Tennises puhtuse eest võitlev organisatsioon ITIA teatas neljapäeval, et Świątek andis positiivse proovi tänavu augustis võistlusvälise kontrolli käigus, kui tema analüüsist leiti trimetasidiini jälgi.

Poolatar selgitas vahelejäämist asjaoluga, et ta kasutas ajavahega kohanemiseks Poolas toodetud melatoniini ning see ravim osutus saastatuks. ITIA uurimine kinnitas, et ravim oligi saastatud. Seetõttu otsustas organisatsioon, et Świątek pääseb vaid ühekuulise võistluskeeluga, sest „tema eksimus ja hooletus oli väga madalal tasemel“. Świątek sai esialgse võistluskeelu 12. septembril.

Tänavu on dopinguteemad pakkunud suurt kõneainet, sest ka meeste maailma esireket Jannik Sinner andis kaks positiivset dopinguproovi, mis sisaldasid anaboolse steroidi klostebooli jälgi. Kuna Sinner pääses sootuks karistusest, siis on paljudel konkurentidel okas hinges, et kas tõesti peab profitennises paika printsiip: mis on lubatud Jupiterile, pole lubatud härjale.

Näiteks endisele maailma esireketile Simona Halepile määrati keelatud aine roksadustaadi kasutamise eest nelja aasta pikkune võistluskeeld, mis küll hiljem kärbiti üheksale kuule. Rumeenlanna aga ei mõista, miks pääses Świątek oluliselt lühema karistusega.

„Ma istun ja tõesti proovin aru saada, aga see näib võimatu. Kuidas saab inimesi nii erinevalt kohelda ja karistada? Ma ei leia loogilist vastust ja ilmselt seda polegi. See on lihtsalt ITIA tahte küsimus, kes tegi minu hävitamiseks kõik endast oleneva, hoolimata tõenditest,“ lausus Halep sotsiaalmeedias.

Ta jätkas: „Ma uskusin alati headusesse ja õiglusesse. See oli tõesti väga valus ja kõik see ebaõiglus jääb mind alatiseks saatma. Kuidas on võimalik, et identseid juhtumeid vaadeldakse täiesti erinevalt. Kaotasin oma karjäärist kaks aastat. Ma ei saanud öösiti magada, pidevad mõtted, ärevus, vastuseta küsimused... Aga lõpuks sain õiguse ja selgus, et tegemist oli juhusliku saastumisega.“

Vähetuntud Lõuna-Aafrika Vabariigi naistennisist Tara Moore, kes oli parimal juhul maailma 145. reket, tajub samuti suurt ebaõiglust. „Ma võtsin [pärast dopingukaristust] 19 kuu pikkuse pausi, sest pidin oma tiimi muutma. Ärge unustage, et ka minu organismi sattus aine juhusliku saastumise tagajärjel. Samal ajal andsid kaks teist tennisisti positiivse dopinguproovi, aga ainult minu kaasusele otsustas ITIA apelleerida. Miks keegi meie organisatsioonides olevat korruptsiooni tõsiselt ei võta?“ lausus Moore, kes mõisteti pärast 19-kuulist pausi siiski õigeks.

Austraalia tennisetäht Nick Kyrgios ei hoidnud ennast ka tagasi: „Ühe kuu pikkune keeld. See pole isegi aprillinali. Ärge mängige meiega lolli. See on hullumeelne, et kaks maailma esireketit annavad samal aastal positiivse dopinguproovi. Meie spordiala on hukas,“ sedastas austraallane.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena