Keila Coolbetis abitreenerina töötav Evart läbis Leedus mitmekülgse programmi, mille raames nägi ta Leedu meeste korvpallikoondise ettevalmistust olümpiamängude valikturniiriks ning osales treeningprotsessis erinevates noortelaagrites.

Leedu meeste korvpallikoondis ja talendilaager Klaipedas

Kogu programm algas Evarti jaoks juuni keskpaigas Klaipedas ning Palangal. Pool päevast veetis ta Klaipedas toimunud Valanciunas Camp-is ning teise poole Palangal Leedu meeste korvpallikoondise juures. Evarti sõnul oli Klaipedas toimunud talendilaagris osalejad üks leedukate andekamaid aastakäike, kus treenerite hulgas leidus ka tipptreenereid.

„Valanciunas Camp-is osalesid 2009. aastal sündinud Leedu kõige talendikamad noormängijad, kes osalesid treeningprotsessis igapäevaselt nelja-viie treeneri juhendamisel. Mitmed poisid olid endiste mängumeeste nagu Lavrinovici ja Siskauskase pojad. Kindlasti üks talendikamaid aastakäike Leedul, kus mängijate gabariidid on suured ning kust võib Leedu korvpallile tulevikus nii mõnigi täht juurde tulla,“ rääkis Evart laagris osalenud mängijatest.

Noormängijaid juhendasid Evarti sõnul Leedu tipptreenerid eesotsas tänaseks juba endise koondise peatreeneri Kazys Maksvytise ning Darius Maskoliunasest kuni Jonas Valanciunase endani välja. „Seal olid kohal ikka väga nimekad Leedu treenerid. Õnneks kaasati ka mind sellesse protsessi - üks Leedu treener tõlkis mulle inglise keelde, mida nad teevad ning siis saingi vahepeal koos Valanciunase ja Maksvytisega seal koos toimetada.“

Paralleelselt Klaipedaga oli Evart Palangal Leedu meeste korvpallikoondise juures, mis oli tema sõnul väga heaks kogemuseks näha, kui kiirelt mängijad pisidetailidest kinni haaravad. „Palangal Leedu meeste koondise treeningprotsessi näha oli väga hea kogemus - väga kvaliteetsed treeningud. Väga kiiresti võeti pisikesed detailid läbi - näiteks 15 minutiga vaadati üle viis erinevat pick and roll kaitseformatsiooni. Tundus, et väga hea on treener olla kui kolme minutiga haaratakse asjadest kinni. Aga eks sellepärast need mehed mängivad ka Leedu koondises.“

Evart töötab igapäevaselt Peep Pahvi abilisena.

„See oli Leedu koondise jaoks kiire periood enne olümpiamängude valikturniiri. Panin endale palju asju kirja, mille peale oma treeneritöös mõelda. Pisidetaile oli väga palju, mida meelde jätta. Ma ei ütle, et see mida Maksvytis seal rääkis ja tegi on raudne tõde, aga tal oli kindel joonis, mida ta mängijatelt soovis.“

Kuigi ootused olid Leedu koondisele jõudmaks olümpiamängudele, siis paraku nii ei läinud, kui valikturniiril kaotati Puerto Ricole. „Treeningutel tundusid nad väga head ja minu jaoks oli üllatus, kuidas nende turniir lõppes Puerto Rico vastu. Leedus oli see tõeline leinapäev. Aga suures pildis oli Klaipeda minu jaoks väga hea kogemus - see oli kogu mu Leedu perioodi vältel üks tihedamaid perioode ning kohati osalesin päevas isegi kolmel treeningul, et võimalikult palju näha.“

Töö nimekas Leedu noorteklubis

Evarti programm jätkus juuni lõpus Kaunases, kus ta osales sealse klubi Tornado laagris lüües ise kaasa ka treeningprotsessis. Nimelt asendas Evart jalgade tööle ning viskamisele suunatud laagris juhuse tahtel ühte Leedu treenerit.

„Kaunases mul õpipoisi tunnet ei olnud, vaid sain kohe treeningutel kaasa lüüa. Arutasime Tornado klubi peatreeneriga läbi, et mida trennis teeme ning mis meid ees ootab. See oli rahvusvaheline laager, kus olid U14, U16 ja U18 vanuseklassi mängijad nii Leedust kui ka näiteks Eestist ja Lätist,“ rääkis Evart Kaunas Talent Camp nime kandnud laagrist ja lisas: „Laagri põhirõhk oli suunatud jalgade tööle ning otsuste tegemisele. Absoluutselt kõikide harjutuste puhul pöörati tähelepanu õigele jalgade tööle ning isegi kõik viskeharjutused tehakse valikuliste otsustega, st. aju ja keha pannakse koos tööle.“

Kaunases viibides õnnestus Evartil teha ka paari tunnine töötuba koos ühe Leedu skaudiga, kes rääkis kuidas nemad seda protsessi läbi viivad. „Ta näitas kuidas nemad profitasemel skautimisega tegelevad. Oli asju, mida meie teeme samamoodi, aga oli ka asju, mis on täiesti teistmoodi. Aga suures pildis liigume sarnases suunas, lihtsalt mõne asjaga on neil paremad võimalused, et mängijate kohta väga detailset informatsiooni saada.“

Noortelaager Leedu poolsaarel Nidas

Juulikuu esimesel päeval reisis Evart nädalaks Leedu poolsaarele Nidale, kus ta osales juba aastaid toimuvas noortelaagris, kus käivad mängijad koos nii Leedust kui ka välismaalt. Laager on jagatud kolme vanuseklassi - U14, U16 ja U18, kus Evartil õnnestus näha U14 vanuseklassi treeningprotsessi.

