KATKEND RAAMATUST | Vaevalt kaasmaalaste mure inimõiguste pärast värskelt Manchester Cityga liitunud Erling Haalandit ööund röövis
(1)Eesti keelde on värskelt tõlgitud Norra läbi aegade edukaima jalgpalluri Erling Braut Haalandi biograafia „Haaland. Maailma parima ründaja imepärane lugu.“ Delfi avaldab sellest katkendi, mis räägib Haalandi siirdumisest Dortmundi Borussiast Manchester Citysse, mis tekitas tema kodumaal City omanike päritolu tõttu omajagu poleemikat.
2022. aasta 10. juulil esitleti Erling Haalandit lõõskavas Manchesteri päikesepaistes ametlikult klubi fännidele. Klubi korraldas selle ürituse Etihadi staadioni esisel City väljakul, kus elevil fännihulgale esitleti korraga nelja uut pallurit. Palun vabandust, Stefan Ortega, Kalvin Phillips ja Julián Álvarez – tegelikult oli ju selge, kes neist neljast peaosas üles astus. „See on väga tore, ma tõesti ootan juba kõike seda. Olen kindel, et meil läheb koos väga hästi,“ rääkis ta rahvale. Kui küsiti, millise vastasega kohtumist ta kõige rohkem ootab, valmistas Erling Haaland rahvale veel rohkem rõõmu. „Mulle ei meeldi seda sõna kasutada, aga Manchester Unitediga.“ Samal päeval peetud pressikonverentsil ütles ta, et kokkuvõttes oli City üleminekus määravaks saanud kõhutunne. „Mul oli lihtsalt selline kõhutunne. See tunne, kuidas nad mängivad. Mul oli lihtsalt City suhtes see tunne.“ Haalandil oli City suhtes hea tunne, Cityl ja fännidel oli Haalandi suhtes hea tunne, aga kodus Norras leidus ka neid, kes arvasid teisiti.
Bergeni Brann, klubi, kelle vastu Haaland oli 2018. aastal oma suure läbimurde teinud, oli kõrgliigast välja pudenenud ja pidi aasta teisel liigatasemel veetma. See tähendas võõrsilmänge ka Brynes, mille klubi oli omakorda nüüd tagasi teise liigasse tõusnud, pärast nelja ebameeldivat hooaega Norra kolmanda liigataseme hüljatusse jäetud tühermaal. Kui Brann tol suvel Brynesse tuli, rullisid Bergenist kohale sõitnud vastaste fännid lahti plakati, mis kuulutas: „Tere põllumehed, Braut mängib räpase, verise raha eest! On ainult üks Haaland.“ Kõnealune Haaland oli Markus Haaland, Branni noortemeeskonna mängija, kellel polnud Erlinguga mingit sugulust. Braut on Erling Haalandi emapoolne perekonnanimi. Spordipesu on viimastel aastatel Norras kuumaks teemaks kerkinud, kulmineerudes märkimisväärse rohujuuretasandi kampaaniaga, mis kutsus rahvuskoondist üles boikoteerima 2022. aasta MM-i Kataris. Boikotiettepanek hääletati kokkuvõttes Norra jalgpalliliidu üldkogul maha, kuid märkimisväärne osa Norra jalgpallifännidest on selles küsimuses jätkuvalt üsna tulisel seisukohal.
Inimõiguste organisatsioonid on Manchester City omanikke korduvalt süüdistanud jalgpalli abil riigi avaliku kuvandi puhtaks pesemises. „AÜE üüratu investeering Manchester Citysse on üks jalgpalli kõige jultunumaid katseid riigi sügavalt määrdunud kuvandit glamuurse mängu kaudu puhtaks pesta,“ ütles Amnesty Internationali Laheriikide ekspert Devin Kenney 2018. aastal. „Nagu aina enamad Manchester City fännid teavad, põhineb klubi edu suhetel riigiga, mis rajaneb migrantide tööjõu ära kasutamisele ning kus rahumeelseid kriitikuid ja inimõiguste kaitsjaid luku ja riivi taga hoitakse.“ Branni fännide lahti rullitud loosung jõudis pealkirjadesse nii Norras kui ka kaugemal. Branni poolehoidjate klubi Bataljoneni juht Erlend Ytre-Arne Vågane ei hoidnud end tagasi, kui talt loosungi kohta päriti. „Haalandil pole kriitika eest pääsu. Ta oleks võinud valida mis tahes klubi kogu maailmas. Tal polnud vaja minna klubisse, mis on spordipesu seisukohalt üks maailma hullemaid,“ rääkis ta NRK-le. Ent juhtumi järel leidis Haaland ka häälekat toetust. Endine Branni mängija, jalgpalliekspert Yaw Ihle Amankwah nimetas loosungit piinlikuks. „Meil kõigil tuleks fännide, mängijate ja treeneritena jalgpalli spordipesu mehhanismidega kursis olla. Ent Haaland on oma mängutaseme ja olemuse tõttu lihtne sihtmärk,“ rääkis Amankwah.
