KUULA | „Tõelised võitjad“: paralümpiamängude ülekanded on tulnud selleks, et jääda!
Podcasti „Tõelised võitjad“ viimases osas on saatejuhtidel Maikel Mõttusel ja Jüri Lehtmetsal külas Eesti Paralümpiakomitee kommunikatsioonijuht Indrek Petersoo ning paralümpia kommentaatorina üles astunud Kaimar Kaldma. Juttu tuleb ülekannete toomisest Eestisse ning mängude kommenteerimisest.
Indrek Petersoo sõnum tulevikuks on selge ja konkreetne: Pariisi järgselt on paralümpiamängude ülekanded tulnud selleks, et jääda. Punkt. Siin ei ole grammigi järeleandmist. Me võime arutada selle üle, et millises formaadis, millisel kanalil, millises mahus võib olla jagatud erinevate kanalite peale televiisoriekraan või internet, aga televisioon on selgelt parem variant, selles mõttes, et telekat vaatavad inimesed rohkem, kui internetiülekandeid, aga üks ei välista lõpuni teist.
Podcast „Tõelised võitjad“ valmis Eesti Paralümpia Komitee ja Delfi koostöös. Saate valmimist toetas Malta Ordu Sihtasutus Eestis. Saatejuht Maikel Mõttust toetas ägedate päikseprillidega SU.VI Eyewear.
Saate transkriptsioon vaegkuuljatele:
Maikel Mõttus
Tere, head kuulajad. Eesti paralümpiakomitee ja Delfi koostöös läheb eetrisse raadiosaade Tõelised Võitjad ning selle valmimist toetab Malta Ordu Sihtasutus Eestis. Saatejuht Maikel Mõttus toetab ägedate päikseprillidega Meil on stuudios täna härrade kogum.
Minu kaasõhtujuht, härra Jüri Lehtmets, tere. Tere.
Eesti paraolümpiakomitee kommunikatsioonijuht härra Indrek Petersoo. Tere
ja parasportlane ning 2024 mängude üks kommentaator, härra Kaimar Kaldma. Tere
Tere õhtust kõigile ka minu poolt, oleme siia kokku jõudnud, et võtta siis see meediakajastuse pool kokku. Kui ma nüüd õigesti mäletan. Pika päeva peale, oli vist nii, härrased.
Indrek Petersoo
Selline plaan meil oli, et kui olete siin oma saates juba rääkinud Pariisi paralümpiamängudest ja selles, mis toimus kohapeal ja oleme teada saanud päris huvitavaid, selliseid natukene delikaatseid üksikasju, siis täna oleks siis hea võimalus vaadata natukene, mis toimus siinpool ja kuidas need ülekanded sündisid.
Maikel Mõttus
Jah, saame selles osas hulk hulka targemaks ja saame kuulda siis teie vahetut kogemust nii-öelda. Vot, aga kõigepealt siis saame tuttavaks ja küsin, et milline on teie enda suhe spordiga elus läbivalt praegu igapäevaselt?
Kaimar Kaldma
Mina olen aastakümneid tegelenud ujumisega, olen ise olnud võistlussportlane. Nüüd viimased aastad, olen harrastaja, tegelenud ujumisega veel.
Maikel Mõttus
No siis, kui, kui kaua täpsemalt kui oskad umbes öelda?
Kaimar Kaldma
No kui ma nüüd meenutan, ma äkki alustasin siis pea 30 aastat tagasi aastal äkki 96
Maikel Mõttus
Ja pikk aeg ja oled siis, kuidas sa praegu, kas sa praegu ujumisega tegeled või kuidas?
Kaimar Kaldma
No ma käin niimoodi kolm korda nädalas nagu see nagu harrastustreening, et ma Eesti meistrivõistlustel paraujumises käin ikka veel kollitamas. Aga jah, välismaale enam ei pretendeeri minagi.
Maikel Mõttus
No siis peab keegi kodumaal ka ju lippu kõrgel hoidma. Indrek, kuidas sinuga lood on?
Indrek Petersoo
Legendaarne jalgpallitreener Roman Ubakivi ütles kord, et sport vajab nii spordimehi kui neid org mehi. Mina olen siis rohkem org mees, ehk aitan spordiorganisatsioonidel just organisatoorses plaanis oma tegevust tegevust koordineerida, juhtida olen Eesti paraolümpiakomitee pressiesindaja ja kommunikatsioonijuht ja samamoodi ka FC Flora pressikonsultant.
Et katsun teha erinevaid erinevaid asju, ainult spordiala, mida ma vist natuke arvestatavalt olen arvestanud, on saalihoki, kus ma kunagi väga ammu Bandidose nimelises kollektiivis jõudsin ka Eesti esiliigasse välja. Aga, aga jalgpalliga, millega elu on mind rohkem kokku viinud, on mul jah rohkem selline organiseerija ja harrastussportlase kokkupuude. Ma ei oska eriti hästi mängida, enamasti ma seisin kaitses või väravas, kuna seal minu tehnika puudumine nii väga silma ei torganud.
Maikel Mõttus
No siis on tehtud elus õigeid valikuid ja oled saanud ikkagi spordi ala tegelikult nautida.
Indrek Petersoo
Täpselt nii ma leian, et täiesti siiralt, et sport vajabki väga erineva kompetentsiga inimesi, et selleks, et tulemused oleksid head, on vaja nii häid treenereid kui häid sportlasi, ilma selleta ei ole ju mõeldavgi, aga head treenerid ja sportlased vajavad enda ümber ka professionaalset tausta meeskonda ja nagu me näeme, siis tänasel päeval on selle väärtus ja olulisus tõusnud tõesti väga-väga kõrgele.
Maikel Mõttus
Jah, tõsi ta on ja oleme sellest varasemates saates rääkinud ja saame täna sellel arvates taas kord kinnitust.
Jüri Lehtmets
Aga mida te olete õppinud ja mis tööd, et igapäevased praegu?
Indrek Petersoo
Ma teen siis otsa lahti, kui tohib, ma olen õppinud, lõpetanud Tallinna 21. keskkooli eelmise sajandi lõpus ja pärast kaitseväeteenistust astusin toonasesse Tallinna Pedagoogikaülikooli, täna kannab see õppeasutus Tallinna Ülikooli nime ja õppisin telerežiid. Väga huvitav eriala oli väga paljud põnevad õppejõud ja kursusekaaslased, kes täna on ka telemaastikul tõest kui suuri tegusid teinud, mul on väga hea meel selle üle, mina jäin küll telerežiile natukene kaugemaks,
aga olen väga palju siin ka viimasel aastal kommenteerinud sport valdavalt jalgpalli ja jäähokit, aga, aga nüüd tänu headele inimestele ja, ja, ja sellisele võimaluse, millise avanes, olin ka Para paraolümpiamängude üks kommentaatoritest ja, ja see oli täiesti mõnus kogemus. Ning igapäevaselt vean Malta ordu Saatkonna ja Sihtasutuse tegevust.
Maikel Mõttus
Et tegus iga päev on sinu elu üks kindel osa.
Indrek Petersoo
Igav ei ole seni hakanud
Maikel Mõttus
Siis on hästi, et jällegi õiged otsused on tehtud. Kaimar, kuidas sinuga?
Kaimar Kaldma
Mina olen lõpetanud siis Tartu Emajõe kooli, mis oli koolis nägemispuudega lastele ja ülikoolis olen lõpetanud Tallinna Ülikooli referent-toimetaja eriala.
Kaimar Kaldma
Suhteliselt vabakutseline, et üht-teist teen, vahel justkui mingid pakkumised tulevad. Näiteks siin viimati tegin ühe paraspordialareeglid, tõlkisin eesti keelde. Mis väravpall, et seda me näitasime ka paraolümpiamängudel, siis oligi nagu võimalik sõnaga kommenteerida.
Jüri Lehtmets
Tervist jaanuarist läheb vist Eesti esindus ka Soomel seda katsetama mängima vist?
Kaimar Kaldma
Aga see on küll väga tore uudis. Sisuliselt võib-olla oli kasvuganist reeglitest.
Maikel Mõttus
Tundub tundub jah. Millistes vabaühendustes veel tegutsete?
Indrek Petersoo
Mina olen Eesti tekkpalliliidu juhatuse liige, ehtusi, tekkpalliliit ei ole praegu väga aktiivne olnud, kes ei tea, mis pall siis, kui me paneme kokku jalgpalli ja lauatennise. Tõsi, esimesel pilgul võib tunduda, et kuidas need alad kokku saada. Aga kui võtta selline mõnus natukene ümarlaud ja üritada siis jalgpalliga lauatennist mängida, siis selgub, et tegemist on päris huvitava ja nauditava spordialaga, tõsi, see nõuab väga head tehnikat ja, ja kuna seda ei ole nii mõningatel mängijatel, siis pole sinna laua taha ka väga asja, aga kui on hea jalgpallitehnikaga mängijad, siis võib seal tõesti väga ilusaid asju sündida ja olen veel erinevates organisatsioonides jah, juhatuse liikme staatuses nii mittetulundusühingutes kui kui ettevõtetes, aga päris igapäevaselt juhatuse tasemel ühegi teise vabaühendusega seotud ei ole siin-seal, kui on võimalus kaasa aidata näiteks Malta Ordu Sihtasutuses ka ka praktilise poole pealt, et käia abivajajatele toitu pakkumas ja nii edasi ja nii edasi, seda ma teen, suurima heameelega.
Kaimar Kaldma
No mina ei ole isiklikult üheski vaba ühenduses, aga nagu ma ka siin vaheline aita, et kuidas Eesti meistrivõistlusi korraldades ujumises aitasin, millist punktisüsteemi kasutada, niimoodi? Räägin ühesõnaga inimestega, kes teevad kaadri taga.