„Nidas toimunud laagris olin ise rohkem vaatleja rollis, kuigi mõnes protsessis sain ise ka kaasa lüüa. Peale treeninguid olid vabas vormis jutuajamised treeneritega, kus sain täpsustavaid küsimusi küsida teemade kohta, mis mind huvitasid. Kindlasti sain sealt oma harjutustepanka harjutusi juurde, mida olen ka nüüd praktiseerinud. Isegi U14 vanuseklassist võib leida harjutuse, mida meeste poolel kasutada,“ võttis Evart Nidas toimunud laagri kokku ning lisas: „Laagris osalesid üsna tuntud treenerid - ka mõned kellega juba Kaunases ja Klaipedas olin kohtunud. Trennid olid kolm korda päevas ning aastate jooksul on seal läbi käinud mitmeid ka meile tuntuid mängijaid - kõige tuntum ilmselt Sander Raieste meeskonnakaaslane Tadas Sedekerskis.“

Nidas toimunud laagrist liikus Evart kaheks päevaks taas Kaunasesse endale juba tuttava Tornado klubi juurde, mille raames ta tutvus klubijuhiga ning sai ülevaate klubist ja selle tegemistest.

Rahvusvaheline koolitus nimekate lektoritega

Kuu aega kestnud programmile pani Evart punkti 11.-14. juulil Vilniuses, kus ta külastas naiste EM-finaalturniiri ning osales IBCC 2024 rahvusvahelisel koolitusel.

Koolituse lektoriteks olid korvpalli poolelt ameeriklased Billy Mims (Florida Tech peatreener) ja Don Showalter (USA noortekorvpalli juht) ning kehalise ettevalmistuse poolelt sloveen Tomaž Brinec (endine Goran Dragici eratreener ning Sloveenia koondise ÜKE-treener). Evarti sõnul sai ta koolituselt nii uusi korvpallialaseid teadmisi kui ka kinnitust oma mõtetele seoses ÜKE-treeningutega.

„Korvpalli poolelt oli koolitusel kolm põhiteemat - söötmine, üks-üks mäng ning statistika, mis ei kajastu mängustatistikas. Meile näidati, kuidas USA’s tehakse söödu trenne. Terve trenn on seal üles ehitatud otsuste vastu võtmisele vastavalt kaitse tegevusele. Kõik mängijad pannakse kogu trenni vältel mõtlema ja see on üks asi, millele peaksime ka meie rohkem rõhku panema juba nooremast peast. Aga eks eeldus on muidugi see, et söötmine peab juba selge olema.“

Kristjan Evart.

„Ameerika üks-üks mängu peamine eesmärk mida mängijatelt nõutakse on kolmesekundiala ründamine. Nende jaoks on edukas üks-üks olukord kui mängija suudab kasvõi ühe jalaga siseneda kolmesekundialasse. Seda on õpetatud Kobe Bryantist kuni Jayson Tatumini välja. See on nende jaoks üks olulisemaid asju,“ rääkis Evart millele USA korvpallis rõhku pannakse. „Lisaks jäi meelde, et neil on pingil palju treenereid, kes teevad statistikat selle kohta, mis tavastatistikas ei kajastu - ründevigade välja võtmine, deflection-id ning lauavõitluses palli puuted. Kõige olulisemad on nende jaoks ründevead ja deflection, mida nad ka eraldi treeningutel harjutavad.“

„Kehalise ettevalmistuse osas sain veel enam kinnitust enda mõtetele, et treeneril peab olema väga usaldusväärne ÜKE-treener, kellega koostöös plaanid paika panna. See on nii täppisteadus, et mis ajahetkel mida teha tuleb. Eks treenerina tahad ikka protsessiga sina-peal olla, aga tuleb usaldada õiget inimest,“ rääkis Evart ning lisas:

„Brinec rääkis palju venitamisest, tema soovitas staatilisest venitusest hoiduda – pigem just pöörata tähelepanu nö mobility harjutustele. Selle kinnituseks tõi ta välja põhimõtte, et korvpallurid peavad tegema kõiki liigutusi full motion – nii pikk sirutus kui võimalik ehk jõusaalitrenn pidigi olema kui venitustrenn.“

Evarti sõnul on temaga pärast Leedus stažeerimist suheldud ning ka huvi üles näidatud. „Mõne inimesega olen suhelnud ning on ka uuritud, et kas oleksin huvitatud koos Leedu treeneritega NBA G League juures viibima. Aga see on pigem mõeldud suveperioodi, sest see on töötavale treenerile lihtsam ja eks näis, mis aeg toob. Eks ma midagi seal õigesti ikka tegin või ütlesin, et kellelegi silma jäin.“

„Kõige olulisem, mis ma Leedus stažeerimisest kaasa võtan on tutvused. Ma pidin olema mitte-eestlaslikult aktiivne nii treeningutel kui väljaspool seda. Tundsin huvi kõige vastu mis nad tegid ning olen kindel, et nad jätsid mind meelde ja soovivad mind sinna tagasi. Lisaks need uued teadmised või kinnitused, et teed samu asju mis nemad, on ka väga hea tagasiside. Päeva lõpuks korvpall ei ole raketiteadus, aga kõik need pisidetailid mis sealt meelde jäid on kindlasti olulised. Igal juhul oli kogu see periood värske sõõm igapäevasesse ellu,“ võttis Evart kogu Treeneri Arengustipendiumi raames stažeeritud perioodi Leedus kokku.

Treeneri Arengustipendium on Eesti Korvpalliliidu poolt koostöös Alexela, G4S-i ja Ilmar Kullami Fondiga välja antav stipendium.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena