"See oli üldse esimene UCI rahvuslike komissaaride (Elite National Commissaire Course) inglise keelne kursus ja tema unikaalsus seisnes veel selles, et tegemist oli rahvusvahelise kursusega. Suurtel rattariikidel on omal niivõrd palju kohtunikke, et osalejate kokkusaamine pole küsimus, aga meil osalesid lisaks 8 Eesti kohtunikule üks inimene Soomest, Poolast, Iirimaalt ja Lätist. Järgmine sarnane kursus toimub tuleva aasta aprillis Iisraelis," rääkis Lepajõe Delfile.

Kursuse kolmel esimesel päeval toimusid loengud ning neljandal päeval atesteerimine, mille tulemused selguvad jaanuari keskel. "Kes edukalt atesteerimise läbisid, saavad õiguse koduriigis peetavatel UCI kategooria võistlustel olla ametis komissaarina. Neid ei määrata UCI poolt õigust mõistma teistesse riikidesse, kuid Eestis toimuvatel jõuproovidel saab neid edukalt kasutada täieõiguslike komissaaridena," selgitas Lepajõe.

Peakoolitajaks oli kursusel UCI üks hinnatumaid komissaare Philippe Marien, kes Lepajõe sõnul õigust mõistnud kõigil jalgrattamaailma suurvõistlustel.

"Küsisin tema käest Kopenhaageni maailmameistrivõistluste ajal, et kas ta on detsembri alguses vaba ja valmis Eestisse tulema. Esialgu ta oma ajagraafikut täpselt ei teadnud, aga hiljem selgus, et kõik sobib ning nii ta siia sattus. Kindlasti on see meie kohtunike jaoks väga suur asi, et vaieldamatu oma ampluaa maailma tipp tuli Eestisse oma teadmisi jagama. Tänavu oli ta komissaarina ametis enam kui 200 päeva ehk sisuliselt on tegemist professionaalse kohtunikuga," lisas Lepajõe.

Marien mäletas tänavuselt Tour de France´ilt ka Rein Taaramäed ning sõnas tema kohta vaid häid sõnu. "Kohtusin Taaramäega ja ta jättis meeldiva mulje. Usun, et teda ootab rattasõitjana ees helge tulevik. Ta on veel noor ja arenemisvõimeline. Järgmise viie aasta jooksul saab olema huvitav jälgida, kui kõrgele tema tiivad kannavad."