Maikel Mõttus
Ka noh, seal on alati vaja abijõudu ja, ja et tegevus oleks sujuv, nii et väga õige
Jüri Lehtmets
Aga kuidas on selle kõige juures toeks teie perekond, et et te saaksite oma igapäeva asjatusi teha?
Indrek Petersoo
No perekond on loomulikult kõige olulisem ja, ja mul on väga hea meel, et nii minu abikaasa kui, kui ka lapsed on väga spordilembelised ja, ja samamoodi on neil sarnased huvid nagu minulgi. Ja see me üheskoos oleme väga paljude projektidega seotud, on ka väga tore, käime vabatahtlikuks koos ja kui on näiteks siin paraspordiasju vaja teha või, või ühte teist kolmandat veel, siis on ka lapsed jõudumööda abiks, et need asjad saaksid tehtud ja samamoodi üritan mina nende tegemistes aidata. Abikaasa näiteks töötab Eesti jalgpalli liidus ja konsportale väga tuttav, hingelähedane ja paraolümpiategemiste juures komitee tegemiste juures. Sotsiaalmeedias aitab mind mu oma tütar, kes diabriilidest ja kõikidest teistest asjadest natukene rohkem kui mina ja, ja suudab siis ka seda sisu, mida paraolümpiakomitee sotsiaalmeediasse pakub koos minu suurepäraste kolleegide Laura ja Kaiaga, kes siin saates varem on külas käinud tõesti nii atraktiivseks teha kui võimalik, et sa just nooremat põlvkonda kõnetaks, et ma pean ennast rohkem sellises vanas pool kooli spordiajakirjanikuks ja tekstimeistriks. Aga see noort nooruslikum ja natukene kaasaegsem content on see, kus mul on väga hea meel, et mu tütar on abiks ja, ja me tõesti suudame seda pakkuda.
Maikel Mõttus
On teie olete juba suutnud noori noori kaasata ja tahate neid paremini kätte saada, et me siin oleme arutanud selle üle just puuetega inimeste maastikul, et kuidas seda teha?
Indrek Petersoo
Jah, see on väga oluline, sest et kui noored õnnestub kaasa tõmmata, siis alal on tulevikku ja Eesti paraspordi üks suuremaid väljakutseid on just see, kuidas saada puuetega lapsed kodunt nutiseadmetest eemale, spordiga tegelema. Meil on selles osas ka palju huvitavaid lahendusi ja tõesti, ma arvan, et me oleme siin heade kolleegide abiga teinud head tööd. Aga sul on vaikalt absoluutselt õigus, see on kõige-kõige olulisem, aga samas ka parasjagu keeruline väljakutse.
Jüri Lehtmets
Jah, nii ta on. Kuulasime seda spordis ainult tüdrukut podcastis saime teada, et et saite Tommy Cashi paraolümpiat vaatama, et ise kirjutas ja saite hakkama, on see valitsus ka? Jah, täpselt.
Indrek Petersoo
Täpselt nii, et ma arvan, heas mõttes, et see Pariisi paraolümpiamängude projekt, et sealt sai nüüd kõik välja võetud, mis välja võtta, andis just selle mõttega, et Eesti parasport populariseerida ja tuua uue uusi inimesi paraspordi juurde. Aga samamoodi ma tahaksin väga esile tõsta Kaiat ja seda projekti, mille tema on käima lükanud. Parasportlik nädalalõpp Käärikul, mis üks kord aastas maikuus toimub, kuhu kõik puuetega lapsed on oodatud ja minu arvates on just see see hea tõukur, mille kaudu on võimalik lapsi spordi juurde tuua ja, ja neile erinevaid spordialasid tutvustada, et see on üks hea ettevõtmine, aga selliseid tegelikult võiks olla rohkemgi.
Maikel Mõttus
Jah, ja nüüd, kui need lapsed on ehk näinud mõnda huvitavat spordiala, seda enam nad on valmis sinna tulema ja tahavad midagi katsetada, nii et neil peab see võimalus olema absoluutselt täpselt.
Jüri Lehtmets
Sest see on üle maailma kasutatav praktika, et näiteks IPS austraalia bodža mängija avastas ka täpselt niimoodi. Sa oled spordi kõrges tipus.
Indrek Petersoo
Kõige olulisem on inspireerida. Kui inimene hakkab mingi asja vastu huvi tundma, tal tekib ahhaa-elamus ja silmad lähevad põlema, siis ei ole enam piire, siis on võimalik absoluutselt kõike saavutada. Aga see süttimine. Kunagi, kui mina noor olin, siis oli selline loosung igal pool. Tõsise tähendus oli hoopis teine aasta oli 1917 oli kirjutatud, kuidas sädemest tõuseb leek. Hea küll, kontekst oli teine ja tänave naerame selle üle, kas see mõte on tegelikult väga oluline. Väike säde on vajalik selleks, et tõuseks suur leek inimese südames.
Maikel Mõttus
Jah, tõsi ja loodame, et see säde on me selle paraolümpiamängudel alguse saanud ja Käärikul hakkavad leegid siis inimeste südames põlema, et nad leiavad endale selle spordiala, mis neid köidab. Kaimar, kuidas sinul, perega lood on?
Kaimar Kaldma
Minul on ka pere on alati väga toeks olnud, kui ma sporti tegin praegu ka, et kui kasvõi kui on vaja kuhugi transportida ikka pere aitab ise ja ei sõida autoga näiteks kas või tika on pere, pere on väga oluline.
Maikel Mõttus
Nii ta kipub olema puuetega inimesed ja eriti see auto osa kipubki peale on tarvis. Oota, aga läheme teie tegevuse juurde siin paraolümpia, aga seoses ja paraolümpiakomitees nagu Indreku puhul ja saan siis küsida, et kuidas te sattusite tõelisele tähtsale ametikohale kavalate seda tööd teinud kaimule pooleks siis kommentaatori ametikohta Indreku puhul siis täpsemalt tema amet.
Indrek Petersoo
Ma teen siis taaskord otsa lahti, et tegelikult on mul paras spordiga olnud päris pikaajalised kokkupuuted ligi 20 aastat enamgi tagasi aastal 2002 sai käidud paraolümpia komitee pressiatašee ülesannetes nende ühekordse projekti raames Salt Lake City paramängudel ja ja sestap me oleme ka Signe Falkenbergi ka paraolümpiakomitee tänasest peasekretäriga väga head tuttavad ja vahepeal jäi see kontakt natukene soikunud, muud tegevused tulid peale, aga paar aastakest tagasi järsku Signe mulle helistas, ma olin oma eelmises töökohas otsad kokku tõmmanud ja küsis, et et kas sa oleksid huvitatud, et paraolümpiakomiteele siin pressiosas appi tulema? Natuke rääkisime, aga ma kohe tundsin, et jah, muidugi ma tahan küll, et, et mind ei huvita numbrid just selles plaanis, et kes, kui palju selle töö eest tasub, neid huvitab see, et see, mida ma tee näiteks maailma inimeste elusid paremaks muuta ja ma tundsin, et, et ja see on küll üks asi, kuhu, kuhu ma tahan väga minna, kuhu mind ilmselt siis kuskilt kõrgemalt poolt ka juhitakse ja me lõime ruttu käed ja, ja see koostöö on kestnud tänaseni. Ma olen tõesti nautinud iga päev ja iga ettevõtmist, mis mul on õnnestunud selles suurepärases kogukonnas veeta. Puuetega inimeste kogukond on fantastiline kogukond, seal on äärmiselt palju toredaid sümpaatseid inimesi, ma olen leidnud väga palju uusi sõpru ja ka siin stuudios on ju, on ju kõik sõbrad, et, et selle üle on ka väga hea meel ja, ja see ei ole töö, mida tehakse raha nimel. Siin on need eesmärgid hoopis hoopis teised. Tõsi, kui sa teed korralikku tööd, siis saada selle eest ka väärikat tasu ei ole kunagi halb.
Maikel Mõttus
Ei ole tõesti ja tõesti, inimesed on huvitavad, on olnud huvitavad meie külalised ja on huvitavad need inimesed, kellega meie igapäevaselt kokku puutume. Aga Kaimar sinul ja aukommentaatori ameti peale saada sportlase ameti pealt, kuidas, kuidas siis sellised arengud?
Kaimar Kaldma
No eks kuidagi läks nii lihtsalt noh, kui ülekanded selgusid, tulevad oli ju vaja nii-öelda ekspert, üks põhikommentaator, kedagi on sinna kõrvale, ajage siis nagu parasporti tunneksid niuksed, kui sportlased on ära, eks, siis tuligi leida endisi sportlasi. No ma tean, et mind ilmselt need meie praegused olümpiasportlased pakkusid välja, et mina võiksin aidata, siis ma ise mõtlesin ka, et peab aitama, et esimest korda Eestis ülekanded, et uskusin, et mul on teadmisi piisavalt paraujumisest, mida jagada. No ja siis lõpuks, mitmete asjaolude kokkulangemise tuli veel kaks ala lisaks. Päris huvitav kogemus, et ega mul kindlasti enne mingit kommentaatori kogemust olnud, et muidugi ma olin aastakümneid sporti vaadanud, et ma umbes nagu teadsin, mida see võiksite kujutada. See oli olemas, et noh, ma arvan, et ei, väga põnev, oli.
Maikel Mõttus
Mis need kaks ala veel lisaks ujumisele, mida sul oli au?
Kaimar Kaldma
Nagu enne oli siin juttu väravpall ja siis ka pimedate jalgpall.
Indrek Petersoo
Võib öelda, et ka Kaimar on paras spordientsüklopeedia, et nii palju huvitavaid fakte ja nii palju tausta lahtiseletamist kui Kaimar tegi seda oli tõesti väga kena kuulata ja hea sellest osa saada, et ta minu meelest täitis filigraanselt seda rolli, mida, mida üks kaaskommentaator tegema peab.
