Kergejõustikutreener Mehis Virut süüdistatakse õpilase korduvas suguühtele sundimises
Lõuna ringkonnaprokuratuur saatis kohtusse kriminaalasja, milles esitas kergejõustikutreenerile Mehis Virule süüdistuse suguühtele ja muule sugulise iseloomuga teole sundimises.
Süüdistuse kohaselt kasutas kauaaegne kergejõustikutreener Mehis Viru ära kaht endast sõltuvussuhtes olevat sportlast, kellest üht sundis endaga korduvalt tahtevastaselt seksuaalvahekorda ning teist muule sugulise iseloomuga tegudele.
Süüdistuse järgi toimusid seksuaalvahekorrad treenitavaga Eesti spordikeskustes, kannatanu elukohtades ja ka välismaal erinevates treeninglaagrites ning võistlustel. Teise treenitavaga seotud muu sugulise iseloomuga tegu/teod toimusid süüdistuse järgi Tartus spordisaalis. Kohtueelses menetluses kogutud tõendite kohaselt alistusid kannatanud treeneri seksuaalse iseloomuga tegevusele, sest nad oli treenerist sõltuvussuhtes ning arvasid, et keeldumine toob kaasa treeningsuhte ning tippsportlase tulemuste halvenemise. Süüdistuses on käsitletud ajaperioodi alates 2019. aastast.
Mõlemad kannatanud sõltusid tippsportlastena treenerist, kes korraldas kogu nende tippspordiga seotud tegevust, treening- ja toitumiskavadest kuni võistlustel osalemise ja sponsorite leidmiseni ehk temast sõltusid sportlaste võimalused tippspordis osaleda. Lisaks oli Mehis Viru mõlema kannatanu õppetöös nende juhendaja ehk temast sõltus ka sportlaste akadeemiline edukus ja õppetulemuste saavutamine. Süüdistuse kohaselt süvendas Mehis Viru sõltuvussuhet ka treenitavate suhtes manipuleeriva käitumisega. Süüdistuse järgi kuuletusid kannatanud sõltuvussuhte tõttu Mehis Virule ning võtsid oma käitumises arvesse tema seatud reegleid.
Lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtivprokuröri Kretel Tamme sõnul sai süüdistatav enda tegevuse keelatusest aru, sest ta on kauaaegse kogemusega tipptreener, sporditeadlane ja spordipedagoog.
„Need tippspordiga seotud rollid eeldavad nii treeneri kutsestandardi, eetikakoodeksi kui ka hea tava põhimõtete tundmist. Nende kohaselt peab treener käituma korrektselt ning olema kõigile eeskujuks, austama kõigi treenitavate eneseväärikust ning tunnustama igaühe õigust olla sõnaliselt, füüsiliselt ja seksuaalselt ahistamata ning ära kasutamata,“ ütles Tamm pressiteate vahendusel.
„Prokuratuuri roll ei ole hinnata treeneri käitumise eetilisust, vaid kujundada kohtueelses menetluses kogutud õigustavate ja süüstavate tõendite põhjal õiguslik seisukoht võimaliku kuriteo toimepanemise kohta. Selles kriminaalasjas kogutud tõendid andsid prokuratuuri hinnangul aluse esitada süüdistus seksuaalkuriteos ja saata kriminaalasi õigusemõistmiseks kohtusse,“ ütles juhtivprokurör Tamm.
Prokuratuur saatis kriminaalasja kohtusse üldmenetluses.