruguay võitles alagrupist edasi pääsemise eest.
„Agressiivne käitumine nagu hammustamine ja löömine võivad olla reaktiivsed vastused tõelisele või kujuteldavale ohule või proaktiivsed mingisuguse edu, näiteks domineerimise või omamise saavutamiseks,“ ütles Kimonis. „Reaktiivselt agressiivsete tegude puhul eelneb tegutsemisele tavaliselt mingi stressitekitaja, mis toob kaasa viha ja frustratsiooni ning paneb isiku oma viha välja valama selle ohu allika peale. Krooniliselt agressiivsetele inimestele võivad mõjuda kognitiivsed käitumisteraapiad, mis aitavad isikul paremini ära tunda, millal nad on vihases või frustreerunud seisundis.“
Lääne-Austraalia Murdochi ülikooli kliiniline psühholoog Corinne Reid ütles Reutersile, et Suárezi tegevusel võib olla meeskondlik mõõde, mis vajab uurimist.
„Oleks tähtis kontrollida, kas ta mõtleb, et tema käitumine on õigustatud või vastuvõetav,“ ütles Reid. „Kui ta nii mõtleb ja tema arvamust toetatakse, aktiivselt või passiivselt, tema meeskonnakaaslaste või treenerite poolt, on muutus ebatõenäoline.“
Uruguay koondise kapten Diego Lugano astus pärast mängu Suárezi kaitseks välja, süüdistades Chiellinit nutmises ja kaebamises Suárezi peale. „Mehena valmistas ta mulle täieliku pettumuse,“ ütles Lugano Chiellini kohta.
Ka Uruguay koondise peatreener Óscar Tabárez asus oma ründaja selja taha öeldes: „Tundub, et tema vastu ollakse vaenulikud ja teda süüdistatakse mineviku sündmuste eest.“
Reidi sõnul võib 27-aastane Suárez oma reageeringuid stressiolukordades muuta, kuid see ei ole lihtne.
„Kui tunnistatakse, et see on probleem, aitaks individuaalne töö stressimustri identifitseerimise ja modifitseerimisega,“ ütles Reid. „See ei ole kiire. Eluaegsete harjumuste muutmine nõuab pühendumust, pingutamist ja püsivust kuude jooksul, kuid mõju võib olla tugev.“