Maikel Mõttus
Jah pole veel, tundub nii jah, et sattus õige inimene õigesse kohta ja noh, tulevikus kui no siis saad jälle omale sobival ja võib-olla mitte nii tuntud spordialal taskus kaasa rääkida, et ma arvan, nüüd sa selle võtad kindlasti julgemini vastu. Kui sellel aastal.
Kaimar Kaldma
Los Angeleses uuesti, et ma arvan, et kui taliolümpiat seal leiame ikkagi inimesi, kes on taliolümpiaspetsialistidega, et kui Los Angeles, siis miks mitte.
Maikel Mõttus
Jah, et see võimalus tuleb juba üsna pea.
Jüri Lehtmets
Aga mis on need nii-öelda, mis nüüd spetsiifikat, millal peatus paraolümpiakomitee juhtimise juures nii-öelda teadma või, või omama, mis isikuomadusi selles töös?
Indrek Petersoo
Noh, ma arvan, et see on nagu meedia ja kommunikatsiooni töö puhul ikka, et sul peab olema väga selge plaan, mida sa teed aasta lõikes lühema perioodi lõikes ja peabki arusaam olema meediatööst ja ka sotsiaalmeedia poole pealt, et meedia on minu jaoks valdkond, kus ma olen jah, suurema osa oma elust veetnud ja, ja selles osas on nagu suhteliselt selge, tõsi, sotsiaalmeedia on natuke uuema ajavaldkond ja võib-olla ma seal nüüd kõige tugevam ekspert ei ole, aga mul on väga hea meel, et mul on lähedal kolleegid ja teised head inimesed, kes mind aeg-ajalt selles osas aitavad ja nõustavad. Aga eks sa pead olema täpne, sa pead olema selge, sa pead kokkulepetest ja, ja kõikidest olulistest nüanssidest alati väga selgelt kinni pidama ja kõik, mis sa räägid, peab olema ja kõik, mis sa kirjutad, peab olema usaldusväärne, täpne ja kuskil on mõni väike apsakas läbi läinud, siis tuleb see parandada ja vajadusel vabandada ja, ja, ja ma arvan, et see on kõige põhilisem, nagu, nagu igal alal
Maikel Mõttus
Tõsi, tõsi, Kaimar, kuidas kommentaatori ametiga on, et mida on vaja, et olla hea kommentaator lisaks sportlikule taustale?
Kaimar Kaldma
Ja tunnetus ka olema, et millal, mida rääkida ja vanast sõltub ka näiteks. Ujumises oli väga head dünaamikad, täpsed rollid ära jagatud, millal rääkis põhikommentaator, millal mina. Ujumises on väga hea teha seda, et kõigepealt tema tutvustas sportlasi, siis mina enne starti midagi ütlesin, mis ma ennustan, mis, mis hakkab juhtuma, millele võiks tähelepanu pöörata siis tema nagu ujumispõhiliselt kommenteeris, võib-olla ma ka vahepeal ütlesin midagi vahele, siis ta luges kõik need tulemused ette siis mina tegin mingi kokkuvõtte omapoolse, nii, nii see toimiski meil väga hästi.
Maikel Mõttus
Aga et saite hea dünaamika paika, läks ludinal? No see on, see on tõesti saladus, selliste asjade puhul teame seda Jüriga isegi pikast kogemusest. Et saate tegemisel kehtib samasugune reegel.
Indrek Petersoo
Jah, kellelegi lihtsalt vahele natukene kommenteerida, siis, eks kommentaatori jaoks ongi kaks äärmust või kommentaatorite paari jaoks, üks on see, kui uputakse statistikates statistikasse faktidesse, jääb see emotsionaalne pool täiesti kõrvale või teine on, see kaetakse sellist mõnusat õllelauajuttu ja, ja samas ei ole jällegi numbrid ja nimed päris hästi paigas, aga selle balansi tabamine teinekord ei olegi nii lihtne, aga sestap ma pean küll väga Kaimarit ja Priit Aavikut, kellega koos nad ujumist kommenteerisid ja ka kõiki teisi meie kommentaatoreid väga tunnustama. Minu arvates oli see balanss tasakaal väga kenasti saavutatud. Neid kommentaare oli suurepärane jälgida ja ma arvan, et meie paraolümpiaatleetide etteasted said tõesti väga väärikalt kajastada.
Maikel Mõttus
Ja siis, kui see balanss oli olemas, siis on, loomulikult oli seda kõigil hea kuulata ja vaadata, sest siis saab ju kõige adekvaatsemat infot, parima parima elamuse nii olla. Vaatan kas on küsida ehk rohkem võib-olla Indrek sinult, et milliste arengute üle on uhkeim tunne ja mis vajab veel parandamist? Praeguse sellise hea meediakajastuse juures?
Indrek Petersoo
Jah, eks siin on neid mõttekohti palju, et kui nüüd vaadata seda Pariisi Paralümpiatsüklit natukene lähemalt sellest ilmselt, kuidas me nende ülekannetena jõudsime ja ja mis toimus enne paraolümpia ajal ja pärast sellest me jõuame, võib natuke eraldi veel rääkida, aga ma leian, et nii palju kajastust, nii palju tähelepanu kui, kui nüüd Pariisiga meie sportlastele kaasnenud ei ole mitte kunagi varem vähemalt mina küll kogenud ega, ega näinud ja see on tõesti suur asi, mille meie kogukond on aga hakkama saanud ja, ja mul on selle üle väga hea meel, et me oleme tõesti siin suutnud ikkagi nagu jääd murda ja minu meelest nagu uue ajastu sisse juhatada, aga nüüd on jällegi vaja mõelda selle peale, kuidas me seda tähelepanu hoiame ja, ja mis on need uued sõnumid ja uued tegevused, millega me välja tuleme, sest et mida kõrgemale sa ronid, seda keerulisemaks alatega läheb, et praegu on tõesti tore vaadata, kui Susanna Kaul aitab siin valida oma eluviisi ja tutvustab otseülekandes spordivarustust. Laura-liis juursalu on kaanestaar siin äsja ilmunud ajakirjas. Jah, Egert Jõesaar annab intervjuusid ja, ja räägib ühteteist. Robin Liksor, kes veel ei tea, siis näiteks Eesti jalgpalliliidu mainekampaanias rahvulises maine kampaanias, kuna ta on lapsepõlves jalgpalli mänginud, on kaasatud, loodame, et need klipid tulevad varsti välja.
Aga kas see annab tunnistust, kui, kui olulist tööd me teeme ja no kõige lihtsam näide siit eelmisest ajast sellesama maja Delfi ja Eesti Päevalehe aasta mõjukamate edetabelis on Matz Topkin esimese Eesti parasportlasena ära toodud, et noh, see on jällegi suur tunnustus ühiskondlikus plaanis sellest, mis me oleme oma kogukonna ja oma oma suurepärase tiimi oma suurepärase meeskonna toel saavutanud ja meil on mõtteid ja meil on ideid, mida järgmisel aastal teha, mida edasi arendada, millele tähelepanu pöörata. Jah, tõsi on ka mõned asjad, mis jätku ja ja võib-olla mis peab natuke ümber vaatama, see on ka eluosa, sellest ei ole ka mitte midagi lahti, aga ma arvan, et järgmisel aastal te kuulete Eesti paraspordist nii mõndagi huvitavat.
Maikel Mõttus
No aga saab siis öelda, et arenguid on olnud väga palju just sedasama, nagu sa ise mainisin, Indrek et meie mees oli Eesti mõjukate top 100., et see on väga märkimisväärne, mina oma elu jooksul sellist asja ei mäleta, et üldse oleks puudega inimene seal olnud, ma võin eksida ja eksimus jääb mulle, aga aga mina ei mäleta seda.
Indrek Petersoo
Ja tõsi on, mina ka ei tea, et seal keegi parassportlane vähemasti oleks varem olnud. Ma ei ole kindel puudega inimese suhtes, aga see ei olegi praegu kõige olulisem. Aga noh, see on jällegi märgiline kordaminek, aitäh, Matz Topkinile , tema tegemised Eesti rahvale sedavõrd korda lähevad ja siin ka sportlased ise on öelnud, et noh, sellist huvi ja sellist kaasaelamist nagu seekord ei ole nad kunagi varem kogenud, et mats juba hakkas meenutama mõnda Premier liiga jalgpallurit Inglismaal, et no ei saa poodi ka niimoodi minna, et keegi ei tule küsima Matz, et kuidas seal Pariisis on ja mis sa ikka, mis sa ikka mõtled ja panek hästi, et see on kõva asi, see on väga kõva asi, aga noh, loomulikult ma mõistan, et inimlikult see natukene väsitab ja kurnab ka, aga noh, need asjad käivad tihtilugu koos, et mida rohkem Sa saad tähelepanu, mida rohkem sa oled selle asja sees, seda rohkem tegelikult see sul ka energiat energiat röövib ja sind nagu tühjaks tõmbab, aga ei saa ühte ilma teiseta.
Maikel Mõttus
Ta ei saa aga tore, et see võimalus on Eesti parasportlastest ühele meist neist osa vasak langenud ja mats saab seda au kanda. Niimoodi.