„Mängijatel tuleb elada tänapäeva maailmas. Temast saab lihtne sihtmärk, kui ta oma karjääri seisukohalt parima otsuse langetab … Ma küsiks vastu, kuhu siis piir tõmmata? Martin Ødegaard on Arsenali kapten. Tema rinnale on kirjutatud Emirates, sama nime kannab ka tema kodustaadion. Kuhu see piir tõmmata?“
Norralaste jaoks on tegemist terava teemaga ja Haalandil ei ole kerge selles laveerida. 2021. aasta septembris mängis Norra rahvuskoondis Gibraltari, Läti ja Hollandiga, hoides iga mängu eel käes plakatit loosungitega: „Ausad tingimused sisserännanud tööjõule!“, „Inimõigused platsi peal ja kõrval!“ ja „Muutused ellu! Inimõigused väljaku peal ja kõrval!“ Torkas silma, et Haaland oli ainuke mängija, kes plakatist kinni ei hoidnud. Ühelgi kolmel korral. Üks võis olla juhus, kolme korra puhul pole sellest juttugi. Ei Haaland ega tema abilised ei jaganud sel teemal avalikke kommentaare. Ent arvestades, et tema ise ja ta abilised teadsid, et väga tõenäoliselt on tegemist tema viimase hooajaga Dortmundis ja et järgmise sihtkohana võib ees oodata Manchester City, pole just keeruline järeldada, et nende arvates võis Erling Haalandil olla kohatu inimõiguste eest üles astuda. Tema esimesel koondisenädalal City mängijana küsiti Haalandilt selle kohta ka pressikonverentsil. „Manchester City omanikke on süüdistatud räigetes inimõiguste rikkumistes, omaenese riigi kodanike vangistamises. Mängides nüüd Manchester City eest, milline on sinu arvamus klubi omanike kohta?“ küsis reporter. Haaland, kelle kõrval istus koondise peatreener Ståle Solbakken, andis kiire vastuse.
„Esiteks pole ma nendega kunagi kohtunud, seega ma ei tunne neid. Te esitate väga tõsiseid süüdistusi. Kui te end sedasi väljendate, ei saa ma muud teha kui vaikida. Ma leian, et teie sõnad on liiga karmid.“
Ta lisas, et oli Cityga liitunud sportlikel põhjustel. „Liitusin nendega oma arengu eesmärgil. Olen seda teinud iga klubi puhul, kuhu läinud olen.“ Ta ütles, et tema eesmärk oli „end võimalikult palju positiivselt edasi arendada, et kasvada paremaks jalgpalluriks, kellest ka Norral kasu võiks olla, samuti nagu koduklubil, kus ma mängin“. Solbakken, kes oli häälekalt kritiseerinud FIFA otsust jalgpalli MM Katarile korraldada anda, toetas mängijat: „Premier League on Manchester City heaks kiitnud. Leian, et tegemist on palju suurema küsimusega kui lihtsalt individuaalne seisukoht, on siis tegemist Pep Guardiola, Kevin De Bruyne või Erling Haalandiga. See on liiga suur poliitiline küsimus, et selle eest ühte isikut vastutavaks teha,“ rõhutas Solbakken.
Olles järgmiseks päevaks küsimuse üle pikemalt juurelnud, laiendas Solbakken oma vastust.
„Mitte et ma leiaks, et Haalandit peaks selliste küsimuste eest kaitsma või et ta ei peaks neile vastama – minu arvamus on lihtsalt, et mõned küsimused sellel teemal on ülepaisutatud. Selline tunne pole õigustatud, et Erling Haaland peaks kuidagi vastutama või selles arutelus osalema või selle üüratu poliitilise küsimuse eest kriitikat teenima … Minu jaoks on see üle võlli ja ma ütlen seda kogu lugupidamisega teie õiguste suhtes neid küsimusi esitada. Ent siin on rohkem pistmist ärimaailma, valitsuste, rahvusvahelise kogukonnaga. Kui kavatsete sellele teemale valgust heita, ei ole õige alustada Erlingust.“
Igatahes on ebatõenäoline, et kaasmaalaste mure Pärsia lahe riikide inimõiguste pärast Erling Haalandilt und röövis. Manchesteri tagasi jõudnuna oli ta hakkamist täis. Esitlusel oli ta rääkinud ka sellest, kui palju oli Manchester City talle juba enne liitumist muljet avaldanud.
„Mängisin eelmisel hooajal nende vastu ka meistrite liigas. Teate, on suur vahe, kas vaadata midagi telerist või sellega päriselt kokku puutuda. Ma ei saanud mängus 20 minutit palli puutuda. Mul oli tunne, et kuule, Gündoğan, ära tiki-takata kogu aeg. Pean ütlema, et see on hoopis teine tase. Kuidas nad mängule lähenevad, kuidas nad mängivad, kuidas nad võimalusi tekitavad. Tahan ka ise sellest osa saada.“