Indrek Petersoo
Jah, ja samamoodi näiteks võime välja tuua ka Laura-Liis Juursalu, kes ei võitnud küll Pariisis medalit, aga ta on võitnud südamed, et kui palju ta on saanud tähelepanu ja kui paljudele inimestele läheb tema korda ja, ja samamoodi Susanna Kaul ja kõik teised, sest no Laura-Liisiga on ju väga lihtne inimestel samastuda, ta on hakanud spordiga tegelema kuskil 37 eluaastaselt lihtsalt läksid sõbrannale ja ka jooksuringile ja järsku leidsid, et äkki hakkaks triatloniga tegelema, hakkas tegelema 44 aastasena, jõudis paraolümpiamängudele? No absoluutselt lihtne inimene meie seast, kellega nonii, lihtne samastuda ja ja kes on, kes on hästi siiras ja, ja natukene heas mõttes ka, aga noh, niisugune emotsionaalne ja ütleb nii, nagu ta asju näeb ja ja no tõesti super tegelane nagu, nagu kõik teisedki meie paraspordis parasporditähed ja teised sportlased.
Maikel Mõttus
Jah, nägin isegi seda ajakirja kaant ja täitsa ilus pilt ja usun, et lugu sees on veel põnevam, lihtsalt mina nägin kaanepilti.
Indrek Petersoo
Jah, et ka siis me peame aru saama ka sellest, et see vastutus inimesele, et ma lähen nüüd paraolümpiamängudele, pääsen sinna ja ma esindan Eestit. Ega see ei ole ka lihtne koorem kanda, et ühtepidi on see suur au ja on selline tõesti mõnus ärevus südames, aga seal ärevusega tihtilugu käib koos ka väike hirm ja vastutus, et kuidas see kõik mul välja tuleb ja kuidas mul läheb, sest et see ei ole noh, kodukandi triatlon, kus natuke läks nii või natuke naa, ikkagi kogu Eesti rahvas jälgib seda ekraanidelt, kogu kogukond, triatloni kogukond, paras koordi, kogukond elab kaasa ja igaüks tahab teha tõesti natuke parema tulemusega, kui ta võib olla tegelikult suudaks. Nii et kindlasti ei olnud see meie sportlastele kerge koorem kanda, aga ma olen päris veendunud, nende, said selle kõik.
Maikel Mõttus
Tundub nii, vaadates ühiskonna pilti ja seda, mida meile saatekülalised on rääkinud, siis saab seda ainult kinnitada. Et see nii on.
Jüri Lehtmets
Aga mis emotsioonid ja väljakutsed jäi nagu meelde, et paraolümpiamängudelt nii selles kui varasemas
Maikel Mõttus
See jah, need varasemad, mis meil siin on ka olnud. 2020 ja 22, kui ma nüüd ei eksi
Kaimar Kaldma
No eks mina olen neid juba väga ammusest ajast jälginud, et ma ei teagi, ülekandeid on viimased kolm Londonist alates siis 2012 on kindlasti olnud juba internetis võimalik jälgida. eks aga jah, et seekord siis esimest korda kohalike eestikeelse kommentaari võimalik seda vaadata, et emotsioone on igasuguseid. Minu jaoks loomulikult oli kõige huvitavam ikkagi ujumine, et ma olen sellega ise tegelenud. Minu sõbrad võistlesid, et noh, see tekitaski kõige rohkem emotsioone.
Indrek Petersoo
Minu puhul on niimoodi, et ma olin kohal 2002 Salt Lake Citys, kui mängis Eesti kelguhokikoondis. Kahjuks täna enam seda seda kollektiivi tegevana ei ole, aga võib-olla kunagi tuleb tagasi ja neid mänge tõesti kohapeal oli vaadata suur privileeg ja suur au. Aga samas õnnestus meil tollel paraolümpial käia ka korraks eemal vaatamas mäesuusavõistlusi ja tegemist on minu elu ühe suurima spordielamusega vaadata seda, kuidas raske füüsilise puudega inimesed sõidavad alla kõrgest mäest ja see mägi, kes on kohapeal käinud, mäesuusatamist näinud, siis see, mis me televiisorist näeme, on asja üks poole, kui reaalsuses näeme, kui järsud need nõlvad on ja need inimesed tõesti sealt tulevad välja. Nii tulevad all niimoodi, et nad jõuavad ühes tükis ka finišisse. No see tundus mulle ikka täiesti müstika, ma ei julgeks sealt alla vaadatagi või Salvo kelguga sõita, aga see, millega nemad hakkama said, see oli ikka tõesti tõesti täiesti võrratu. Ja noh, nüüd Pariisi paraolümpiamängudel ma sain endale uue lemmik spordiala ja selleks oli ratast oli ragbi. No vot, see oli ikka tõeline, paras ports, seal käis ikka korralik lahing ja seda oli tõesti fantastiline vaadata ja, ja meil olid seal ka suurepärased kommentaatorid, Jaan Lorentz ja Marvin Üürike, kes andsid selle õige õige kastmega selle ümber, nii et noh, see oli ikka tõeliselt vinge spordielamus kogu lugupidamise juures, kõikide teiste spordialade vastu, mulle see ratastooli ragbi võib-olla oli selline kõige suurem ahaa-elamus.
Jüri Lehtmets
Mulle jättis elamuse see triatlon kuidas täiesti mingit, no nii-öelda rataste tüübid lükatakse servavalt vette, kütavad siis seal vees ujuda ja joosta, rattaga sõita ja tõesti täitsa tõsteti süles veest välja.
Indrek Petersoo
Itaalia üha edasi, eks ole, jah, ja, ja ei olnud mingit küsimust, aga kui veel seal eelmise küsimuse juurde korraks tagasi tulla, siis mis siin salata jah, et pärast seda ei olnud ju kuskilt võimalik need paraspordi paraolümpiamänge vaadata, et ma ei olnud nii suur fänn nüüd kui kui Kaimar ja Youtube’i kaudu just kaasa elanud, aga tulemustega hoidsin ennast kursis ja rõõmustasin, kui Eesti sportlastel läks loomulikult hästi ja siis 2022 Pekingis, kui ma olin juba paraolümpiakomitees ametis, noh siis ma loomulikult aitasin kajastada ja hoidsin rohkem silma peal ja vaatasin kurlingut ka. Aga, aga jah, oleks olnud neid ülekandeid varem, oleks, oleks kindlasti olnud üks vaatajatest.
Jüri Lehtmets
Aga nüüd on see ka, et nüüd peale mänge on siis need erinevad mängud nüüd Youtube ka jõudnud, et kellel vaatamata siis võimalik on tagantjärgi Youtube’ist vaadata.
Maikel Mõttus
Ja peab vist ratastooli rugbyle silma peale viskama, et Monica minu meelest küll kiitis seda meile.
Kaimar Kaldma
Seda on vist ka kõik ainult tõesti kaasa haarav nagu sportlikult, ka pingeline.
Indrek Petersoo
Jah, et kui te mõtlete, et noh, võib-olla on meil mõte selline, et paras sport, et see on selline kuidagi rahulik ja noh, kulgeb niimoodi emotsiooni, kuigi palju ei ole tegelikult see muidugi üldse tõsi, aga mõni võib ju niimoodi arvata, kuidas ratastooli ragbi, no see on ju äge, seal see on punk, seal käidud lahingmehed ja naised on seal koos ja ja ikka selline korralik andmine käib ja punkte tuleb, et tõeliselt sütitav ja haarav mäng ja ka ratastooli korvpall on ju väga vahva ja selline kus palju toimub, aga, aga mind jah, kuidagi see ratastel. Monika pani väikse õnge sisse, et vot see on tore ala ja talle see eelmistelt paraolümpiamängudelt jäi hästi meelde, siis endal ka selline väike huvi oli.
Jüri Lehtmets
See oli üle või huvi, pakub sihuke streigi vaadata nagu möderbol. Mis räägib siis USA räpimängijatest, sellest võitlusest kanada ja teistega, et vaatame, see nimi juba kõnetab. See ütleb nii mõndagi sellel spordialal.
Maikel Mõttus
Siit tõesti võib välja lugeda, põnev vaatamine, ootab ees neid, kes seda vaadata soovivad. Aga lähme siis tänasesse päeva, sellesse, mille nimel sai palju vaeva nähtud hinnekerite sinul. Ja ma saan küsida, et kui heal tasemel oli sisse ülekannete tehniline võimekus, et meie olime Eestis valmis kuidas pilt sealt meile jõudis ja mis eeltöö selle jaoks toimus?
Indrek Petersoo
Jah, kui nüüd kõik ausalt ära rääkida, siis võib-olla ma peaksin minema veel natukene varasemasse aega, aga palun nimelt siis kunagi varem ei olnud paraolümpiamängude ülekanded Eestis näidatud, tõsi, 2016. Rio mängude puhul, kas see oli nüüd ava- või lõputseremoonia valamine avamine, jah, mis oli ETV kaudu või ERR-i kaudu siis inimeste jaoks nähtav, aga, aga ei, midagi muud. Ja ka paraolümpiakomitee jaoks on olnud üks prioriteet, et paraolümpiamängude teleekraanile või siis ütleme laiemas mõistes ekraanile toomine. Ja Pariisi puhul me olime päris lootustandvas seisus, jah, me olime siis jõudnud juba ka kultuuriministeeriumiga nii kaugele, et tuleks täiendav rahaeraldis, et need teleõigused oleks võimalik osta.
Saaksime seda teha, aga loomulikult sõda, mille siis Venemaa agressioon Ukraina vastu alustas, tekitas olukorra veel eelmise aasta lõpus, kui otsustati, et Vene ja Valgevene sportlased ikkagi mingisuguste neutraalsete individuaalleetidega saavad võistlema Pariisi. Noh, see oli muidugi suureks šokiks meile ja äärepealt oli tekitamas juba ka olukorda, kus need ülekanded paraku jäävad ära, sest et noh, Venemaa ja Valgevenes sportlastega võistlemist ei peetud üldse mitte aktsepteeritavad või isegi mitte võimalikuks. Ja mõnda aega elasime teadmisega, et nüüd ei ole midagi teha, et selline see nukker realiteet on ja kuidas see täpselt käib, kuidas need venelased, valgevenelased seal kaasa löövad? Ega me ka ei tea, aga tundub, et midagi teha ei ole. Aga selle aasta hakul me tegime veel ühe täiendava päringu siis Kultuuriministeeriumi poole ja selleks ajaks oli ka selgunud, et tegelikult nende venelaste valgevenelaste kaasalöömine on ikka väga rangelt reglementeeritud ja sugugi mitte iga sportlane sinna ei pääse, et seal on väga, väga, väga väga spetsiifilised parameetrid, millele nad peavad vastama ja üldine pilt, mis meile siis selle tulemusel vastu vaatab, ei olegi nagunii kehva. Ja meil õnnestus siis ikkagi Kultuuriministeeriumit veenda, et need ülekanded on vaja. Sest kui ülekandeid ei ole, siis me ju karistame oma sportlasi, kes on kohal, kes võistlevad, oli teada, et nii Pariisi olümpiamängudel kui ka paraolümpiamängudel eestlased võistlevad ja seda enam, et olümpiamängudest ülekanded tulevad, et kuidas siis paraolümpiamängudest ei tule ja saimegi, saimegi kaubale, ehk siis kultuuriministeerium tuli meile appi ja ja me saime need vajalikud finantsid, et ülekandeid toota. Aga noh, muidugi me olime juba jah, päris viimasele minutile, et kuidas me selle asja nüüd ära teeme, aga õnneks tuli meile siin osas appi Delfi, kes oli valmis siis ülekanded oma ekraanile võtma ja meie asi oli siis kogu see tehniline pool kokku panna kus sa leiad tehnilise partneri. Õnneks on Eestis olemas selline ettevõte nagu Levira, kes on siis spetsialiseerunud sellele, et telepilti vastu võtta, eetrisse eetrisse edastada ja neil on silmapaistvalt hea võimekus seda teha ja leidsime Edgar põhja metsa näol sealt endale kohe ka hea kontaktisiku koostööpartneri, kes kohe esimesest hetkest oli samal lehel ja, ja mõistis, mida me tahame teha ja lahendas ära ka kõik tehnilised probleemid, mis seal sellega kaasnesid. Et noh, nagu elus ikka, olümpiamängud on nagu natukene suurem ja, ja, ja rohkem läbi mõeldud tuss paraolümpiamängud käivad teinekord seal ka korraldajate jaoks olümpiamängude tuules ja kõik see pildikvaliteet ja kõik, mis pakutakse, ei ole nagu päris see, mis olümpiamängudel.
Aga tänu Edgari abile sai suurepärase telepildi kätte Tallinna teletornist ja sai siis Delfile edastatud signaal veebiülekannete jaoks ja ERR-ile see vajalik signaal, et nad saaksid näidata avatseremooniat, lõputseremooniat ja igapäevast uudist ka. Aga mis on nüüd, huvitav on see, et kogu see projektijuhtimine ja nii-öelda meediamaja töö jäi tegelikult Eesti paraolümpiakomitee õlgadele ja oma tiimiga me pidime siis koostama paraolümpiamängude ajakava, mida näidatakse, mida ei näidata. No ükskõik, kuidas sa seda kokku paned, keegi on rahul, keegi ei ole rahul. Me võime selles päris kindlad ja seal oli ka teatud vaidlusi. Ja eks tuli isiklikus plaanis ka maksta päris krõbedat hinda. Nimelt oleks ma pidanud Pariisi kohale minema siis Eesti delegatsiooni pressiatašee na. Aga päris ruttu sai selgeks, et me räägime ikkagi 12-st päevast väga olulistest ülekannetest ja see on see koht, kus me peame oma mark ehkki hoidma ja lippu kõrgel hoidma ja me peame tegema tõesti väga professionaalse tulemuse nende vahenditega, mis meil on nende inimeste kaasabil, kes on valmis kaasa aitama ja, ja seda on vaja ka juhtida koha peal. Ja sestap ma jäingi siis siia, et koos Levira inimeste delfi inimestega seda projekti juhtida, koordineerida, ise kommenteerida, nii palju, kui seda on vajalik ja tõesti veenduda, et kõik on hästi ja kõik toimib ja, ja tagantjärele võib öelda, et see oli tõesti vajalik, et sellisel moel sai need asjad ära tehtud ja siis jõudsimegi ühel hetkel välja sellesse faasi, kus aja kavadon, eespäevad on paigas, kellaajad on paigas, nüüd on vaja hakata häid kommentaatoreid leidma ja mul on väga hea meel, et enamik inimesi, kelle poole sai pöördutud, ütlesid kohe jah.
Tõsi ma mõistan, mõned kommentaatorid, kes olid olnud näiteks Pariisis olümpiamängudel kohal mitu nädalat pere juurest ära, äärmiselt pingelised on need päevad koha peal, me võime mõelda, et see on selline tore väike väljasõit ja jalutada ka Pariisis ringi, sööd sarve saiakest ja naudid päikesepaistet. No reaalsus on hoopis midagi muud. Hea, kui sa seal üldse natukene hotelli või magama saated äärmiselt äärmiselt kurnavad päevad, kui sa seal just olümpiaturistina ei ole, vaid vaid tööd, nii et seetõttu ütlesid mõned kommentaatorid ära, aga noh, väga paljud näiteks Timothy tuli kohe appi tegema kergejõustikku. Kaimar oli kohe valmis tulema appi ujumise poole pealt ja võttis hea meelega vastu ka need teised alad ja mitmedki kommentaatorid ja eksperdid nii paraspordikogukonnast kui, kui, kui selle ala kogukonnast natuke suuremat, noh näiteks triatloni puhul tuli meile Marko Albert, ütleksid kohe jah, ja nad said ka aru, et loomulikult, et kui me räägime ülekannetest, kui me räägime uuest ajajärgus, siis on ju selge, et me peame ka ise midagi tegema ja kaasa aitama, et muidu need ülekanded ju ei tule. Ja päris huvitav lugu oli näiteks sellega, et kui kolmapäeval õhtul pidi toimuma paraolümpiamängude avatseremoonia siis meil oli tehtud ülekannete plaan selliselt, et Eesti ujujate eelujumise üldse rahvusvaheline telepilt ei kajasta ja neid ei nähta.
Ja siis eelneval briifingul oligi ujatele teatatud, et te peate jõudma finaali, et me saaks teid kommenteerida. Aga siis kaks päeva enne paraolümpiamängude algust tuli uus kava, kus selgus, et eelujumised on ees, on sees ja siis tuli kogu see asi tegelikult ümber teha selliselt, et me saaks lisada eelujumised, aga ei raatsinud enam välja visata ka midagi sellist, mis seal oli juba olemas. Noh, ei saa ju maha võtta näiteks rattasõitu, sellepärast et meil on samal hommikul vaja näidata ujumist ja tagantjärele võib jälle jumalale tänulik olla, et tõesti see muudatus tuli, sest tänu sellele me saame tõesti kõikidest Eesti sportlaste ette või, või siis esinemistest ülekanded teha, ainus oli matsi eelujumine, mis oleks siis jõudnud teatud hilinemisega tele-eetrisse, aga, aga otsustasime sellest loobuda ja kuna mats niiehknii oli finaali soosik ja finaalis lõpuks ujus, siis ei olnud sellest ka nüüd midagi väga hirmsat lahti. Aga selliseid jah, päris keerulisi olukordi tuli, aga noh, lõpuks sai see kava kokku, head inimesed leitud ja, ja ma arvan, et asi sujus juba nagu lepase reega.
Maikel Mõttus
Tundub, nii, et õnnestus tõesti luua siukene, voolav kord sellele kõigele ja ja täna me siin oleme ja saame öelda, et kõik läks hästi.
Indrek Petersoo
Ja minu arvates küll ja tõesti noh, olles ise ka olnud ajakirjanduses pikka aega ja kommentaator mul on küll kindlasti põhjust väita, et kõik kommentaatorid ja kõik ülekanded olid suurepärasel professionaalsel tasemel väga hästi tehtud, nii põhikommentaatorid kui eksperdid tegid täpselt seda, mida neilt oodati, emotsioonid olid paigas, faktid olid paigas, toredad taustateadmised olid paigas ja ei olnud küll ühtegi sellist ülekannet, mida oleks olnud nüüd kuidagi igav vaadata. Muidugi spordialad on natuke erinevad, me ei saa võrrelda näiteks sedasama ratastooli ragbit, millest me oleme siin täna juba rääkida, mis on hoogne, mis on väga selline emotsionaalne mäng pohhaga, mida siis paraolümpiamängudel mängivad ikkagi raske puudega inimesed ja, ja see on siis selline petangi laadne mäng. Loomulikult selle mängu emotsionaalsus on ju absoluutselt erinev. Aga samas kui vaadata, kui filigraanselt need inimesed, kes on tõesti väga piiratud liikumisvõimega, aga seda väikest palli suudavad suunata ja kui täpselt seda trajektoori arvutatakse noh siis see on ka ju täiesti elamus omaette.
Jüri Lehtmets
Minu arust sulle pott pool fenomenaalne need abistajad, kui sa võtad selle tehnika, mängijad, spekesi mul endal kar käia soomes kosuma, abistaja Santlica võistlemas. Just neil on ikka jõhker vastutust täis vait oleva tegema, nii nagu sina ütled ja kuulama neid juhiseid, jah, ja nii mõnigi kord on niisugune kuue minuti piirang, siis tuleb hästi kiiresti seda teha. Pall lihtsalt seda reidi peale.
Indrek Petersoo
Ta peab hästi kuulma, ta peab sind väga hästi mõistma ja millimeetri täpsusega viima ellu selle, mis on talle öeldud, et, et see on ikka äärmiselt silmapaistev kommunikatsioon, mis nende vahe kahe inimese vahel igal tasandil peab toimuma. Et ja parasporti iga paraspordiala on palju rohkem kui lihtsalt sport, seal on taga nii palju erinevaid kihte tähendusi, et seda on tore vaadata.
Maikel Mõttus
Tõesti, nii, ja mina saan sult küsida seda, mida ma nüüd olen kõigilt, kes tagasi tulid, küsinud, et kas eesmärgid nendel paraolümpiamängudel said täidetud.
Indrek Petersoo
Minu arvates on, said need kuhjaga täidetud, et kui me vaatame kas või seda ülekannete poolt, siis vaadatavus oli täiesti aukartust äratav, väga arvestatavad vaatajanumbrid, ehkki see ei olnudki eesmärk omaette, alati peab kuskilt alustama. Meil oli tähtis panna märk maha ja teha seda nii professionaalselt, kui on vähegi võimalik ja, ja ma arvan, et me saime sellega suurepäraselt hakkama, aga ainult tänu headele kommentaatoritele ja headele inimestele, kes meid selle juures aitasid. Delfi, ERR, Levira, kõik kommentaatorid, suur-suur tänu ja kummardus teile siin veel kord samamoodi meie sportlased, meie inimesed Kaia ja Laura Pariisis, kes tegid ära väga-väga suure töö ja taustajõud ka neile. Erakordselt suur tänu ja tunnustus selle kõige eest, et minu arvates läks kõik nagu hiilgavalt. Ja samamoodi mul on hea meel, et meil paraolümpiakomitee poolt tegime ka väga kõvad välikampaaniad.
No põhimõtteliselt siin paraolümpia ajal igast bussipeatusest vaatas vastu Egert, igalt suurelt ekraanitahvlilt lehvitas meile Laura-Liis. Nii et see üldine tähelepanu, mille paras ports sai oli, oli ikkagi selgelt suurem, kui, kui kunagi varem on olnud ja tavalised inimesed oma tutvusringkonnast rääkisid kaasa, nad olid vaadanud ühte või teist spordiala saanud teada rohkem paraspordist olid saanud omad elamused ja kui me käisime näiteks siin pärast Pariisi mänge president Alar Karise juures, siis Karis ütles ka seal intervjuus, et temagi oli mõnda ülekannet vaadanud ja, ja matsi tegemistele seal meedia vahendusel kaasa elanud, et see paraolümpia tõesti kõnetas väga paljusid väga paljusid Eesti inimesi ja vot see oligi meie eesmärk ja see on kuhjaga täis.
Kaimar Kaldma
Ma olen ka nõus, et nagu tõesti oli väga positiivne ja ma arvan, et eesmärgid said täidetud. Inimesed said ju kõik nendest aladest ülevaated lõpuks kui kellelgi mõni ala huvi ei paku, et ei pea ju vaatama seda ülekannet, et ma arvan, et see äärmused olidki needsamad. Ka meie ujumises olid eetris need kõige raskema puudega võistlusklassid, nagu see näitabki ära, mis äärmusest äärmusesse parasportlased võistlevad, et see oli väga hea, et need eetrisse said.
Indrek Petersoo
Jah, loomulikult, tagantjärele võib mõelda, et kui me seda kava tegime, et oleks võinud teha ühte või teist või kolmandat, no nüüd me oleme ju kogemusega, järgmisel korral on juba palju lihtsam neid asju teha, aga eesmärk oli muidugi see esimene prioriteet, kõik Eesti sportlaste stardid. Et oleksid ilusast eetris, et me saaksime neile kaasa elada. Eesmärk number kaks, suurte ja Eestis hästi arvestatavate spordialade kõrghetked finaalid näiteks istevõrkpallifinaal ratastoolikorvpallifinaal, Jelena Pipper oli abiks, tegime parajõutõstes mõningaid finaale ja nii edasi ja nii edasi. Ja kolmandaks, tahtsime just nagu Kaimar küttes anda balleti ettekujutust erinevatest aladest, näiteks seesama bodža, näitasime ju sisuliselt alagrupiturniiri lihtsalt ühte mängu või kahte mängu, aga mõte oligi see, et finaalid, mis on enamasti õhtusel ajal ja konkureerivad teiste asjadega, on meil natuke keeruline näidata oma ühel kanalil, aga näitame siis kas või mingisuguseid vahemänge, viienda, kuuenda kohamänge. Tähtis ei olegi see, et seal oleks nüüdse finaali hõng, vaid lihtsalt, et inimesed saaksid sellest alast natukene rohkem teada ja et see inspireeriks sütitaks, neid sütitaks nüüd sädemeid, millest mõne aja pärast võiks siis juba leek kellelegi südames lahvatada ja võiks Eestis hakata seda spordiala harrastama ja viljelema edendama, nii et ka selles plaanis. Minu arvates me olime väga tublid ja saime oma ülesannetega kenasti hakkama.
Maikel Mõttus
Tagasi tagasilöökide kohta küsib Jüri, sest ma tahaks teada, kas oli midagi sellist
Jüri Lehtmets
Et jah, kus, kus olid mingisuguseid tagasilööke või vigu või siukseid teemasid, mida LAs näiteks kõrva taha panid, täitsa?
Indrek Petersoo
No ütleme niimoodi, et kuidas sulle Kaimar tundus, võib-olla sa ütled oma pilgu, aga, aga minu arvates olulisi tagasilööke või selliseid möödapanekuid ei olnud? Jah, programmi koostamisel võib-olla oleks natukene saanud ühte teist asja võib-olla ette näha või, või ümber mängida või palju tuli ka sellest, et ega meil endal ju ka ei ole iga spordiala spetsiifika osas nii täpset ülevaadet, et kuidas täpselt, kui palju mingi asi aega võtab või kuidas oleks mõistlik mõnda asja üles ehitada, kui palju kestab bodža mäng või, või kui palju te pikad need vaheajad on natukene parema taustatöö korral võib-olla oleks saanud ka ise veidi paremini planeerida, et võtan siin ka selle kriitika omaks ja järgmine kord paremini.
Aga eks selliseid kiireid otsuseid tuli teha noh näiteks seesama Laura Liisi triatlonivõistlus, mis oli kavandatud teadmistepäeval esimesel septembril mõned tunnid ennem öösel võeti vastus, siis otsused säini, vesi on sedavõrd kehva kvaliteediga sademete tõttu, et võistlus jääb ära. Ja pühapäeva hommikul ma alles ringutasin kui mulle juba Edgar Levilast helistas ja ütles, et kuule, et tead, et meil on niisugune lugu, et võistlust ei ole ja, ja, ja kaaskommentaatorid olid talle siis juba helistanud hommikul ja oli juba plaan tööle pandud, et mis me siis edasi teeme, kuidas me esmaspäevast päeva muudame, aga me ei sattunud sellest üldse, et mingisugusesse peataolekusse, vaid hakkasime planeerima ette, esmaspäeval toimub siis võistlus kõigi eelduste kohaselt sellest ajast selle ajani. Me peame olema valmis, ühel kommentaator õnnestus kohe päev ära muuta, siis tuli teha mõned täiesti Triatloni kogukonnas, rääkida läbi ühe või teise või kolmanda ka, et kas sa saad nüüd homme tulla tulla kommenteerima, kuna meil siin juba planeeritud kommentaator enam ei saanud ja tuli siis leida uus asendaja ja Marko Albert tuli meile appi, et kui on ikka vaja Laura-Liisi võistlust kommenteerida ja kuidas siis muidu saab, et kes seda siis kommenteerib veel, kui D inimene, kes Laura-Liisi omal ajal paraspordi juurde tõi, et, et siis oli ka tore näha seda, kuidas noh, kogukond ise võtab asjast kinni, tuleb appi, et noh, alati ei lähe kõik lepase reega vahel tuleb leida ka kiiresti lahendusi ja ja said asjad kenasti ära tehtud, nii et selliseid selliseid tagasilööke või apsakaid ei olnud üks kommentaator ja viimasel hetkel haigeks. No mis sa ikka teed, aga sai tehtud siis kõne teisele kommentaatoril, et noh, mis seal ikka pühapäeva õhtul teha on, tule, teeme selle asja ära. Muidugi pühapäeva õhtul, mis sa ikka teed, kui, kui kommenteerid, et ja, ja niimoodi need asjad sujusid, et kui on rõõmus meel, selge visioon, mida on vaja teha ja vajalikud kontaktid heade inimeste ümberringi, siis saab üle igast mäest.
Maikel Mõttus
Tundub nii selle kogemuse põhjal küll
Jüri Lehtmets
Need ületanud vete ülesleidmine vist oli.
Indrek Petersoo
Jah, no muidugi, et eks see on ikka nii, et kui sa pead mõne koha leidma, kus sa varem ei ole käinud ja ja võib-olla see liikumisvõimalus ei ole nii hea kui, kui tavapäraselt, siis noh, natukene see natukene, see võib-olla tõesti tekitas hetkelist peataolekut, aga lõpuks võin kinnitada, et kõik kommentaatorid olid õigel ajal mikrofoni taga kohal ja ükski ülekanne sellepärast ära jäänud.
Kaimar Kaldma
Jah, see vist oligi see ragbiülekanne, mida äkki korra on seal ees leheli ainult seda linki sedapidi otsima, et mingeid suuremaid selliseid asju ikka juhtub. Mingeid suuremaid vigu mina ei tuvastanud, et arvan ka, et tavaliselt neid asju plaanitakse pikalt ette, et meil tuli kõik viimasel momendil teha end.
Jüri Lehtmets
No eriti arvestades, et tegur.
Kaimar Kaldma
Muidugi, järgmine kord saab pikemalt plaani teha muidugi. seekord, mida võiks ka oluline on rääkida, miks oli vaja see ülekanded, oli see olümpia, toimus Euroopas, et kõige paremal vaatamise ajal kahed eelmised mängud nüüd kahed, järgmised suvemängud on ju palju kehvema ajal, et Los Angeles ülekanded saad veel öösel toimuma, et noh kindlasti neid vaatajanumbrid ei saa nii suured olema,
Indrek Petersoo
Jah, kindlasti, aga seda saab juba eelnevalt arvesse võtta, aga kui veel tulla nende apsakate juurde korraks tagasi mul noh, jällegi väike inimlik asi, aga kaimaril, eks ole, et sa kommenteerida saaksid. Sul peab olema ekraan väga lähedal ja eelnevalt ei olnud me ta taibanud seda kuidagi Levirale öelda, aga ei midagi kohe seal Levira, mehed sõbralikult, otsisid täiendava ekraani välja ja tegid Kaimar jaoks sellise vaatajakoha, nagu tal vaja oli ja töö jätkus, nii et kui ka midagi oli vaja natukene ümber teha, kohendada juurde, leida head inimesed ümberringi, kohe leiti lahendused, mitte mingeid probleeme, äärmiselt soe, sõbralik õhkkond ja hea selline suhtumine kõigi poolt, kes olid selle projektiga seotud, ei jõua teid kõiki ära tänada.
Maikel Mõttus
No siis läks tõesti kõik plaanipäraselt ja ja loodame, et siis tulevikus läheb ka, et vot tuleviku kohta saabki Jüri küsimuse esitada.
Jüri Lehtmets
Et kas on juba, kas juba lubaks uute 2026 ja -28nda mängude ülekande turundusplaani?
Maikel Mõttus
Jäi kõrva et Los Angelesest näeme asju öösel meie jaoks.
Indrek Petersoo
No oleme selles mõttes realistid, et ennem on 2026 Milano ja Cortina Et, et jah Milanost Cortiinast me räägime, aga siin on nüüd olulised aspektid, nimelt muidugi, eks hästi palju sõltub sellest, kuidas meie sportlastel eelnevalt läheb. Printsiip peaks nüüd olema selge Pariisi järgselt paraolümpiamängude ülekanded tulnud selleks, et jääda punkt, siin ei ole grammigi järeleandmist, me võime arutada selle üle, millises formaadis, millises, millisel kanalil, millises mahus võib olla jagatud erinevate kanalite peale televiisori, ekraan või internet selgelt televiisori ekraan on, on ikkagi parem variant selles mõttes, et telekat inimesed vaatavad rohkem kui internetiülekandeid, aga üks ei välista lõpuni teist selles osas.
Me võime muidugi diskuteerida, aga mis puudutab nüüd neid Milano Cortina ülekandeid, siis väga palju sõltub sellest, kas Eesti sportlased sinna pääsevad. Tänaseks on selge, et ratastooli kurlingu võistkond seal ei mängi. Küll aga on meil lootused väga suured meie ratastooli curlingu segapaaril Kätlin Riidebach ja Mait Mätas järgmise aasta märtsis MMil MM tulemusel, seal saab siis selgeks, kas eestlased on kohal või mitte. Kui eestlased on kohal siis on iseenesestmõistetav, et need ülekanded sealt itaaliamaalt jällegi päris headel aegadel vaatamisaegadel peaksid meieni jõudma, kui nüüd eestlasi kohal ei ole. Sellisel juhul muidugi on see meie positsioon juba natukene teine, et ühtepidi muidugi peaks need paraolümpiamänge kajastama ja ülekandeid tegema ja ega me sellest põhimõttest kaid tagane küll, aga Eesti sportlaste mitte kaasalöömine annab asjale natukene teise aspekti. Aga mis puudutab Los Angelest 2028, siis tõesti sinna veel natukene aega. Ja loodame, et, et on võimalik ka siis neid ülekandeid ikkagi pakkuda ja veelgi suuremas mahus kui seda tänava tänasel päeval ja, ja võib-olla võib-olla ka erinevates kanalites. Aga üks asi, millega me veel praegu siin oleme, kokku puutumas on nimelt see, et kui lõppeval aastal oli tähelepanu all paraolümpia ja füüsilise puudega inimeste spordi tippvõistlus, siis järgmisel aastal novembrikuus toimuvad kurtide olümpiamängud Tokyos ja oleks ju väga põnev ka nendest otseülekandeid pakkuda. Tõsi, meil ei ole tänaseks veel päris täpselt selge, kas ja kui suures mahus neid ülekandeid üldsegi Jaapanis toodetakse. Aga kui neid toodetakse ja kui need on meie jaoks mõistlikel tingimustel saadavad, siis oleks ju väga vahva ka meie tipp-kurtide atleetide, Tanel Visnapi, Marja-Liisa Müllermanni, Rinat Raissi, Siimon Teissi ja kõikide teiste etteasteid meie rahvale vahendada, et see on ka üks fookus, millega me tahaksime, tahaksime edasi minna. Pluss oleks ju ka väga loogiline, et järgmisel aastal ka mõned Eestis toimuvat tippspordisündmused jõuaksid ülekannetes. Et veelgi rohkem tuua parasporti inimestele lähemale.
Maikel Mõttus
Tundub küll, et seda loogikat võiks jätkata, et see, mis nüüd saavutatud kuhugi ei kaoks ja tore oleks tõesti ka näha, et mis kodumaal toimub just paraspordi valdkonnas, muidu jääbki nagu mulje, et see on kuskil seal kaugel alati.
Jüri Lehtmets
Et võiks olla mingitest asjadest ülekandeid
Indrek Petersoo
Just nimelt, et inimene näeks ja veenduks, et siinsamas, kodukamaral tehakse ka väga arvestatavalt ja heal tasemel parasporti, et ei tunduks liiga suur vahe, et mina siin ekraani taga ja nemad seal, et noh, see on nagu tundub selline käega katsutamatu distants, aga.
Jüri Lehtmets
Et see prahi lukustas ohoh ma absoluutselt see nädalavahetus toimub, näen, kohe peale mängin, onju, et seal pole. Et see, kui sa polegi võib-olla nii palju trenni teinud, aga esimese kogemuse saad kätte.
Indrek Petersoo
Jah, täpselt nii, et lihtsalt julgustada ja motiveerida puudega inimesi sporti, tegelema, spordiga tegelema, kuskilt alustama, et paljud ju ei tea, näiteks väga paljud spordirajatised on täna kenasti ligipääsetavad, tõsi, siit-sealt kindlasti leiab näiteid, mis, seda veel niivõrd ei ole kindlasti ka nendest kõige ligi pääsetavamates rajatistes on omad probleemid, aga üldine pilt? Jüri kindlasti ma usun, et sa oled sellega nõus. Praktilise kasutajana maikad samamoodi on märgatavalt parem kui või 10 või 15 aastat tagasi. Ja samamoodi on palju häid treenereid, juhendajaid, klubisid, kes hea meelega kaasaegseid oma gruppidesse puudega inimesi oleks ainult neid huvilisi, kes tuleksid, tahaksid proovida ja endale käepärasel sobilikku viisil hakkaksid seda ala kuskilt harrastama. Hiina vanasõna ütleb väga õigesti. Teekond ümber maailma algab esimesest sammust üle koduukseläve.
Jüri Lehtmets
See on puu depid inimese puhul, eriti tõsi, Haapsalu on. Sest no seal ongi see huvitav, et nad et oleks neid proovijaid, et enam pole asi, et, et noh, et ei. Et ma ei jõua seda ratast osta või tehnikat osta, et see, see on tihti nagu see kõige väiksem mure, sõdimise enda motivatsioon ja tahe on kõige olulisem.
Indrek Petersoo
Jah, seesama süttimine, et kui inimene süttib, kui tekib soov, tal tekib huvidel tekib tahe, siis inimene jõuab välja väga kaugele, aga vaat kui seda tahet ei teki, siis võivad olla sul maailma parimad tehnilised tingimused ja varustus ja juhendaja, aga vot miskipärast seda tulemust ei sünni.
Maikel Mõttus
Kaimar kas sulle või tullakse kahe aasta pärast ja nelja aasta pärast ütlema, et tule kommenteeri neid alasid juba, mis on olnud või midagi veel põnevamat. Oled nüüd kindel? No kommentaator.
Kaimar Kaldma
Ma tahaks loota küll, eks kunagi ei tea, et selliseid lubadusi ei tasu nii pikalt ette anda, aga et miks mitte et kui Los Angeleses. Ma tahaks küll loota, et kui Eesti sportlased võistlevad, siis tahaks kommenteerida.
Maikel Mõttus
No jääme siis ootama kommentaare.
Jüri Lehtmets
Loodaks, et mõni põnev vurtsu tekib.
Maikel Mõttus
Äkki tuleb neid variante, ju umbes siis on olemas.
Kaimar Kaldma
Ronimine tuleb olümpia paraolümpiakava uue ala ja minu meelest sportronimine ainult seal on minu minu arusaamist järgi.
Indrek Petersoo
Mina olen sama kuulnud ja, ja noh, eks paistab, et eks siin on ka ju küsimusi väga palju, et näiteks Eesti Downi sündroomiga ujujate ja spordikogukond ju väga soovivad, et nende spetsiifilised alad kaasataks paraolümpiamängude programmi ja meil oleks ülimalt hea meel, kui see nii ka läheks, sest meil on väga tublid Downi sündroomiga sportlased, eelkõige ujujad ja noh, näiteks kui Keira Rattur saaks ühel hetkel ka paraolümpiamängudel võistelda, siis annaks meie delegatsioonile absoluutselt veel täiendava käigu juurde. Nii et ja samamoodi purjetajad väga loodavad, nad pääsevad ühel hetkel paraolümpiamängudele, nii. Loomulikult ka selle nimel on vaja pingutada ja kaasa aidata, nii palju, kui see on meie jaoks võimalik.
Aga, aga noh, ma olen kindel, et kui on tublisid tegijaid ja nii mõnigi inimene, kes võib-olla praegu hakkab asja vastu huvi tundma ja, ja seda spordiala siin võtab korralikult harrastada, ma üldse ei välistaks, et võiks nelja aasta pärast Los Angeles kohal olla. Mõnel spordialal on ikkagi tase väga kõva, aga mõnel teisel spordialal nelja aastaga küll võimalik imesid teha, nii et eks, eks paistab, et eks see võib-olla natuke optimistlikult kõlab, aga, aga samas absoluutselt, mitte ebarealistlikult. Ja kui on tublid sportlased kohal, siis mina võin küll omalt poolt kommenteerida või komm kinnitada, et hingestatud kommentaatorid annavad endast parima, et need hetked, need erilised hetked tõesti Eesti rahvani tuua.
Maikel Mõttus
Sellest sai, me usume ja saan küsida klassikalisena eelviimase küsimused kõige selle taustal, millest oleme täna rääkinud. Kas see ongi see, kuidas meelitada lapsi ja noori paraspordiga tegelema?
Indrek Petersoo
Ma arvan, et see on üks osa sellest kõigest, et ükski vahend selleks, et tuua lapsi spordi juurde paraspordi juurde, ei ole liigne. Loomulikult ülekanded on olulised, loomulikult paraolümpiamängude kajastamine, oluline loomulikult Matz Topkini Susannah Kauli, Egert Jõesaare, Robin Liksor ja Laura-Liis, Juursalu ja kõikide kõikide teiste, kes ka seekord paraolümpiamängudel ei osalenud. Eeskuju on äärmiselt oluline kõik need üritused, mida paraolümpiakomitee läbi viib spordi populariseerimiseks, paraspordi populariseerimiseks, koolides, lasteaedades, erinevates linnades, asulates kõik see on oluline, et see on ikkagi üks tervik, millel on väga olulised koostisosad. Sotsiaalmeedia üldine teada andmine, teavitus kõik sinna juurde. Et ma arvan, et noh, me oleme palju ära teinud ja tegelikult tõesti on, on kolleegid olnud ka äärmiselt äärmiselt tublid, aga loomulikult vajab parasport veelgi rohkem tähelepanu ja, ja iga liigutus, millega me jõuame uute harrastajate, nii on alati omal kohal.
Maikel Mõttus
Kaimar, kuidas sina vaatad?
Kaimar Kaldma
Ja ma olen nõus sellega, et ma arvan ka, et lõpuks inimestel peab endal huvi olema, selle alaga tegeleda ja siis saab teda aidata. Veangi palju teenriks on valmis tegema, oleks vaid need, kes tuleks haarastaks seda ühte või teist ala, et et andke ennast märku, kes soovib teha, et aga äge oleks, kui näiteks järgmistel või ülejärgmistel. Paramängudel võistles keegi, kes ütlesid, et tänu Pariisi olümpiaülekannete jõudsin paraspordi juurde.
Indrek Petersoo
Absoluutselt ja teine asi on ka see, et eks natukene peab see uus harrastaja endale ka selgeks tegema, et ega kõik ei lähe kohe nagu lepase reega, et kui sa ikka alustad, küllap tuleb neid tagasilööke ka. Aga peab olema, sisu, peab olema tahet ja järjekindlust. Päeva lõpuks ei sõltu see, kui palju sa kukud, vaid sõltub sellest kõik mitu korda püsti tõuseb.
Maikel Mõttus
Nii ta on ja seda on meile kõik sportlased sellel aastal oma jutu ja olemusega tõestanud, kes meil külas on käinud.
Jüri Lehtmets
Et, et no kui need siin on käinud, et siis ongi huvitav, et just need sportlased, mõtteviis, et lähebki trenni, kogu aeg tuleb kutse kuhugi mujale, siis ei murra trenn.
Kaimar Kaldma
See rutiin ja see nagu töö sisuliselt ikkagi või siis palka ei saa, aga töö? Või ega see võistlus, see on tippsport, see on sama nagu taas partid, sa peadki nagu kõik muud asjad tahaplaanile, niuksed tahavad edu saavutada, siis ei olegi muud võimalust.
Indrek Petersoo
Aga samas peab seda nautima ja mõtlesin, et muutub selliseks enese piitsutamiseks, siis ei ole ka asi päris õige. Vahel on raske, iga sportlane ütleb, et on olnud sellised madalseisud ja vahel ei taha trenni minna ja ja ühte ja teist tuleb elus ette ka erinevaid aegu. Era eraelus on vahel perekonnas mõningad probleemid, lihtsamad ja paremad ajad töö juures, kus iganes, aga see asi peab pakkuma ka rõõmu, rahulolu ja seal hinges peab olema see see leek, siis on kõik võimalik.
Jüri Lehtmets
Nii on. Temast kõige olulisem ongi, et soov olla parim versioon endast mitte lihtsalt mitte jah, tean et seal on üpris absurdne.
Maikel Mõttus
Nüüd tundub nii, et mida te soovite, härrased, täna omalt poolt lõpetuseks öelda
Indrek Petersoo
Jõulud on tulemas, advendiaeg on käes, et see ongi tegelikult selline hea aeg natukene süüvida endasse, mõelda, mis on hästi tehtud, mis ei ole nii hästi tehtud, kui on eelmisest aastast või lõppevast aastast midagi sellist halba väljund hingele, siis on mõistlik sellest vabaneda. Kui on kellelegi öeldud halvasti või midagi ei ole päris hästi välja tulnud, siis on ülim aeg vabandada, andeks paluda, probleemid ära lahendada, et ikkagi puhta südamega uuele aastale vastu minna ja seada enda jaoks ka uusi ja kõrgeid sihte, et kui inimene teeb õiget asja, kui ta südames on rahu ja rõõm siis ei ole tema jaoks mitte miski võimatu, aga kõige olulisem on see, et meie ümber oleksid head, toredad, sõbralikud ja professionaalsed inimesed.
Minul on see privileeg, olen kõikidele väga-väga tänulik teile siin stuudios. Suur tänu selle tõesti väga meeldiva mõttevahetuse eest ja sedasama, ma soovin ka kõikidele meie kuulajatele, et teil oleks rahu ja rõõm südames, jääte ümber, oleksid suurepärased inimesed nii oma perest sõprade-tuttavate kolleegide hulgas kui ka selle sõna laiemas tähenduses.
Kaimar Kaldma
Ja et ma loodan ka, et inimestel on huvitav kuulata ja samamoodi paraolümpiat jälgida, et ka tulevikus kõik jätkub. Samamoodi ja parasport areneb edasi. Sellega olekski hea lõpetada.
Maikel Mõttus
Tõsi, ta on, Jüri, sinu poolt, mõtted. Mainin ära, et meil vist on viimane saade nii selle aasta lõikes, kui üldiselt kah.
Indrek Petersoo
Jah, see epohh saab läbi, aga oleme proovinud, oleme üritanud rääkinud oma jutud ära ja üritame siis uuel aastal uuel moel jätkata.
Jüri Lehtmets
Jah, see oli tore, põnev sõit. Me Maikeliga ei arvanud, et Delfi stuudios saime kunagi saateid teha. Et, et see oli väga lahe kogemus. Ja ma küll meil on enda podcast Sandid Hoos
Nii-öelda parasport on meie südametesse tee leidnud, et kindlasti leiavad tee ka sinna
Indrek Petersoo
Kui ma võin Jüri sinu mõtet või lihtsalt korraks täiendada, siis minu meelest on see nagu suurepärane näide sellest meie kogukonnast, ehk siis see on selline tore rõõmus kogukond, kus ka selline väike must huumor ja pilge enda aadressil ei puudu. Et teie podcast Sandid Hoos no okei, sellest võib rääkida palju, aga, aga minu meelest see on hea näide sellest, et me oskame enda üle ka natukene heas mõttes nalja teha.
Maikel Mõttus
Jah, et tõesti, Indrek, mina tänan sind ka selle vahva kogemusest, et sa meid, kaaslaseid oli siin väga vahva aasta meil noh, peaaegu ja saime uue kogemuse ja uusi toredaid inimesi, kellega ma usun, et jääme suhtlema ühte või teistpidi ja saame ikkagi koostööpunkte ja mõtteid, mida vahetada, ja nii järgmisel aastal kui loodetavasti kaugemale ja vaatame, millal elu meid jälle kokku viib.
Indrek Petersoo
Nagu öeldakse, et kui kuskil sulgub uks, siis kusagil mujal avaneb aken.
Maikel Mõttus
Ja nii ta on.
Jüri Lehtmets
Me tahaks siis ära mainida Priidu
Maikel Mõttus
Jah, kes oli meile alati suureks abiks ja ja kunagi ei löönud risti ette, nii et Priit, kui sa juhtud seda kuulama, siis aitäh sulle nüüd siin audiofaili vahendusel ka.
Indrek Petersoo
Jah, minu poolt ka suur-suur, aitäh ja oli suur privileeg ja au teiega koos seda seda saadet teha ja seda projekti vedada ja mul on väga hea meel ka selle üle, et see oli selline tore podcast kus ka puudega inimesed olid kaasatud nii-öelda mõlemale poole raadioeetrit ja küll me siit edasi ka midagi vahvat välja mõtleme
Maikel Mõttus
Ütleme nii, ta on ja saame siis lõpetuseks öelda, et Tõelised Võitjad Podcast valmis Eesti paralümpiakomitee ja Delfi koostöös ning saate valmimist toetas Malta ordu sihtasutus Eestis ja saatejuht Maikel Mõttust toetas ägedate päikseprillidega SU.VI Eyewear. Aitäh kõigile meie kuulajatele.